BELKA ZA 2022 ROK

Ukraińska ofensywa także na GPW. Dwucyfrowe wzrosty wschodnich spółek

2022-09-12 10:15, akt.2022-09-12 17:51
publikacja
2022-09-12 10:15
aktualizacja
2022-09-12 17:51

Kursy ukraińskich spółek z GPW zareagowały wzrostami na doniesienia z frontu. Notowane w ostatnim czasie w okolicach rocznych minimów  poniedziałkową sesję zakończyły dwucyfrowymi wzrostami.

Ukraińska ofensywa także na GPW. Dwucyfrowe wzrosty wschodnich spółek
Ukraińska ofensywa także na GPW. Dwucyfrowe wzrosty wschodnich spółek
fot. Dobra Kobra / / Shutterstock

Doniesienia o sukcesach ukraińskiej armii na wschodzie kraju m.in. w obwodzie charkowskim mają swoje odbicie na giełdzie w Warszawie. Kontrofensywa Ukrainy, wyzwalająca kolejne obszary okupowane przez Rosjan, sprzyja także kupującym na europejskich rynkach finansowych. Indeksy giełd bazowych notowane są na plusach, ale w kategoriach euforii można rozpatrywać to, co się dzieje na kursach ukraińskich spółek z GPW.

Wszystkie kursy ośmiu spółek tworzących narodowy indeks WIG-Ukraina, rozpoczęły poniedziałkowy handel od otwarcia się notowań luką wzrostową. Wiele z nich w dalszej części przyspieszyło wzrosty i w pierwszych godzinach sesji rosły w dwucyfrowym tempie, czym poza wyjątkami zakończyły poniedziałkowy handel.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja na największej spółce z portfela, czyli Kernelu (0,5 proc.), gdzie w pierwszych minutach wzrosty przekraczały 19,5 proc., by następnie oddać całość i skończyć sesję w granicach odniesienia. Wrażenie robiły obroty, które na koniec dnia wyniosły 25,3 mln zł. Kernel w ostatnich dniach był notowany poniżej poziomu 20 zł za akcję. Minimum bessy to kurs 16,18 zł, ustanowiony w marcu 2022 r.

Najwięcej w czasie sesji wzrosły akcje Milkilandu (22,88 proc.), dalej był KSG Agro (22,12 proc.) oraz Agroton (19,63 proc.) i Astara (7,85 proc.). Wszystkie te spółki to przedstawiciele branży rolno-spożywczej, natomiast notowania CoalEnergy, zajmującego się wydobyciem węgla zostały wstrzymane ze względu na popyt. Przed zawieszeniem, wzrost ceny akcji przekraczał 76,2 proc., teoretyczny kurs otwarcia wynosił ponad 120 proc. Wzrosty komponentów WIG-Ukraina, były najmocniejsze w czasie poniedziałkowego handlu na całej GPW.  Sam indeks był wyżej o 5,71 proc. 

Oferta specjalna Finax dla czytelników Bankier.pl

Finax to robodoradca, który daje Ci możliwość prostego i zautomatyzowanego inwestowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Finax uczy inwestowania na giełdzie".

Finax wraz z Bankier.pl przygotował promocję dla naszych Czytelników: kupon na 20 euro, którym można zasilić inwestycję! Z oferty mogą skorzystać nowi użytkownicy Finax, tj. tacy, którzy dotychczas nie dokonywali w serwisie rejestracji i nie posiadali w nim konta.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać voucher?

  1. Zarejestrować się na stronie promocji www.bankier.pl/finax i zaznaczyć wymagane zgody. Potwierdzić rejestrację.
  2. Wypełnić ankietę i założyć konto Finax.
  3. Zweryfikować swoją tożsamość i wpłacić minimum 100 zł na swoje konto.

Po potwierdzeniu przez Finax wykonania ostatniej czynności poprosimy o uzupełnienie danych i wyślemy kod, którym można zasilić swoje konto na kwotę 20 euro. Z oferty można skorzystać tylko do 18 września 2022 r., a liczba kuponów jest ograniczona!

Pamiętaj, że w promocji biorą udział tylko wnioski, które zostały złożone za pośrednictwem strony www.bankier.pl/finax, po rejestracji! Jeśli będziesz chciał wypłacić środki przed upływem 3 miesięcy od założenia konta, Finax może potrącić wartość kuponu, czyli 20 euro, z salda Twojego konta.

Szczegóły znajdziesz a stronie www.bankier.pl/finax

Dodatkowe korzyści przy założeniu konta Finax dla dziecka: nowi małoletni klienci, którzy otworzą rachunek w Finax do 31.12.2022 r., z chwilą otwarcia rachunku otrzymają zniżkę na zniżkę na pierwszy otwarty portfel (01). Dzięki niej środki na rachunku do kwoty 1 380 EUR (~6 000 PLN) zwolnione będą z opłaty za zarządzanie przez 365 dni od dnia otwarcia rachunku, dodatkowo nie zapłacą też aż do ukończenia 18 roku życia za księgowanie wpłat do kwoty łącznie 1380 EUR.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

To pierwsze tak wyraźne wzrosty kursów ukraińskich spółek od czasu lipcowych rozmów nt. odblokowania czarnomorskich portów w celu eksportu zboża. Wrażliwe na doniesienia z frontu kursy mają jednak tendencję do przereagowywania pozytywnych wiadomości. Poprzednie euforyczne sesje, zostawały wkrótce szybko korygowane, a kursy wracały do poziomów sprzed wzrostów. Wszystko zależy od dalszego rozwoju sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów i perspektyw zakończenia konfliktu.

Siły ukraińskie odniosły ważne operacyjne zwycięstwo i odbiły prawie cały obwód charkowski. Wyzwolenie Iziumu pogrzebało ogłoszone przez Rosję plany zajęcia całego Donbasu. Nie zakończy to wojny, ale przechyliło szalę na korzyść Ukrainy – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytowany przez PAP.

„Kontrofensywa w obwodzie charkowskim uderzyła w relacje Kremla z rosyjskim ministerstwem obrony, dodatkowo alienując Putina od wysokiej rangi dowódców wojskowych. Kreml ogłosił, że Putin przełożył swoje spotkanie z kierownictwem resortu i przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego” – zauważa ISW, oceniając to jako „dziwaczną decyzję w obliczu militarnego kryzysu operacyjnego i kryzysu przemysłu zbrojeniowego, z jakimi mierzy się Rosja, czytamy w komentarzu.

MKu

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (7)

dodaj komentarz
5th_element
Tylko lekkie odbicie po tygodniach dołowania. Na szczęście polskie spółki trzymają poziom i szorują po dnie, chodź duża część rynku spodziewa się odrycia jeszcze niższych pokładów ;-)))
olot
czyli pranie kasy się zaczęło.
baibina
Jeszcze 4 wiorsty i Gejropa! hehe
endes
Ludzie to jednak w większości idioci.
jpelerj
To nadzieja. Chcą nadziei na ograniczenie strat.
wit1286
komentarz typowego grajka który kupuje CD Project w dniu premiery myśląc że był pierwszy :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki