UOKiK chce wyjaśnień od Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat ws. Euro 2016

Prezes UOKiK zwrócił się do Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat o wyjaśnienia w związku z transmisjami mistrzostw Europy w piłce nożnej. To reakcja m.in. na skargi widzów dotyczących jakości sygnału i wyłączenia kanałów oferujących darmowe oglądanie meczów - podał w środę Urząd.

(fot. Yves Herman / FORUM)

Jak podano w komunikacie, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają skargi na działania Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat w związku z transmisjami rozgrywek piłkarskich UEFA EURO 2016. Dotyczą one zarówno relacji z konsumentami, jak i podmiotami zainteresowanymi publicznym odtwarzaniem meczów. Prezes Urzędu zwrócił się do spółek o wyjaśnienia.

Najwięcej skarg dotyczyło jakości transmisji za pośrednictwem telewizji internetowej IPLA. Cyfrowy Polsat oferuje możliwość wykupienia dostępu do dwóch kanałów oferujących wszystkie mecze mistrzostw w - jakości HD. Tymczasem konsumenci zwracają uwagę, że transmisja jest świadczona w niższej rozdzielczości lub wielokrotnie przerywana. Widzowie skarżą się, że spółka nie odpowiada na reklamacje zgłaszane za pomocą infolinii lub drogą elektroniczną. UOKiK zapytał Cyfrowy Polsat m.in. w jaki sposób zamierza zrekompensować niewłaściwe świadczenie usług. W opinii Urzędu wskazane byłoby co najmniej zwrócenie opłat poniesionych przez klientów. W tej sprawie konsumenci powinni składać reklamację u przedsiębiorcy.

UOKiK otrzymał również sygnały, że Cyfrowy Polsat mógł usunąć z listy ogólnodostępnych programów dwa niemieckojęzyczne kanały - ZDF i Das Erste, które - oferowały transmisję meczów turnieju UEFA EURO 2016. Oba kanały są nadawane w sygnale wolnym i mogą być odbierane bezpłatnie przez każdą osobę posiadającą stosowny odbiornik.

Ponadto Urząd sprawdza, czy Cyfrowy Polsat wprowadzał konsumentów w błąd, informując że posiadanie pełnej oferty kanałów sportowych Cyfrowego Polsatu oznaczać będzie bezpłatny dostęp do transmisji wszystkich meczów Mistrzostw Europy.

Urząd zwrócił się również do Telewizji Polsat z pytaniem dotyczącym warunków ofert na publiczne odtwarzanie transmisji z turnieju. UOKIK sprawdza m.in. sposób kalkulacji opłat żądanych od miast, które chciały zaoferować mieszkańcom oglądanie transmisji w strefach kibica.

Jak podano w komunikacie, po otrzymaniu odpowiedzi od przedsiębiorców, UOKiK zdecyduje o dalszych działaniach wobec spółki. Jeżeli okaże się, że mogło dojść do stosowania praktyk niezgodnych z prawem, Urząd może wszcząć postępowanie wyjaśniające, a następnie w sprawie - naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub praktyk ograniczających konkurencję. Mogą one zakończyć się karą finansową w maksymalnej wysokości 10 proc. obrotu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Stwierdzając praktykę godzącą w słabszych uczestników rynku, UOKiK może określić obowiązek usunięcia jej skutków w drodze rekompensaty publicznej, np. zwrócenia konsumentom części lub całości poniesionych kosztów.

Również w przypadku naruszenia konkurencji UOKiK może nakazać lub przyjąć zobowiązanie do podjęcia określonych działań. Tak było w przypadku decyzji w sprawie Cyfrowego Polsatu i transmisji z mistrzostw Europy w 2008 r. Spółka uzależniała sprzedaż praw do publicznego odtwarzania rozgrywek od zakupu dekodera oraz usługi wsparcia technicznego. W toku postępowania Cyfrowy Polsat zobowiązał się m.in. do odkupienia dekoderów od tych przedsiębiorców, którzy będą tym zainteresowani, a także zwrotu kosztów usługi wsparcia technicznego. (PAP)

mww/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PNH

Po dawnych WizjachTV i CyfrachPlus pozostała mi instalacja antenowa. Za 89 zł kupiłem tuner sat Opticuma, lekko przesunąłem antenę z HB na Astrę i na niemieckich kanałach oglądam sobie mistrzostwa. Bez słuchania Borka czy Szpakowskiego. Po mistrzostwach Tuner zostanie. Może się kiedyś jeszcze przydać. Można również oglądać online na stronach ZDF i ARD. Płynnie i bardzo dobrej jakości. Ale to już inna bajka. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~wal

Zgadza się - wyłączyli kanały ZDF i DIE ERSTE - dobrze że ręcznie można je przywrócić - ale nie każdy przecież o tym wie - a te kanały NIE NALEŻĄ DO POLSATU aby je sobie włączał i wyłączał kiedy mu się żywnie podoba.
Zgadza się - wykupiłem w połowie maja FULL PAKIET CP i po kilku dniach dowiedziałem się że jeśli chcę oglądać to MUSZĘ wykupić za dodatkowe 79,90 kanały POLSAT 2 i 3
Dałem sobie radę be ich zdzierania kasy - ale trzeba ukrócić takie zachowania.
Mam kontakt z ludźmi z całej Europy i prawie we wszystkich krajach wszystkie mecze EURO 2016 są ogólnie dostępne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~lol

Oby dostali tak wysoką karę która na stałe ich wyleczy z wykupywania kolejnych transmiji.

! Odpowiedz
1 6 ~gg

Dlaczego UOKiK nie chce ochronić Konsumentów przed ustawą medialną? Czy faktycznie można pobierać kasę za cos czego większość i tak nei ogląda - czy to jest legalne?

! Odpowiedz
2 22 ~Wyleczony_z_polsatu

W związku z brakiem ZDF i DAS ERSTE, złożyłem ostatnio wypowiedzenie umowy kończącej się w sierpniu. Poinformowałem ich uprzejmie, że wybieram się do NC+, gdzie są dostępne kanały, których Polsat "nie gwarantuje w umowie".

Co innego nie gwarantować, a co innego świadomie wyłączać ogólnodostępne kanały! Tak długo jak konsumenci nie będzie mieli szacunku do siebie, tak długo takie praktyki będą miały miejsce.

Osoba, która wpadła na pomysł blokowania ww. kanałów nie powinna już pracować w polsacie (z takimi kreatywnymi pomysłami to może lepiej żeby nigdzie nie pracowała). Natomiast zarząd, który klepnął tę decyzję powinien odpowiadać za działanie na szkodę spółki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Zaciekawiony_laik

Od wczoraj nie mam czeskich programów na których oglądałem Mistrzostwa Europy.Ścíągane zwykłą anteną jak podstawowe polskie programy.Czy jest możliwe,że ktoś ogłosił częściowy stan wojenny na okres tych rozgrywek?

! Odpowiedz
3 15 ~jurinex

100 mln kary załatwi sprawę.

! Odpowiedz
1 18 ~dependziak

w koncu niech zaczna dawac solidne kary firmom bo jada po NAS (konsumentach) jak chca i czuja sie bezkarni...
Ewidentna przegina ze strony POLSATU.

! Odpowiedz
1 8 ~adam

jeśli by nałożyli maksymalną karę 10% przychodów,o której mówi artykuł,byłby to ok.miliard.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil