REKLAMA

UOKiK o sprawie Dziubaków: skutki wyroku odnoszą się do każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone

2019-12-23 16:22
publikacja
2019-12-23 16:22

UOKiK wydał stanowisko ws. październikowego wyroku TSUE dot. kredytu frankowego p. Dziubaków, w którym uważa, że skutki wyroku odnoszą się do każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone. Zdaniem urzędu, banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

UOKiK w swoim stanowisku stwierdza m.in., że orzeczenie TSUE ma znaczenie dla każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone. Według urzędu, unieważnienie umowy możliwe jest tylko za zgodą konsumenta, a takie rozwiązanie może być często dla niego korzystne.

"Nie można uznać art. 358 par. 2 kodeksu cywilnego odnoszącego się do średniego kursu NBP za przepis dyspozytywny, tym samym nie można stosować tego przepisu w miejsce nieważnych, niedozwolonych postanowień umów kredytowych w CHF" - podano w komunikacie.

Zdaniem urzędu, bankowi nie przysługuje uprawnienie do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej.

"Śledząc coraz częściej pojawiające się doniesienia o próbach nacisku przez banki na kredytobiorców kwestionujących ważność umów kredytowych ze względu na zawarte w nich klauzule abuzywne, nie widzę podstaw prawnych, aby były one uprawnione do żądania jakichkolwiek sum pieniężnych od swoich klientów, gdy sąd unieważni umowę. Przypominam, że przyczyną takiego orzeczenia jest stosowanie przez bank klauzul niedozwolonych, co narusza dobre obyczaje i interesy konsumentów" - ocenił prezes UOKiK Marek Niechciał.

"Nie może być zgody na to, że tylko konsumentów obciążają sprzeczne z prawem działania banków. W takiej sytuacji tylko klienci instytucji finansowych ponoszą konsekwencje, a bank nie ponosi żadnych, wręcz czerpie korzyści, mimo że stosował postanowienia abuzywne. Jest to ewidentne niezgodne z postanowieniami dyrektywy 93/13 dotyczącej nieuczciwych warunków umownych" - dodał.

W komunikacie podano, że UOKiK obserwuje i analizuje bardzo różne wypowiedzi na temat rozstrzygnięcia TSUE.

"Niepokoją nas opinie i stanowiska, które są sprzeczne z wnioskami płynącymi z tego orzeczenia. Przygotowaliśmy stanowisko, które będzie istotną wskazówką dla kredytobiorców w walce o swoje prawa. Będziemy się przyglądać działaniom banków, które próbują swoich klientów straszyć lub błędnie informować o skutkach wyroku i interweniować w przypadku naruszenia prawa" - poinformował prezes UOKiK.

"Liczymy również, że to stanowisko będzie pomocne dla wszystkich sądów powszechnych, które obecnie zalewane są pozwami kredytobiorców" - dodał.

W załączeniu przedstawiamy pełne stanowisko prezesa UOKiK ws. październikowego wyroku TSUE. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

34922342_Stanowisko-Prezesa-UOKiK-w-sprawie-C-26018.pdfpdf
Tematy

Nawet 6,25% w skali roku na atrakcyjnej lokacie Facto

Komentarze (9)

dodaj komentarz
sel
Cofamy się do wczesnej komuny, tam komisarze ludowi z partii ustalali co jest zgodne z prawem a co nie
oksymetolon
gonimy, gonimy.... i w końcu zbliżamy się do zachodu... jeszcze wiele lat upłynie zanim konsument z oby stron Odry będzie podobnie traktowany ale jest trochę bliżej... a banksterka? no cóż, tym razem nie udało się... i oby fala przegranych procesów czegoś ich nauczyła
silvio_gesell
To banki tworzą kapitał, i nikt im go nie użycza, tylko łyka jak leszcz.
zamknackw
Od kiedy UOKiK stał się polityczny? Imo UOKiK może sobie wydawać opinię, nie są one wiążące dla żadnej ze stron postępowania cywilnego, a raczej nie będą reprezentować każdego frankowicza decydującego się pozwać Bank (good luck).
sammler
Dokładnie. "Niepokoją nas opinie", to opublikujemy własną :)
jo41
Czyli co? Brałeś w zł to jesteś frajer? Znaczy ponownie frajer. Franksterzy już raz się śmiali bo rata mniejsza, a teraz bo kredy darmowy. Wojna chyba się zbliża.
cyklotron
Zlozono mu oferte ,,nie do odrzucenia'' ( czyt. Posadke w jakiejs intratnej radzie nadzorczej lub glowa konia)
sammler
W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Właśnie "zwolnił się" z UOKiK.
degrengolada
dziwne jest to, że po wydaniu stanowiska przez UOKiK w kluczowej sprawie - kredytów frankowych Marek Niechciał "złożył dymisję" z funkcji prezesa UOKiK.. przypadek ?

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki