UE usunęła Namibię z czarnej listy rajów podatkowych

Ministrowie finansów państw UE usunęli we wtorek Namibię z czarnej listy rajów podatkowych, obejmującej jurysdykcje, które nie współpracują z UE w sprawach podatkowych.

"Namibia podjęła wystarczające zobowiązania na wysokim szczeblu politycznym, by uwzględnić zastrzeżenia UE. W rezultacie została przesunięta z załącznika I towarzyszącego konkluzjom do załącznika II wymieniającego jurysdykcje, które współpracują z UE, by zreformować swoją politykę podatkową" - podkreśliła we wtorkowym komunikacie Rada UE.

Wykaz został sporządzany przez UE rok temu - w grudniu 2017 r. Obejmował początkowo 17 państw. Lista powstała, by zniechęcić raje podatkowe do akceptowania szczególnie agresywnych praktyk form unikania podatków. Narzędzie to sprawdziło się.

Po najnowszej aktualizacji lista zawiera pięć niewspółpracujących jurysdykcji. Są to: Samoa Amerykańskie, Guam, Samoa, Trynidad i Tobago oraz Wyspy Dziewicze USA. Z informacji Rady UE wynika, że 65 jurysdykcji aktywnie współpracuje z Unią, wdrażając standardy dobrego zarządzania podatkowego.

Realizacja zobowiązań Namibii ma być dokładnie monitorowana przez grupę roboczą odpowiedzialną za tworzenie wykazu w Radzie UE (Grupę ds. Kodeksu Postępowania). Czarna lista jest weryfikowana co najmniej raz do roku, ale Grupa ds. Kodeksu Postępowania może zalecić aktualizację w dowolnej chwili.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 silvio_gesell

To jest przepiękny kraj z przyszłością, niskim opodatkowaniem pracy i tanią ziemią dzięki opodatkowaniu wartości gruntu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.