UE odgryza się za Brexit. Nie będzie fuzji giełd w Londynie i Frankfurcie

Trudno o bardziej jednoznaczny sygnał. W dniu formalnego rozpoczęcia procesu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE Komisja Europejska nie wyraziła zgody na połączenie giełd w Londynie i Frankfurcie – czyli dwóch największych rynków akcji w Europie.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager
Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager (fot. Francois Lenoir / Reuters)

„Komisja nie może pozwolić na powstawanie monopoli, a właśnie to stałoby się w tym przypadku” – wyjaśniła Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji. W ten sposób Komisja Europejska zakończyła marzenia o kosztującej 14 miliardów dolarów fuzji dwóch największych giełd w na Starym Kontynencie.

Znamienny jest fakt, że brukselskie veto w sprawie fuzji London Stock Exchange Group z Deutsche Börse AG zostało ogłoszone w dniu, w którym rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie rozpoczął procedurę wyjścia ze struktur Unii Europejskiej.  Decyzji KE trudno nie traktować jako sygnału, że nadchodzące negocjacje handlowe będą twarde i że Bruksela nie zamierza iść na rękę niepokornym Brytyjczykom.

Z drugiej strony trudno odmówić KE pewnych racji i konsekwencji w działaniu. Połączenie parkietów w Londynie i Frankfurcie pod skrzydłami jednego operatora faktycznie tworzyłoby monopol w niektórych segmentach regulowanego rynku finansowego.  Zresztą pięć lat temu KE utrąciła plany połączenia Deutsche Börse z transatlantyckim gigantem NYSE Euronext obsługującego giełdy w Nowym Jorku, Lizbonie, Amsterdamie i Paryżu.

Mimo to na dłuższą metę decyzje antymonopolowe przeciwstawiają się obserwowanemu od kilkunastu lat trendowi konsolidacji giełd papierów wartościowych. W globalnym świecie finansów zdaje się nie być miejsca dla małych i niezależnych giełd – inwestorzy i emitenci ciążą ku najbardziej płynnym rynkom, a efekt skali w biznesie handlu akcjami jest silny jak w mało której branży.

Po decyzji KE Deutsche Börse potwierdziło, że transakcja nie dojdzie do skutku. Po wymianie formalności porozumienie w sprawie fuzji „zostanie automatycznie zakończone”.

„Ten zakaz to niepowodzenie dla Europy, dla unii rynków kapitałowych i dla mostu pomiędzy kontynentalną Europą a Wielką Brytanią. Rzadka okazja utworzenia dostawcy infrastruktury dla globalnych rynków w Europie została zmarnowana” – nie krył rozczarowania Joachim Faber, przewodniczący rady nadzorczej Deutsche Börse cytowany w oficjalnym komunikacje spółki.

London Stock Exchange nie opublikowało komunikatu prasowego na swojej stronie internetowej, wyręczając się dość lakonicznym i „technicznym” komunikatem dla inwestorów. Notowane na londyńskiej giełdzie akcje LSE podrożały o prawie 3,5%.

Ponadto LSE Group anulowało sprzedaż swojej spółki zależnej na rzecz Euronextu za 510 mln euro. Transakcja ta była wymuszona w ramach postępowania antymonopolowego przez.... Komisję Europejską.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 ~Aktos

Hahaha cala ta fuzja to jeden wielki kit. Ona miala tylko sluzyc frankfurtowi, ktory w porownanii do City wielkoscia udzialu w rynku niczym nie dorownuje.
Brytyjska gielda znakomicie sobie poradzi samodzielnie.

! Odpowiedz
13 8 ~PRS

Zapraszamy City do Warszawy, niema PO i innych zlodziei wiec klimat do interesow jest odpowiedni.
Te buraki z brukselskiej "Unii", kundle "zlotej pani" na stanowiskach czy merdajacy ogonkiem pudelek Tusk itd, wiedza ze jest zle ale wypchnac sie z limuzyn czy czerwonych dywanow nie dadza...
Mam gdzies taka unie co mi narzuca, mowi co mam robic.
Powstaje os ponad atlantycka i ponad europejska - Stany, UK i Polska.
Trump olal przepieknie Merkelowa u siebie, dobrze wie po co przyjechala i o jaki przekaz jej chodzilo i dlatego teraz jest larum i nagonki wszelakie, poczula sie tak jak miala sie poczuc - odsunieta.
Dopuki nie zmienia traktatow bedzie coraz gorzej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 ~er

bardzo dobrze niech Brytania wyrzuci polakow a Polska ukraincow ma być jak za TRumpa w Usa dbajmy o swoich rodakow jak akzdy Brawo synowie Albionu

! Odpowiedz
2 3 ~Janek

I bardzo dobrze!!!!
Bedziemy izolowac UK,
Zaczniemy od zaprzestania kupowania Paliw na stacjach z logo B i robic zakupy w sklepach typu T,

TO POLSKA NIEDOSTANIE KASY NA ROZBUDOWW DO 2020.

! Odpowiedz
4 3 ~silvio_gesell

To nie jest żadna kara dla UK, to bardzo poważny błąd strategiczny UE.

! Odpowiedz
0 2 ~Hehe

Dover & out !

! Odpowiedz
2 16 ~Buhahaha

To jest normalną konsekwencją rozwodu. To tak samo jakby w trakcie batalii rozwodowej żona oczekiwała że mąż będzie wspólnie z nią pielęgnować grządki marchewek. Sorry, podział to podział. Sami chcieli.

! Odpowiedz
27 5 ~aaa

UE nie może karać UK za BREXIT. Jedynie mafia stosuje kary za opuszczenie swoich szeregów.

! Odpowiedz
3 13 ~wdrn

Może i powinna

! Odpowiedz
10 11 ~ghh

W Polsce jest ponad milion Ukraińców, w Niemczech milion Syryjczyków. Biorąc pod uwgagę rozmiar y gospodarek, to tak jakby w Polsce było 5 mln Ukraińców.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,41% 58 130,39
2020-02-17 16:34:00
WIG20 0,31% 2 121,92
2020-02-17 16:49:45
WIG30 0,41% 2 447,18
2020-02-17 16:49:00
MWIG40 0,24% 4 067,84
2020-02-17 16:34:45
DAX 0,27% 13 781,16
2020-02-17 16:47:00
NASDAQ 0,20% 9 731,18
2020-02-14 22:03:00
SP500 0,18% 3 380,16
2020-02-14 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.