Unia Europejska walczy z tanim importem z Chin

W środę Parlament Europejski przyjął nowe zasady walki z dumpingiem i subsydiowaniem eksportu przez kraje trzecie, przede wszystkim Chiny. Celem jest ochrona przemysłu i miejsc pracy w UE.

(fot. China Daily / FORUM)

Nieoficjalnie nowe regulacje są wymierzone w konkurencję zza Muru. W ubiegłym roku minęło 15 lat od przystąpienia Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co zdaniem Pekinu oznaczało, że partnerzy handlowi powinni automatycznie sklasyfikować Państwo Środka jako "gospodarkę rynkową". Wiązałoby się to ze znaczącym ograniczeniem arsenału środków chroniących unijnych producentów przed chińskimi firmami eksportującymi towary do krajów UE. Mimo że nikt nie ma wątpliwości, że Chiny gospodarką rynkową nie są, ponieważ państwo bardzo mocno ingeruje w procesy rynkowe, to oficjalne starcie w tej sprawie z Pekinem mogłoby wyraźnie pogorszyć relacje dwustronne.

Według analiz KE, jeśli Chiny otrzymałyby status gospodarki rynkowej bez zastosowania żadnych nowych środków ochronnych, to w całej Unii mogłoby zostać zlikwidowanych od 60 tys. do ponad 200 tys. miejsc pracy, m.in. w sektorach hutnictwa stali, aluminium, cementu, rowerowym, przemysłu chemicznego, ceramiki, szkła, papieru i paneli słonecznych. W Polsce miałoby to dotyczyć 11 tys. pracowników.

Dlatego unijni biurokraci zaproponowali sprytne rozwiązanie - zmianę mechanizmu stosowania środków antydumpingowych. Zaakceptowane w środę przez Europarlament przepisy umożliwią krajom Unii Europejskiej przeciwdziałanie importowi, kiedy ceny danych towarów, z powodu ingerencji państwa, nie zostały ustalone zasadach rynkowych, bez określania, czy kraj jest gospodarką rynkową, czy nie. Pod uwagę będą brane również kwestie dotyczące prawa pracy oraz ochrony środowiska, w przypadku których standardy za Murem są dużo niższe niż w Unii Europejskiej, co przekłada się na niższe koszty produkcji, a w konsekwencji umożliwia zaoferowanie niższej ceny nabywcom.

Porozumienie poparło 554 posłów, 48 było przeciw, a 80 wstrzymało się od głosu. Przeciw zagłosowało trzech Polaków - Robert Iwaszkiewicz, Michał Marusik i Janusz Korwin-Mikke. Aby nowe regulacje weszły w życie, musi je jeszcze zaakceptować Rada Europejska. Decyzja wydaje się przesądzona.

Jeszcze przed głosowaniem chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że nowe unijne środki antydumpingowe będą niezgodne z zasadami WTO.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
33 9 plutarch

Szybka cenzura. To powtórzę: uważam, że JKB działa na rzecz Moskwy. Czy za tak sformułowany pogląd też zostanę usunięty?

! Odpowiedz
22 5 plutarch odpowiada plutarch

Chodziło o JKM oczywiście

! Odpowiedz
23 13 com

Unia walczy z importem z Chin. O Rosji ani słowa w artykule, bo Rosja eksportuje tylko surowce - gospodarczo została daleko za Chinami. Putin zajmuje się swoimi militarnymi zabawkami, a nie rozwojem kraju. Korupcja dopełnia reszty. Pieniędzy starcza jeszcze na russia today i fabrykę trolli do czasu, gdy lud Moskwy popędzi Putina lub dojdzie do krwawej wojny domowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 17 niektoinny

Chiny są praktycznie jedyną potęgą gospodarczą świata, ich własny rynek zbytu to 1,5 miliarda ludzi - to znacznie więcej niż w UE, USA i Rosja razem wziętych!! Że o podległych im azjatyckich rynkach już nawet nie wspomnę, to też największy światowy producent z najtańszą siłą roboczą i niewyobrażalną ilością kapitału do wszelkiego rodzaju inwestycji! Ich dominacja nad całym światem jest absolutnie bezsporna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ajwaj

WIadomosci wg Joseph McCarthy - zapil sie na smierc - Wikipedia
Rosyjska Fereracja ekportuje najwiecej pszenicy w swiecie, wyparla z rynku USA (tani rubel), a zamówienia na bron po Syrii sa juz 200+ mld. $. Patrioty dogonily BY S-400 za 20-30 lat, a juz sa S-500... Nie kupisz S-400 bez kolejki.

Traci USA latem buszel pszenicy w Chicago-gielda 4,19 $. Eksport USA upadl od 1970 do 2017 z 50 % sw.rynku na 15 %

Na portalach ekon. trza by sie w tym rozbierac :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 plutarch odpowiada niektoinny

wspomnij dla uczciwości o długu wewnętrznym w bankach cienia

! Odpowiedz
7 22 niektoinny

Polska powinna to teraz jak najmocniej wykorzystać i sprzyjać inwestycjom Chin w naszym kraju, w ten sposób moglibyśmy stać się głównym europejskim graczem w handlu między Chinami a UE. Myślę też, że nie bez powodu powstała właśnie teraz idea budowy CPK i pomysł bycia głównym hubem gospodarczym w przepływie kapitału z Chin do UE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ajwaj

Bylo BY ok...
A to mialoby sie odbyc przed czy po dekomunizacji Chinskiej Partii Komunistycznej przez Kaczynskiego? W Armii Czerwonej (200+ nacji) byli tez Azjaci - wówczas i teraz sojusznicy ROS-CHN

! Odpowiedz
1 1 niektoinny odpowiada ajwaj

https://www.youtube.com/watch?v=5Q3ZSJzmA9A

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil