REKLAMA
WEBINAR

Klienci giełdy kryptowalut FTX chcą wycofać miliardy USD, ale ich środki zniknęły

2022-11-12 18:34
publikacja
2022-11-12 18:34

Klienci trzeciej pod względem wielkości giełdy handlującej kryptowalutą, FTX, chcą wycofać z niej miliardy dolarów aktywów, ale ich środki zniknęły. Agencja Reutera pisze o co najmniej 1 mld USD, który został wyprowadzony w serii tajemniczych transakcji ze spółki, która w piątek złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami.

Klienci giełdy kryptowalut FTX chcą wycofać miliardy USD, ale ich środki zniknęły
Klienci giełdy kryptowalut FTX chcą wycofać miliardy USD, ale ich środki zniknęły
fot. AlekseyIvanov / / shutterstock

W piątek FTX Trading Ltd. złożył wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych. Sam Bankman-Fried, założyciel i dyrektor naczelny giełdy, zrezygnował ze stanowiska. Zastąpił go John J Ray III.

Wniosek o ochronę przed wierzycielami obejmuje m.in. fundusz Alameda Research, a także około 130 powiązanych spółek.

Przed złożeniem wniosku klienci zwrócili się w ciągu 72 godzin o wycofanie 6 mld USD, a konkurencyjna giełda Binance porzuciła plan ratunkowego przejęcia FTX.

W sobotę FTX poinformowała o wykryciu nieautoryzowanych transakcji, w wyniku których miliony dolarów aktywów zostało wycofane z platformy w podejrzanych okolicznościach.

Źródła poinformowały agencję Reuters, że co najmniej 1 mld USD funduszy klientów zniknęło z giełdy. Inne źródła mówią o kwocie nawet 2 mld USD, które zniknęły z kont FTX.

Reuters pisze też, że założyciel FTX Sam Bankman-Fried miał przetransferować 10 mld USD aktywów klientów do swojej spółki tradingowej Alameda Research. Większość z tych aktywów też zniknęła.

Główny radca prawny FTX Ryne Miller napisał na Twitterze, że z FTX International i FTX US w ciągu ostatnich 7 dni odpłynęło ponad 2 mld USD, z czego 659 mln USD w ciągu ostatnich 24 godzin.

Upadek FTX zszokował inwestorów, którzy ponownie wezwali do uregulowania sektora kryptowalut, który traci w tym roku z powodu mocnej przeceny na rynkach.

Po tym, jak Binance odrzucił umowę ratunkową z FTX w środę kurs Bitcoin spadł poniżej 16 tys. USD, po raz pierwszy od 2020 roku. To spadek o ponad 75 proc. w stosunku do rekordowego poziomu 69 tys. USD, zanotowanego w listopadzie 2021 roku.

"Uważamy, że rynki kryptowalut pozostają zbyt małe i są zbyt odizolowane, aby spowodować zarażenie na rynkach finansowych. Ich kapitalizacja to 890 mld USD w porównaniu do 41 bilionów USD akcji amerykańskich" - napisali analitycy Citi.

W ciągu czterech lat FTX pozyskał 1,8 mld USD z funduszy venture capital i emerytalnych.

We wniosku o upadłość FTX Trading napisał, że ma od 10 do 50 mld USD aktywów, od 10 do 50 mld USD zobowiązań i ponad 100 tys. wierzycieli. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (67)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Kryptowaluty to chyba największy wał w historii świata.
xxpp
Ci ludzie uwierzyli w bezpieczeństwo nowego "niezależnego" rynku, bo stracili zaufanie do banków i rządów. ;)))
Widzieliście zdjęcia szefów tej "giełdy"? Komedia. ;)
tomitomi
z bólem przechodzą z rozszerzonej rzeczywistości do realnej , musi boleć podróżowanie po levelach życia ,,,,
dolar36
wszystkie krypto woluty dążą do zera... jeśli btc nie wzrośnie powy 18$ w najbliższym czasie pogrąży je wszystkie...
lancealot
Dokładnie tak jak waluty fiat. Tyle, że szybciej ;)
xxpp odpowiada lancealot
ale przecież crypto miały nas uratować? ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lightning_network
Mija trzynasty rok i z każdym rokiem coraz więcej ludzi marzy, by mieć wór Bitcoinów (doczytaj sobie ile czasu trwała bańka na cebulkach, a dawno temu świat nie pędził jak teraz)

Nawiasem mówiąc zabawne jest porównywanie potrzeby ludzkości jaką jest widok pięknych kwiatów z odwieczną potrzebą zdecentralizowanego pieniądza
Mija trzynasty rok i z każdym rokiem coraz więcej ludzi marzy, by mieć wór Bitcoinów (doczytaj sobie ile czasu trwała bańka na cebulkach, a dawno temu świat nie pędził jak teraz)

Nawiasem mówiąc zabawne jest porównywanie potrzeby ludzkości jaką jest widok pięknych kwiatów z odwieczną potrzebą zdecentralizowanego pieniądza funkcjonującego bez zaufanej strony trzeciej...
zoomek odpowiada lightning_network
Po co nam strona trzecia jeśli mamy kruszce?
lightning_network odpowiada zoomek
z kruszcami jest jeden problem... jest XXI wiek...
a złoto nie śmiga przez Internet... :D

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki