UE w objęciach deflacji. Polska za podium

2015-03-17 11:18
publikacja
2015-03-17 11:18
fot. iStockphoto / iStockphoto

W ubiegłym miesiącu w większości krajów Unii Europejskiej odnotowano deflację cenową – poinformował dziś Eurostat. Tempo spadku cen w naszym kraju należy do największych we wspólnocie.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły w strefie euro w lutym o 0,3% w ujęciu rocznym - potwierdził dziś Eurostat. Analitycy spodziewali się takiego odczytu, bazując na wstępnych danych opublikowanych 2 marca. W całej wspólnocie spadek cen mierzony indeksem HICP wyniósł 0,2%. 

Inflacja HICP r/r (Eurostat)

Deflację zaobserwowano w sumie w 20 państwach UE. Ceny najmocniej spadały w Grecji (-1,9% r/r), Bułgarii (-1,7%), na Litwie (-1,5%) oraz w Polsce (-1,3%). Dodatnią wartość wskaźnika HICP zanotowano jedynie we Włoszech (0,1%), Rumunii (0,4%), Austrii (0,5%), Malcie (0,6%) i w Szwecji (0,7%).

Michał Żuławiński


Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~plazowicz
To jest bardzo dobra deflacja. Potaniało paliwo i żywność. To odpowiednik obniżenia podatków na te rzeczy. Jest to więc silny impuls wzrostowy, bo ludzie mają więcej pieniędzy do wydania. Ceny nie maleją dlatego, że nie ma popytu więc nie ma obaw o utratę miejsc pracy. No... najwyżej w rolnictwie, ale to dobrze.
~Fukretards
Widzę że cenzura na tej website jest ogromna...FU bankier.pl
~TooL
H... d... i kamieni kupa... deflacja istnieje tylko teoretycznie.

Do moderatora....dlaczego to jest cenzurowane?
~TooL
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Maria
Zróbcie ankietę wśród osób, które same robią codzienne zakupy domowe i ciekawe, ile osób powie, że zauważyło niższy poziom cen. Pewnie żadna, albo jakiś wyjątek, który potwierdza regułę.
~Q-tas
To nie wiesz jak się liczy inflację?
- staniały lokomotywy (których nie kupujesz) o 10 tys zł
- zdrożało jedzenie (które kupujesz) o 1zł
Razem straszliwa deflacja... tyle że nie dla Ciebie.
~RICO
Nie narzekajcie ! Mamy jedno z czołowych miejsc.Lepsza jest tylko Grecja,Bułgaria i Litwa !
~gallanonim
Porównuję ceny podstawowych towarów od 4 lat i jakoś spadku cen nie zauważyłem. Może ktoś mi powie o co chodzi z tą deflacją bo jakoś nie ogarniam. No chyba że tanieją dziwki, koks i gorzała(tych produktów i usług nie mam w ewidencji).
~analityk
wóda i koks drożeją (podwyżka akcyzy i słaba złotówka). natomiast dziwki tanieją bo coraz więcej młodych lasek nie ma na życie więc puszczają się za paczke fajek.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki