REKLAMA

Urlop dla przedsiębiorcy w Kodeksie pracy. Projekt w Sejmie

Weronika Szkwarek2021-04-30 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-30 11:00
Urlop dla przedsiębiorcy w Kodeksie pracy. Projekt w Sejmie
Urlop dla przedsiębiorcy w Kodeksie pracy. Projekt w Sejmie
/ Pexels

Do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu skierowano projekt, który zakłada wprowadzenie dla osób samozatrudnionych możliwości 14-dniowego "urlopowego zawieszenia działalności gospodarczej". 

Projekt o urlopie zawieszającym działalność gospodarczą 

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający nowe przepisy w Kodeksie pracy oraz ustawie o Prawie przedsiębiorców. W treści projektu czytamy między innymi o nowej definicji pracownika, która przyjęła brzmienie: 

"Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a także, w zakresie regulowanym niniejszą ustawą, osoba świadcząca pracę na podstawie innej umowy, w szczególności umowy o świadczenie usług, o ile wykonuje pracę osobiście, na stałe, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, w wymiarze dobowym czasu odpowiadającym wymiarowi nie mniejszemu niż 1/2 etatu umowy o pracę". 

W kontekście urlopów wskazano, że takie prawo przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnikowi spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, a nie zatrudniającym pracowników. 

Z kolei w ustawie o Prawie przedsiębiorców znalazłby się zapis w art. 23, po pkt 1 dodałoby się pkt 1a w brzmieniu:

"Zawieszenie działalności gospodarczej jest także możliwe na czas urlopu wypoczynkowego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnikiem spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, niezatrudniającym pracowników". 

"Zagwarantowanie urlopu jest konieczne"

W uzasadnieniu do złożonego projektu zaakcentowano, że zagwarantowanie tym przedsiębiorcom podstawowego prawa do krótkotrwałego, formalnie uregulowanego przerwania pracy, jest konieczne. 

"Regulując zatem kwestię czasowego zwolnienia z wykonywanych usług, osoba samozatrudniona korzysta z podstawowej funkcji urlopu tj. prawa do wypoczynku. Konsekwencją wprowadzenia powyższych zapisów będzie zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) w okresie urlopowego zawieszenia działalności gospodarczej", czytamy w uzasadnieniu. 

Zdaniem projektodawcy ustawa przyczyni się do ustabilizowania rynku pracy i wyeliminowania z nich nieprawidłowości i upowszechnienia zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Osoby samozatrudnione nie utracą tym samym statusu przedsiębiorcy, a jedynie zyskają prawo do wypoczynku. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
estepan
Niezłą woltyżerkę umysłową uprawiają forumowicze bankiera, żeby stwierdzić, że korzystna dla przedsiębiorców zmiana jest zła, bo proponuje ją lewica.
xxpp
Absurd. ;) Jako przedsieborca mam pół roku wolnego (bo tyle mi wystarczy) i to ja o tym decyduję. Komunisci wszystko chcą regulować.
waran666
Bo oni przygotowują podłoże pod zmiany w opłacaniu składek zdrowotnych. Jak będziesz płacił od dochodu to już to będzie stanowiło różnicę.
msciwy_ogorek
Jakie to ma znaczenie? Ja na tak zwanym b2b czyli własnej działalności gospodarczej zarabiam 1000 zł za dzień roboczy, więc dwa tygodnie urlopu kosztują mnie 10 tyś zł te 800 zł za składki to sobie weźcie i się wypchajcie. Gdyby były normalne progi podatkowe to nie musiałbym mieć działalności i pracowałbym spokojnie Jakie to ma znaczenie? Ja na tak zwanym b2b czyli własnej działalności gospodarczej zarabiam 1000 zł za dzień roboczy, więc dwa tygodnie urlopu kosztują mnie 10 tyś zł te 800 zł za składki to sobie weźcie i się wypchajcie. Gdyby były normalne progi podatkowe to nie musiałbym mieć działalności i pracowałbym spokojnie na umówię o pracę.
estepan
Czytaj: Dzięki propozycji lewicy będę 8 stów do przodu - złodzieje, bandyci, komuniści

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki