REKLAMA

ISW: Ukraińcy odbili w ostatnich pięciu dniach więcej terenu, niż Rosja zajęła od kwietnia

2022-09-11 10:52, akt.2022-09-11 19:59
publikacja
2022-09-11 10:52
aktualizacja
2022-09-11 19:59

Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk na północy Donbasu. W ciągu ostatnich pięciu dni Ukraińcy wyzwolili więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW: Ukraińcy odbili w ostatnich pięciu dniach więcej terenu, niż Rosja zajęła od kwietnia
ISW: Ukraińcy odbili w ostatnich pięciu dniach więcej terenu, niż Rosja zajęła od kwietnia
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

W analizie sytuacji na sobotę 10 września think tank podkreśla, że Rosjanie nie wykonują kontrolowanego odwrotu, lecz pospiesznie uciekają z południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego, starając się uniknąć okrążenia w okolicach Iziumu.

Ukraińcy najpewniej odbiją to miasto w ciągu najbliższych 48 godzin, o ile jeszcze tego nie dokonali – ocenia ISW.

Zdobycze sił ukraińskich nie ograniczają się jednak do okolic Iziumu. Pojawiły się doniesienia o przejęciu przez nie w sobotę kontroli nad miejscowością Wełykyj Burłuk, co oznaczałoby, że są już 15 kilometrów od granicy państwowej.

„Siły ukraińskie przebiły się w niektórych miejscach nawet na 70 kilometrów w głąb rosyjskich linii i przejęły ponad 3 tys. kilometrów kwadratowych terytorium w ciągu ostatnich pięciu dni od 6 września – to więcej terytorium niż siły rosyjskie zajęły we wszystkich swoich operacjach od kwietnia” – podkreśla ISW.

Według think tanku wyzwolenie Iziumu byłoby najbardziej znaczącym osiągnięciem wojskowym Ukrainy od zwycięskiej bitwy o Kijów w marcu. Wyeliminowałoby rosyjskie podejście na północnym zachodzie obwodu donieckiego drogą E40, poprzez którą rosyjskie wojsko chciało otoczyć ukraińskie pozycje wzdłuż linii Słowiańsk-Kramatorsk.

Skuteczne okrążenie okupantów uciekających z Iziumu wiązałoby się ze zniszczeniem lub schwytaniem znacznych sił rosyjskich i pogłębiło problemy Rosji związane z niedoborem żołnierzy i niskim morale. Rosyjscy korespondenci wojenni i blogerzy donosili o kłopotach z ewakuacją wojsk z Iziumu, co sugeruje, że Ukraińcy przynajmniej częściowo zamknęli je w okrążeniu na niektórych obszarach – ocenia ISW.

Rosyjskie ministerstwo obrony usiłuje niezgodnie z prawdą przedstawiać ucieczkę jako „przegrupowanie”, podobnie jak wcześniej tłumaczyło wycofanie się spod Kijowa. Kreml ogłosił, że rosyjska artyleria i lotnictwo osłaniały odwrót wojsk z obwodu charkowskiego, ale „te rosyjskie twierdzenia nie mają związku z sytuacją w terenie” – podkreśla think tank.

Mętne, niespójne tłumaczenia i dezorganizacja wśród propagandystów Kremla świadczą o załamaniu narracji kreowanej przez państwowe rosyjskie media, co może sprawić, że rosyjska opinia publiczna zda sobie sprawę z prawdziwych postępów „specjalnej operacji wojskowej”, jak Moskwa nazywa inwazję na Ukrainę – ocenia ISW.

Dziennikarz: Armia Rosji podarowała nam sprzęt o wartości 130 mln USD

Podczas wycofywania się z obwodu charkowskiego rosyjscy żołnierze podarowali Siłom Zbrojnym Ukrainy sprzęt o wartości 130 mln dolarów, można nim wyposażyć cały batalion - wyliczył w niedzielę na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

Cymbaluk wymienił rodzaje sprzętu wojskowego, który pozostawili rosyjscy żołnierze, wśród nich: 20 sprawnych czołgów i 20 wymagających remontu, 40 jednostek lekkich pojazdów pancernych; 10 systemów artyleryjskich, w tym cztery samobieżne haubicoarmaty 2S19 Msta-S - https://tinyurl.com/3tj8rn9c.

"Zwykłych pojazdów nawet nikt nie liczył, na pewno jest ich ponad 100, a ponadto wyposażenie bojowe, drony… I jeszcze rosyjska hańba, której nie da się zmierzyć w żadnych jednostkach" - napisał dziennikarz.

"To jest jak Lend-Lease, moi drodzy" - dodał. (Lend-Lease act to nazwa amerykańskiej ustawy z czasów II wojny światowej, która umożliwiała dostarczanie przez USA broni i innego sprzętu do Europy dla walki z Niemcami; w obecnie trwającej wojnie spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę nazwę tę przyjęła amerykańska ustawa umożliwiająca szybsze przekazywanie pomocy wojskowej Ukrainie - PAP).

Jak poinformował w niedzielę Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk na północy Donbasu. W ciągu ostatnich pięciu dni Ukraińcy wyzwolili więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia.

Rosyjskie ministerstwo obrony usiłuje niezgodnie z prawdą przedstawiać ucieczkę jako „przegrupowanie”, podobnie jak wcześniej tłumaczyło wycofanie się spod Kijowa. Kreml ogłosił, że rosyjska artyleria i lotnictwo osłaniały odwrót wojsk z obwodu charkowskiego, ale „te rosyjskie twierdzenia nie mają związku z sytuacją w terenie” – podkreśla ISW.

"Mętne, niespójne tłumaczenia i dezorganizacja wśród propagandystów Kremla świadczą o załamaniu narracji kreowanej przez państwowe rosyjskie media, co może sprawić, że rosyjska opinia publiczna zda sobie sprawę z prawdziwych postępów +specjalnej operacji wojskowej+, jak Moskwa nazywa inwazję na Ukrainę" - dodaje think tank. (PAP)

sm/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (11)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Czym to może być spowodowane? Ruska armia jednak taka słaba? Wciągnięcie wroga w pułapkę? Tajne uzgodnienia o których nie wiemy? Temat do rzeczowej dyskusji.
ebm242
Głęboki szacunek i uznanie dla Ukraińskiej armii. Dawno się tak nie wzruszyłem. Cieszę się, że USA dostarcza Ukrainie broń oraz inne państwa zachodnie. Ci bandyci z Rosji muszą zrozumieć, że we współczesnym świecie nikt im nie pozwoli na bezkarne napadanie innych krajów, mordowanie cywilów i okradanie. Nikt normalny nie chce żyć Głęboki szacunek i uznanie dla Ukraińskiej armii. Dawno się tak nie wzruszyłem. Cieszę się, że USA dostarcza Ukrainie broń oraz inne państwa zachodnie. Ci bandyci z Rosji muszą zrozumieć, że we współczesnym świecie nikt im nie pozwoli na bezkarne napadanie innych krajów, mordowanie cywilów i okradanie. Nikt normalny nie chce żyć tak jak Rosjanie w biedzie i zacofaniu z zgiętym karkiem pod naciskiem bandytów z Kremla.
Żyjemy w przełomowych czasach. Obrońcy walczący o wolność swoich rodzin i swój kraj mają większą motywację i determinację niż najeźdźcy, których zmusza do walki banda z Kremla.

incitatus
Czy jeszcze ktoś jest na tyle naiwny (nie licząc kacapów), żeby nie ogarniać, że ta wojenka służyła wyłącznie wywołaniu wzrostu cen surowców? Kilkaset miliardów zielonych vs rachunek za utracony sprzęt wojskowy (tak naprawdę korzyść bo udało się zezłomować sowiecki badziew) i 50k mięsa armatniego. Generalnie gigantyczny zysk. Na Czy jeszcze ktoś jest na tyle naiwny (nie licząc kacapów), żeby nie ogarniać, że ta wojenka służyła wyłącznie wywołaniu wzrostu cen surowców? Kilkaset miliardów zielonych vs rachunek za utracony sprzęt wojskowy (tak naprawdę korzyść bo udało się zezłomować sowiecki badziew) i 50k mięsa armatniego. Generalnie gigantyczny zysk. Na wiosnę już nie będzie dalej sprzedawać bajeczek o postępach specjalnej operacji militarnej bo ostatni kacap zostanie w Ukrainie anihilowany i wszystko wróci do normy.
tecdswv4t
Czy możemy spodziewać się wkrótce rosyjskiej eskalacji wojny proxy - USA. Kierowana przez NATO kontrofensywa z użyciem broni NATO wywiera presję na Putina w Rosji. Może to prowadzić do zmiany statusu z „Operacji Specjalnej” na wypowiedzenie wojny i zastosowanie znacznie bardziej agresywnego podejścia.

Obecnie w mediach
Czy możemy spodziewać się wkrótce rosyjskiej eskalacji wojny proxy - USA. Kierowana przez NATO kontrofensywa z użyciem broni NATO wywiera presję na Putina w Rosji. Może to prowadzić do zmiany statusu z „Operacji Specjalnej” na wypowiedzenie wojny i zastosowanie znacznie bardziej agresywnego podejścia.

Obecnie w mediach krążą pogłoski mówiące, że Moskwa przygotowuje się do wydania formalnego wypowiedzenia wojny , w przeciwieństwie do obecnej ograniczonej „operacji specjalnej”, co oznaczałoby większą mobilizację sił zbrojnych i społeczeństwa. Presja w moskiewskich kręgach politycznych na Putina będzie nadal rosła w obliczu pozytywnego rozpędu sił ukraińskich, w miarę jak USA i NATO kontynuują zwiększanie i tak już stale napływającego systemu uzbrojenia.
W wojnie na Lufy nigdy nie ma zwycięzców. Tylko miazga umęczonego narodu...
300_pala
W których mediach? Tych kontrolowany przez Kreml??? I kto będzie w tej wojnie włączył ?? Dzieci oligarchów ?
dididif
ktoś pamięta jak dumnie armia radziecka napadała na Ukrainę?
zostały tylko kacapskie wspomnienia...
bolszewia?! egzegeza radziecko-psychiatryczna?!
wibor3m10procent
Czekamy na ruskie trolle propagandowe, dlaczego nie klepią o wielkich sukcesach Armii Czerwonej..? Ajwaj dajesz..!!
33karol33
w końcu wpadną i wiadomo co napiszą. To samo co piszą od pierwszych nieśmiałych przebąknięć o wycofywaniu się rosyjskich czołgów spod Kijowa: że to naiwna ukraińska propaganda i artykuł jest stronniczy.
Zresztą co im pozostało? No dobra, mogą jeszcze coś tam naskrobać na Zelenskiego.
prs
Na kriemliu musi byc niezly bajzel..

Moze ktos pomogl "wodzowi" przejsc na tamten swiat, ew zrobil to dobrowolnie.. tylko jak to rusole.. nie informuja..
chudyjakszkapa
BAUHAHAHAHAAHAHAA

DRUGA ARMIA ŚWIATA ? BAUHAHAHAHAAHA

banda pijanych wykolejeńców , pedofili, złodziejaszków i morderców....

ot cała prawda o tej RUSKIEJ SEKCIE TERRORYSTYCZNEJ, bo to nawet nie żaden naród....

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki