REKLAMA

USA: Senat przegłosował rozpoczęcie debaty na temat wycofania Obamacare

2017-07-26 00:09
publikacja
2017-07-26 00:09
USA:  Senat przegłosował rozpoczęcie debaty na temat wycofania Obamacare
USA:  Senat przegłosował rozpoczęcie debaty na temat wycofania Obamacare
/ YAY Foto

Senat USA przegłosował we wtorek rozpoczęcie debaty na temat wycofania ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare. Głosowanie zakończyło się remisem, 50 do 50. Wynik rozstrzygnął swoim głosem wiceprezydent USA Mike Pence.

Przeciwko byli wszyscy Demokraci (48) oraz dwóch Republikanów.

Głosowanie rozpoczyna debatę nad ustawą, która została wcześniej zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów.

Oczekuje się, że Republikanie będą brać pod uwagę unieważnienie części ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, między innymi nakaz posiadania przez wszystkich ubezpieczenia zdrowotnego pod groźbą grzywny.

Frakcje w Kongresie mają obawy co do proponowanych zmian. Centryści obawiają się, jak wpłyną one na sytuację osób, które posiadają tzw. istniejące wcześniej warunki medyczne, czyli np. przebyte wcześniej choroby zwiększające ryzyko zachorowania w przyszłości. Przed wprowadzeniem Obamacare ubezpieczyciele mogli odmówić takiej osobie ubezpieczenia bądź żądać bardzo wysokich, wręcz niemożliwych do opłacenia składek. Konserwatyści natomiast uważają, że nowa ustawa powinna wycofać większość przepisów Obamacare oraz znacznie obniżyć wysokość składek.

Reprezentujący Partię Demokratyczną senator Chuck Schumer zaapelował do Republikanów: "Chcemy z wami współpracować. Wiemy, że Obamacare nie jest doskonała, ale to, co proponujecie jest o wiele gorsze () zawróćcie zanim będzie za późno".

Kongresowe Biuro ds. Budżetu wyliczyło, że jeżeli nowe przepisy zostaną przegłosowane, to do roku 2026 około 23 mln osób nie będzie posiadało ubezpieczenia zdrowotnego. Donald Trump od początku swojej prezydentury zabiegał w Kongresie o wycofanie wprowadzonej w 2010 roku ustawy i zastąpienie jej lepszym i tańszym, jego zdaniem, rozwiązaniem. Była to także jedna z jego głównym obietnic podczas kampanii wyborczej w 2016 roku.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

jek/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki