REKLAMA

2 tys. bankrutów w pierwszym kwartale 2020 r.

Michał Kisiel2020-04-17 10:21analityk Bankier.pl
publikacja
2020-04-17 10:21

W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. upadłość konsumencką ogłosiło 2071 osób. Marzec był jednak miesiącem, w którym ogłoszeń było mniej niż rok wcześniej. To może oznaczać chwilowe załamanie od dawna obserwowanego rosnącego trendu.

Od początku 2015 r., czyli od momentu wejście w życie zliberalizowanego prawa upadłościowego, zainteresowanie bankructwem wśród konsumentów stale i systematycznie rosło. W marcu 2020 r., jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej była jednak niższa niż rok wcześniej. To rzadko obserwowane w ostatnim czasie zjawisko – od początku 2019 r. był jeszcze tylko jeden taki miesiąc.

fot. Rebecca_Vale / / Shutterstock

W całym pierwszym kwartale 2020 r. ogłoszono 2071 upadłości konsumentów, o 8,5 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. W marcu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 673 ogłoszenia o upadłości osoby fizycznej, o 39 mniej niż rok wcześniej. Był to jednak miesiąc szczególny pod kilkoma względami.

Po pierwsze, od 24 marca 2020 r. obowiązują nowe przepisy regulujące bankructwo osób fizycznych i mikroprzedsiębiorców. Najważniejsza zmiana dotyczy otwarcia drogi do ogłoszenia upadłości osobom, które „doprowadziły do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyły jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”. To daje szansę na nowy start osobom, które wcześniej nie mogły liczyć na upadłość.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Nowe prawo przewiduje kilka nie znanych wcześniej rozwiązań – m.in. warunkowe umorzenie zobowiązań. Dłużnicy znajdujący się w finansowych opałach mogli wstrzymywać się ze złożeniem wniosku do momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy, co znalazło odbicie w niższej liczbie ogłoszeń.

Po drugie, trwająca epidemia koronawirusa utrudnia przeprowadzenie formalności związanych z wnioskowaniem o upadłość. Sądy zajmują się przede wszystkim sprawami pilnymi, część sędziów została skierowana na urlopy wypoczynkowe, a zaległości narastają. To zapewne znajdzie swoje odbicie również w dalszych losach bankrutów teraz starających się o upadłość konsumencką.

Zmiana prawa upadłościowego zbiegła się w czasie z sytuacją, w której nowe zasady mogą okazać się zbawienne dla wielu dłużników. Jest jednak prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach statystyki obrazujące ogłaszane bankructwa będą zaskakiwać. Przyczyną może być nie tyle brak zainteresowania upadłością, co raczej niewydolność przeciążonego systemu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sammler
A to sądy normalnie pracują?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki