REKLAMA

Uciec przed "Polskim ładem". Niedługo mija czas na zmianę formy opodatkowania

2022-01-05 10:00
publikacja
2022-01-05 10:00
Uciec przed "Polskim ładem". Niedługo mija czas na zmianę formy opodatkowania
Uciec przed "Polskim ładem". Niedługo mija czas na zmianę formy opodatkowania
fot. photobyphotoboy / / Shutterstock

Czy można uciec przed "Polskim ładem"? Przedsiębiorcy, którzy planują zmianę formy opodatkowania, mają już niewiele czasu na dokonanie wyboru. Najszybciej decyzje muszą podjąć osoby na karcie podatkowej – do 20 stycznia. Pozostali mają więcej czasu.

Od 1 stycznia 2022 r. w życie wszedł szereg zmian w przepisach podatkowych. Modyfikacje dotyczą zarówno wysokości danin publiczno-prawnych dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie, jak i emerytów. "Polski ład" wprowadził także zmiany podatkowe, które dotyczą przedsiębiorców. Ta ostatnia grupa ma możliwość zoptymalizowania podatku dochodowego do zapłacenia za pomocą zmiany formy opodatkowania.

"Polski ład" a forma opodatkowania

Przedsiębiorcy mają czas przez dwa pierwsze miesiące w roku na zmianę formy opodatkowania. Graniczne daty, do których można złożyć odpowiednie oświadczenie, są różne w zależności od aktualnego sposobu rozliczania PIT-u:

  • do 20 stycznia 2022 r. – dla osób na karcie podatkowej,
  • do 20 lutego 2022 r. – dla pozostałych przedsiębiorców.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na zmianę formy opodatkowania mają czas do 20 stycznia, jeżeli aktualnie korzystają z karty podatkowej. Natomiast przedsiębiorcy rozliczający się według pozostałych form PIT mogą do 20 lutego 2022 r. zdecydować się na inną formę opłacania podatku dochodowego.

Koniec karty podatkowej

Warto także pamiętać, że od 1 stycznia 2022 r. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą skorzystać z opodatkowania dochodów za pomocą karty podatkowej. Przepisy "Polskiego ładu" zlikwidowały "najprostszą" formę opodatkowania. W związku ze zmianą z rozliczenia na karcie podatkowej mogą korzystać wyłączenie przedsiębiorcy, którzy już "na niej są".

Zasady ogólne, podatek liniowy czy ryczałt

Jaką formę opodatkowania wybrać? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi dla każdego przedsiębiorcy. Pierwsze podstawowe kryterium jakie należy wziąć pod uwagę to branża, w jakiej działa firma - niektóre działalności są wykluczone, np. z ryczałtu od przychów ewidencjonowanych nie mogą skorzystać osoby, które osiągają w całości bądź części przychody z:

  • prowadzenia apteki,
  • działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym – z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Przedsiębiorcy zastanawiający się nad zmianą formy opodatkowania powinni wziąć pod uwagę wysokość kosztów uzyskania przychodu, planowane inwestycje w nowym roku podatkowym oraz model biznesowy działalności.

DF

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
Jeśli to jest ład, to strach pomyśleć jak w wykonaniu tych partaczy wyglądałby nieład
godojoshi
To wszystko jest chore, ale cóż...trzeba sobie radzić. Siedziałem sobie na liniówce, od czasu do czasu jak musiałem do roboty coś kupić to bywały koszty, ale godziłem się na te 19% bez kombinowania. Na wale gdybym został na liniówce miałbym kilkanaście tysi w plecy, więc przechodzę na ryczałt. Nie dość, że nie stracę, to jeszcze To wszystko jest chore, ale cóż...trzeba sobie radzić. Siedziałem sobie na liniówce, od czasu do czasu jak musiałem do roboty coś kupić to bywały koszty, ale godziłem się na te 19% bez kombinowania. Na wale gdybym został na liniówce miałbym kilkanaście tysi w plecy, więc przechodzę na ryczałt. Nie dość, że nie stracę, to jeszcze te 3 tysie zyskam w porównaniu do tego co przed wałem było. A chciałem spokojnie płacić te 19%...to nie...
newcommer
taki dylemat czy płacić mniej czy więcej ma większość drobinicy zarabiającej poniżej 2 milionów jurków rocznie.
ddaamm
Z ręki do ręki i tyle ;)
Trudno, większej firmy tak się nie zbuduje, ale nie będę wspierać reżimów (większość demokratycznych), które mi budują wiezienie.

and00
Chyba zaczyna się czas, bo formę opodatkowania można zmienić dopiero od 5 dni...
karbinadel
Uciec przed polskim "ładem" można np. do Czech lub Holandii. Zmiana formy opodatkowania to co najwyżej ograniczanie strat
and00
To nie takie proste
Liczy się gdzie realnie mieszkasz, gdzie jest firma i jej centrum decyzyjne
No chyba że masz kilkanaście milionów rocznie, to wtedy da sie pokombinować, ale zwykły przedsiębiorca dużo nie wymyśli
dziadekjarek odpowiada and00
Tak ci się tylko wydaje
newcommer
wystarczy policzyć, drobnica zapłaci mniej podatku na ryczałcie niż na liniówce. Słupki w US pewnie tego nie zkładają bo ludzie leniwi są.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki