REKLAMA

Ukraina zalegalizuje wydobycie bursztynu i gry hazardowe

2019-09-30 12:57
publikacja
2019-09-30 12:57

Rząd Ukrainy wniesie do parlamentu projekty ustaw, które uporządkują nielegalne obecnie w dużym stopniu wydobycie i wywóz bursztynu poza granice kraju oraz zalegalizują gry hazardowe - zapowiedział w poniedziałek premier Ołeksij Honczaruk.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

„Główny plan to jednoczesna i kompleksowa penalizacji nielegalnego wywozu bursztynu z Ukrainy” - oświadczył szef rządu.

Projekty ustaw w tej sprawie przewidują zakaz eksportu nieobrobionego bursztynu, wprowadzają odpowiedzialność karną za jego wywóz i upraszczają procedury wydawania zezwoleń na legalną eksploatację złóż.

Szacuje się, że największe złoża bursztynu na świecie znajdują się w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim, lecz władze Rosji od 2009 roku zaczęły sukcesywnie wprowadzać kolejne obostrzenia w eksporcie. Wzrosło więc zapotrzebowanie na bursztyn z innych państw, w tym z Ukrainy.

Największe złoża bursztynu znajdują się w zachodniej części tego kraju, przede wszystkim na północnych obszarach obwodów wołyńskiego, rówieńskiego i żytomierskiego. Bogate pokłady tej kopalnej żywicy są nielegalnie eksploatowane; rabunkowe wydobycie bursztynu powoduje katastrofalne straty ekologiczne.

Ustawy dotyczące bursztynu oraz legalizacji gier hazardowych zostaną wniesione do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy już wkrótce - poinformował szef rządu.

„Chcemy, by automaty do gier zniknęły z ulic. Wczoraj je (projekty ustaw) przegłosowaliśmy i w najbliższym czasie zostaną wniesione do parlamentu” - powiedział premier Honczaruk.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
2kbb
Czyżby Ukraina zaczęła reformy ? Czyżby Ukraińcy którzy pracują na Zachodzie i Polsce zaczęli się uczyć praworządności i zasad ekonomicznych ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki