REKLAMA

Limit dochodu przy rozliczaniu ulgi rehabilitacyjnej w PIT

2021-03-04 15:20
publikacja
2021-03-04 15:20
Limit dochodu przy rozliczaniu ulgi rehabilitacyjnej w PIT
Limit dochodu przy rozliczaniu ulgi rehabilitacyjnej w PIT
fot. Goldsithney / / Shutterstock

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie wydatków ponoszonych przez osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów na rehabilitację, sprzęt, transport, leki oraz pozostałe elementy leczenia.

Czas wypełniania formularzy podatkowych i uzupełniania deklaracji PIT w pełni. Warto wiedzieć, jakie preferencje przysługują podatnikom. Ulga rehabilitacyjna umożliwia odliczenie w rozliczeniu PIT m.in. wydatków na samochód oraz zakupione lekarstwa. Skorzystać z niej mogą:

  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby mające na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami.

Osobami mającymi na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami są dzieci, dzieci obce przyjęte na wychowanie, współmałżonek, teściowie, pasierbowie, rodzice, rodzeństwo, macocha, ojczym oraz zięciowie. Ustawodawca przewidział jeden warunek, osoba z niepełnosprawnościami nie może posiadać dochodu wyższego niż 14 tys. zł w danym roku podatkowym.

Ulga rehabilitacyjna 2021 – wydatki na samochód

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie od dochodu kwot poniesionych cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Podatnicy mogą odpisać wydatki, które ponieśli do pewnego limitu ustalonego ze względu na ich rodzaj:

  • opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa – do 2280 zł w roku podatkowym,
  • utrzymanie psa asystującego – do 2280 zł,
  • wydatki na samochód używanie samochodu osobowego – do 2280 zł.

Dodatkowo w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od podatku dochodowego wydatki poniesione na leki, których koszt w danym miesiącu był wyższy niż 100 zł. "Z odliczenia korzysta się wyłącznie, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo)" – czytamy na PIT.pl.

DF

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prawnuk
po co pisać jak się nie ma o czymś zielonego pojęcia. Tak krótko mamy niepełnosprawności stwierdzanie przez ZUS i urząd miejski/powiatowy. Warto doczytać i unikać tematów, w których się pływa, nie potrafiąc tego
pakamera
ten limit dochodu rocznego - 14 tys. to chyba jakiś niesmaczny żart ?
blablak
Świniaki z zagrody Wiejskiej żreć będą miały. Reszta nieistotna. Dlatego IM MNIEJ PLN zmieni wlasciciela na rzecz skarbowki tym pozytezniej. Mniej dla świń i pijawek.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki