REKLAMA

Umowy śmieciowe. Rząd zlikwiduje różnice w oskładkowaniu

2021-05-24 11:01
publikacja
2021-05-24 11:01
Umowy śmieciowe. Rząd zlikwiduje różnice w oskładkowaniu
Umowy śmieciowe. Rząd zlikwiduje różnice w oskładkowaniu
fot. NicoElNino / / Shutterstock

Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, chodzi natomiast o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów-zleceń i umów o pracę - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Zaznaczył, że stoi na stanowisku, że umowy o dzieło powinny pozostać w obecnym kształcie.

Podczas konferencji prasowej poświęconej konsultacjom z przedsiębiorcami Polskiego Ładu Gowin był pytany o to, od kiedy mogą zniknąć umowy cywilnoprawne.

Wicepremier wyjaśnił, że umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, natomiast zlikwidowana będzie, prawdopodobnie od 1 stycznia przyszłego roku, różnica w oskładkowaniu umów-zleceń i umów o pracę. "Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku" - stwierdził szef MRPiT.

Jednocześnie zapowiedział, że umowy o dzieło pozostaną w takim kształcie jak obecnie. "Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne" - powiedział.

Odnosząc się do zaproponowanej w Polskim Ładzie likwidacji ulgi od składki zdrowotnej, minister oświadczył, że jego ugrupowanie przyjęło do wiadomości tę propozycję koalicjantów, ale od początku uzgodniło, że będą towarzyszyć temu ulgi dla klasy średniej. "Jestem przekonany, że to uzgodnienie będzie uszanowane przez wszystkich" - dodał.

Dopytywany, jak ma wyglądać mechanizm, który po likwidacji odpisu składki zdrowotnej ma uchronić przed wzrostem obciążeń osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, Gowin odparł, że na razie jest za wcześnie, żeby o tym mówić. "Przedstawiłem propozycje p. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Analizowaliśmy je w ubiegłym tygodniu bardzo szczegółowo. Umówiliśmy się na dalsze prace po szczegółowych analizach, które ma przygotować Ministerstwo Finansów, jeżeli chodzi o koszty poszczególnych propozycji" - mówił.

Poinformował, że Porozumienie przedstawiło osiem alternatywnych rozwiązań i że w tym tygodniu przedstawi te rozwiązania partnerom społecznym: organizacjom przedsiębiorców, i jeśli uda się w tym tygodniu zorganizować posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, także organizacjom związkowym.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
volksempfanger
Grzegorzekubiki i inne trolle lubią to.
jpelerj
Zostaną po staremu umowy o dzieło.
marxs
typowa ,wzorcowa śmieciówka to umowa o pracę(a dokładnie nie pracę tylko robotę) za minimalną
itso_argumentum_ad_ignorantiam
UWAGA ! na Bankiera moderacja akceptuje ludzi co grają na emocjach i wciskają ryzykowne produkty, oszuści i naganiacze maja tu raj na ziemi ! moderacja jest całkowicie olana przez firmę niemożna usunąć nawet własnego komentarza, ta strona w ogóle nie dba o swoich odwiedzających i komentujących nie rozwija tego aspektu jedyne co zaobserwowałem UWAGA ! na Bankiera moderacja akceptuje ludzi co grają na emocjach i wciskają ryzykowne produkty, oszuści i naganiacze maja tu raj na ziemi ! moderacja jest całkowicie olana przez firmę niemożna usunąć nawet własnego komentarza, ta strona w ogóle nie dba o swoich odwiedzających i komentujących nie rozwija tego aspektu jedyne co zaobserwowałem to ze muszę więcej razy naciskać przycisk pokarz więcej komentarzy od taki rozwój odnośnie swojej społeczności Internet 2.0 nie ma tu miejsca 1234
nostsherlock
Chcieli dowalić podatki i oskubać ludzi na umowach nieetatowych... nie wzięli jednak pod uwagę, że ta część ich elektoratu, która nie żyje tylko i wyłącznie z socjalu jedzie na umowach o dzieło i umowach na zlecenie :D
broiniac
Skąd wiesz, że tegi chcieli?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki