REKLAMA

UOKiK nałożył na mBank 6,59 mln zł kary za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów CHF

2016-01-18 12:54
publikacja
2016-01-18 12:54

UOKiK nałożył na mBank ponad 6,5 mln zł za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych w CHF; drugi bank, wobec którego Urząd wydał decyzję w podobnej sprawie - ING Bank Śląski - sam zobowiązał się do zmiany praktyk - podał UOKiK.

/ FORUM

Postępowania przeciwko mBankowi oraz ING Bankowi Śląskiemu zostały wszczęte w czerwcu 2015 roku, po tym jak 20 stycznia 2015 r. Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. 6 kolejnych postępowań jest w toku.

Według Urzędu banki, rozliczając umowy kredytowe we frankach szwajcarskich, powinny uwzględniać ujemne oprocentowanie.

Jak podał Urząd, mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych w CHF, dlatego Prezes UOKiK nakazał zaniechanie stosowania tej praktyki. Ponadto, mBank musi usunąć skutki stwierdzonego naruszenia: kredytobiorcom ma zostać zwrócona kwota wynikająca z przeliczenia oprocentowania przyjmującego wartość ujemną. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę nałożono karę w wysokości ponad 6,5 mln zł (6 585 493 zł). O wpływie ujemnych stóp procentowych na kredyty we franku oraz różnych podejściach banków do takiej sytuacji pisaliśmy na Bankier.pl.

Z kolei ING Bank Śląski - jak podał Urząd - dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk.

"Bank będzie uwzględniał ujemne oprocentowanie kredytów, przeliczy oprocentowanie stosowane dotychczas i odda klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem, a tym, które uwzględnia obniżony LIBOR. Ponadto, poinformuje klientów o podjętych działaniach" - podał UOKiK. Ponadto rozstrzygnięcia UOKiK zostaną ponadto opublikowane na stronach internetowych obu banków.

Jak zaznaczył Urząd, obie decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Działania Urzędu miały związek z umocnieniem franka szwajcarskiego wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku i miało wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF. Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wartości wskaźnika LIBOR uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat kredytów. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.

Standard & Poor's ma rację…

Standard & Poor's ma rację…

…ale podjął bardzo złą decyzję. Karcąc polityków za osłabianie niezależności instytucji państwa, podkopuje wiarę w pełni zdrowe fundamenty gospodarki.

Z sygnałów, które docierały do Urzędu wynikało, że nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób ustalania oprocentowania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. Dlatego w ramach prowadzonych postępowań wyjaśniających Urząd zapytał instytucje finansowe o ich praktyki w tym zakresie. Zestawienia ilustrujące odpowiedzi banków dostępne są na stronie internetowej www.finanse.uokik.gov.pl.

mBank odwoła się od decyzji UOKiK

Jak informuje rzecznik prasowy mBanku, Krzysztof Olszewski, mBank zamierza odwołać się od decyzji UOKiK w sprawie praktyk związanych z ujemnym oprocentowaniem kredytów w CHF.

(PAP)

mww/ pz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (77)

dodaj komentarz
~greg
to samo albo i więcej powinni dowalić Millennium bo też doi klientów na czym tylko się da.
Portugalskie guano.
~scot
Mbank w okradaniu swoich klientów doszedł do perfekcji. Na każdym kroku płacisz słone pieniąchy. Już niedługo uciekam od nich. Łupią wszystkich na bezczelnego.
~olo
No i pieknie jest - mbanczek wreszcie ukarany, ING podkulilo ogon a wy bankowe trolle i zawistne pacany szczekajace na frankowcow bedziecie sie musieli pochlastac.

Brawo UOKIK.
~TROLL_BANKOWY
Trole bankowe się nie pochlastają. A ile dziś twój franeczek stoi? Ratka dalej duża? No to fajnie
~fox
Naliczenie zawyżonego oprocentowania nie powinno być rozpatrywane tylko przez UoKiK, ale przez prokuraturę, jako kradzież szczególnie zuchwała i odpowiednio karane na zarządcach banków, oczywiście z nawiązką dla poszkodowanego.
Efekt murowany.

I tu jest rola rządu, który powinien pilnować zawartych umów,
Naliczenie zawyżonego oprocentowania nie powinno być rozpatrywane tylko przez UoKiK, ale przez prokuraturę, jako kradzież szczególnie zuchwała i odpowiednio karane na zarządcach banków, oczywiście z nawiązką dla poszkodowanego.
Efekt murowany.

I tu jest rola rządu, który powinien pilnować zawartych umów, a nie kombinować, jak tu nabić kabzę frankowiczom okradając społeczeństwo.
Sejm mógłby też jakiś sprytny przepis w tym zakresie przyjąć, np. jeśli bank zawyży oprocentowanie niezgodnie z umową, to winien jest od każdej z zawyżonych rat, a może nawet lepiej od całego kredytu, odsetki ustawowe albo karne własne, i ma je wypłacić żywą gotówką poszkodowanemu.

Tylko tyle i aż tyle.
~jo44
Kara, 6,5mln przy kapitalizacji 12 miliardow! Czy prezezes uokik wie za co pieniadze dostaje ? Co miesiac? I do tego przysluguje odwolanie! Czyli funkcja prezesa jest czysto reprezentacyjna, nie sprawcza. Wygada na figuranta, fircyka! Prezes wie jaki zysk generuje bank ? A jego wlacsiciel commerz bank?
A moze prezes nie wie,
Kara, 6,5mln przy kapitalizacji 12 miliardow! Czy prezezes uokik wie za co pieniadze dostaje ? Co miesiac? I do tego przysluguje odwolanie! Czyli funkcja prezesa jest czysto reprezentacyjna, nie sprawcza. Wygada na figuranta, fircyka! Prezes wie jaki zysk generuje bank ? A jego wlacsiciel commerz bank?
A moze prezes nie wie, ze bank taki jak em trzeba w D. kopnac zeby sprawic aby umowy z klientami respektowal. To przypomne. To 2gi najwiekszy niepolski bank, 2gi odpowiedzialny za wciagniecie pol miliona osob na franka! Mistrz olewania praw klienta...podac przyklady?
~goldman
jezeli libor ma byc ujemny to kredyt staje sie dotacja , albo sponsoringiem tzn ze banki staly sie instytucjami charytatywnymi i beda wspanialomyslnie dawac frankowiczom takie myslenie to pojecie nowej ekonomi,wlasciciele lokat powinni sie zrzec przyslugujacych im odsetek i rowniez zarzadac zmiany jezeli libor ma byc ujemny to kredyt staje sie dotacja , albo sponsoringiem tzn ze banki staly sie instytucjami charytatywnymi i beda wspanialomyslnie dawac frankowiczom takie myslenie to pojecie nowej ekonomi,wlasciciele lokat powinni sie zrzec przyslugujacych im odsetek i rowniez zarzadac zmiany oprocentowania
~qaz
A w jakim okresie ma byc dotacja? Nie ma nigdzie napisane, ze ma to byc miesiac, tydzien, rok. Skoro przyjmujemy, ze nie ma tego zapisu, to w takim razie W CALYM okresie kredyt ma byc ODPLATNY. W wysokosci na przyklad 1 zł.
~fox
Takie umowy podpisały i koniec.
Miały całe sztaby specjalistów, biorą zysk z kredytu i marżę właśnie za takie ryzyko.
~olo
Jak juz wyzej wspomnialem drogi bankowy trollu - bedziesz musial sie obwiesic .... albo z tym zyc...

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki