REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Upadek kryptogiełdy. Nowy szef FTX: Nigdy nie widziałem takiej porażki

2022-11-17 16:55
publikacja
2022-11-17 16:55

Były prezes FTX przebywa na Bahamach, skąd stara się zebrać miliardy dolarów na niedobory kapitałowe upadającej giełdy. W tym czasie jej nowy szef oświadcza, że nigdy nie widział takiego bałaganu w dokumentach finansowych. A wie, co mów, bo wcześniej nadzorował upadek Enronu.

Upadek kryptogiełdy. Nowy szef FTX: Nigdy nie widziałem takiej porażki
Upadek kryptogiełdy. Nowy szef FTX: Nigdy nie widziałem takiej porażki
/ Sergei Elagin

John J. Ray objął stanowisko dyrektora generalnego FTX 11 listopada, zastępując na tym miejscu jej założyciela Sama Bankmana-Frieda (SBF). Miało to miejsce wraz ze złożeniem wniosku o upadłość FTX. Ray zyskał rozgłos dzięki temu, że wcześniej nadzorował upadek byłego amerykańskiego giganta energetycznego Enronu, określanego jako największy bankrut korporacyjny w historii Stanów Zjednoczonych.

Od złożenia wniosku o upadłość FTX na rynku pojawia się szereg nowych informacji zarówno byłego, jak i obecnego szefa giełdy. We wtorek "The Wall Street Journal" informował o próbach SBF zebrania miliardów dolarów od inwestorów, aby uzupełnić lukę kapitałową bankrutującej giełdy kryptowalut wycenianą na ok. 8 mld dolarów.

Z wpisów na Twitterze, które SBF zamieszczał między 14 i 16 listopada, wynika, że dźwignia finansowa giełdy, którą początkowo określił na 5 miliardów dolarów, mogła wynosić nawet 13 mld, co przy masowym wypłacaniu środków i gwałtownym spadku aktywów doprowadziło do utraty płynności.

Bankman-Fried co prawda zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego, ale pozostaje jej największym akcjonariuszem. Natomiast nowy dyrektor FTX wydał oświadczenie (również na Twitterze), że „SBF nie pełni obecnie żadnej roli w FTX, FTX US ani Alameda Research i nie wypowiada się w ich imieniu”.

W czwartek John Ray w swoim raporcie złożonym w amerykańskim sądzie upadłościowym po zapoznaniu się z księgami FTX napisał, że „w całej swojej karierze nie widział tak kompletnej porażki kontroli korporacyjnej i całkowitego braku wiarygodnych informacji finansowych, jak miało to miejsce w tym przypadku”.

„Od naruszania integralności systemów i wadliwego nadzoru regulacyjnego za granicą do koncentracji kontroli w rękach bardzo wąskiej grupy niedoświadczonych, prostych i potencjalnie skompromitowanych osób, sytuacja ta jest bezprecedensowa” - wyliczył Ray.

W zgłoszeniu ujawnił, że „nie ma zaufania” do dokładności bilansów FTX i jej siostrzanej firmy Alameda Research, pisząc, że były one „nieaudytowane”.

Napisał również, że częścią jego zadań będzie kontrola i wdrażanie podstawowych standardów korporacyjnych, takich jak „księgowość, audyt, zarządzanie gotówką, cyberbezpieczeństwo, odpowiednie zasoby ludzkie, zarządzanie ryzykiem, ochrona danych i inne systemy, które nie istniały lub nie funkcjonowały w odpowiednim stopniu przed jego powołaniem”.

Złożony wniosek o upadłość w amerykańskim sądzie jest sposobem ochrony przez wierzycielami. FTX pracuje obecnie nad dokładnym zestawieniem środków pieniężnych i aktywów kryptograficznych.

Spirala spadkowa FTX rozpoczęła się na początku listopada serią wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do ​​tego, że giełda i około 130 globalnych spółek zależnych złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości. Bankructwo FTX może dotyczyć nawet miliona wierzycieli.  

Ostatnia runda finansowania FTX miała miejsce w styczniu, kiedy to zebrano 400 milionów dolarów. W sumie we wszystkich rundach zebrano 1,9 mld dolarów. Zainwestowały w nią m.in. Sequoia Capital, SoftBank, venture capital należący do Samsung Electronics czy futbolista Tom Brady, a także fundusz emerytalny nauczycieli z Ontario – donosił "WSJ". W szczytowym momencie wartość firmy szacowano na 32 miliardy dolarów.

Trwają rozmowy między amerykańskimi a bahamskimi organami ścigania na temat miejsca, w którym miałoby dojść do przesłuchania Sama Bankmana-Frieda. Według Bloomberga nie stawia on oporu i chętnie współpracuje z miejscowymi służbami. SBF opuścił Stany Zjednoczone zaraz po złożeniu wniosku o upadłość przez spółkę i ma przebywać w domu na jednej z bahamskich wysp.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kaczdzonjar
całe szczęscie że nie na Trampka, on chyba uczyl się łagać od Morawieckiego - choć chyab oboje przescigają sie w sztuce kłamstwa
antoni1-2-3
Cieszę się, ze krypto padają. Mam nadzieję, ze na zawsze. Czekam i życzę sobie upadku idei wydmuchiwania pieniędzy z powietrza przez UE tego ETS-u czy jak tam go .ydzi nazwali
jenak
Cebulkowy miraż sprzed stuleci miał podobny charakter.

Na zasadzie "nigdy nie widziałem takiej porażki".......
mirek6504
Niech.mi ktoś wytłumaczy,, jak można szukać u inwestorów miliardów jak się jest bankrutem bo nie kumam ??? Czy Ci inwestorzy to siedzą w zakładzie psychiatrycznym ???
andrettoni
Dużo ludzi wtopiło krypto masę pieniędzy, a jak się znam, to pewnie te pieniądze "poszukiwane" są w krypto. Potencjalni inwestorzy mogą oddać coś co potencjalnie jest warte miliardy lub zero. Np. krypto z innej giełdy. Przelewy miedzy piramidami finansowymi. Ciekawe jak u nich wygląda "dokumentacja".
innox78
Gdzie są pieniądze za las !!!
od_redakcji
Jedno jest pewne, IRS będzie ścigał kilka zbuntowanych firm eBay, które nie płaciły podatków znacznie intensywniej niż którekolwiek z oszustw wymienionych powyżej.
od_redakcji
Nazwiska szefa: FTX: Sam Bankman-Fried znaczy, Sam Smażony bankier ! Przypadek? W mediach jego wpisy są bardzo wesołe, co świadczy o słuszności tezy: Klausa Schwaba "Nic nie będziesz posiadał i będziesz szczęśliwy"!


od_redakcji
Dodatkowo jego rodzina i znajomi mają głębokie powiązania z politykami i finansistami to odkryjesz, że oni wszyscy w jednym łóżku śpią.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki