REKLAMA

Tym będą żyły rynki: tydzień z amerykańskim rynkiem pracy

Krzysztof Kolany2023-12-01 12:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-01 12:00

Motywem przewodnim nadchodzącego tygodnia powinny stać się dane z amerykańskiego rynku pracy. Od wtorku będą napływać kolejne raporty pokazujące, czy największa gospodarka świata jest równie „gorąca” co w poprzednich miesiącach.

Tym będą żyły rynki: tydzień z amerykańskim rynkiem pracy
Tym będą żyły rynki: tydzień z amerykańskim rynkiem pracy
fot. Michael Candelori / / ZUMA Press

Poniedziałek, 4 grudnia

Pierwszy pełny tydzień grudnia rozpoczniemy (8:00) od statystyk inflacyjnych (CPI i PPI) z Turcji – czyli kraju ścigającym się z Argentyną i Wenezuelą o tytuł inflacyjnego mistrza świata. Z naszej polskiej perspektywy można zwrócić uwagę na niemiecki bilans handlowy za październik (8:00). W kontrze do Turków nadejdą dane o inflacji CPI w Szwajcarii – czyli kraju słynącego ze stabilnego pieniądza.

Do obiadu (o 16:00) Amerykanie podadzą finalne dane o zamówieniach w przemyśle za październik. Wstępny odczyt tego raportu pokazał bardzo silny spadek zamówień na środki trwałe, co było efektem załamania w dostawie środków transportu.

Wtorek, 5 grudnia

W nocy (4:35 czasu polskiego) decyzję o stopach procentowych podejmować będzie Bank Rezerw Australii. W listopadzie RBA zdecydował się na podniesienie kosztów kredytu o 25 pb., do 4,35%.

Na świecie będzie to dzień publikacji finalnych odczytów PMI dla sektora usług za listopad. Dane napłyną m.in. z Indii (6:00), Hiszpanii (9:15), Włoch (9:45), Francji (9:50), Niemiec (9:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) oraz USA (15:45). W Ameryce istotniejszy będzie jednak analogiczny wskaźnik ISM, cechujący się znacznie dłuższą historią (16:00).

Na dokładkę dostaniemy inflację producencką (PPI) w strefie euro (10:00) oraz ważne statystyki z rynku pracy w USA. Będzie to ankieta JOLTS mierząca liczbę wakatów w największej gospodarce świata.

Środa, 6 grudnia

W Polsce będzie to dzień ogłoszenia decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Emocji powinno być znacznie mniej niż we wrześniu, w październiku czy w listopadzie, gdy Rada za każdym razem zaskakiwała swoim werdyktem. Teraz ekonomiści powszechnie spodziewają się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Co więcej, na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński niemal wprost zapowiedział, że do marca nie ma co oczekiwać zmiany stóp w banku centralnym. Jak zwykle godzina publikacji komunikatu RPP nie jest znana.

Istotne z polskiego punktu widzenia będą też statystyki październikowych zamówień w niemieckim przemyśle (8:00). Miesiąc wcześniej dane te rozczarowały ósmy miesiąc z rzędu, sygnalizując głęboką słabość największej gospodarki Europy.

O 11:00 Eurostat pokaże wyniki październikowej sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz w pozostałych krajach Unii. Ekonomiści liczą na minimalny (o 0,1% mdm) wzrost względem września. Z kolei o 14:15 przenosimy się do USA, gdzie ukaże się raport ADP mierzący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym. Rynkowy konsensus zakłada przyrost 180 tys. etatów. Raport ADP będzie stanowił preludium do piątkowego rządowego raportu z rynku pracy (NFP).

Kwadrans później zobaczymy też bilans handlowy USA, ale nie jest to publikacja, którą rynek by ostatnio bacznie obserwował. Równocześnie ukaże się raport o wydajności pracy w USA w III kwartale. O 16:00 Bank Kanady ogłosi decyzję o poziomie stóp procentowych. Oczekiwane jest utrzymanie ich bez zmian na poziomie 5%.

Czwartek, 7 grudnia

Dzień ponownie zaczynamy od danych z Niemiec, gdzie o 8:00 Destatis pokaże wyniki październikowej produkcji przemysłowej. Wyniki sektora wytwórczego zaprezentują także statystycy z Norwegii (8:00), Czech (9:00) oraz Włoch (10:00). O 11:00 Eurostat pokaże finalny odczyt PKB za III kwartał dla krajów UE i strefy euro.

Zza Atlantyku nadejdzie kolejny raport z rynku pracy. Tym razem będzie to raport Challengera (13:30) mierzący liczbę zapowiedzianych zwolnień w sektorze korporacyjnym. Godzinę później zobaczymy cotygodniowy raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na 21:00 czasu polskiego zaplanowano publikację danych o kredycie konsumenckim za październik.

Piątek, 8 grudnia

Choć nie jest to pierwszy piątek miesiąca, to gwoździem programu powinien być comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że dane BLS pokażą 180 tys. nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych (non-farm payrolls). Stopa bezrobocia miała w listopadzie pozostać bez zmian na poziomie 3,9%. W ostatnich miesiącach dane ankietowe (przy pomocy których mierzy się bezrobocie) wyraźnie rozmijają się ze statystykami urzędowymi (NFP), które wciąż pokazują przyrost liczby etatów.

Wcześniej jednak poznamy finalny odczyt PKB Japonii za III kwartał (o 00:50). Decyzję o stopach procentowych podejmować będzie bank centralny Indii (6:30). Niemcy pokażą finalny odczyt inflacji CPI (8:00), która według wstępnego szacunku spadła już poniżej 3%. Z kolei o 8:30 zobaczymy statystyki inflacji CPI z Węgier, która dopiero w październiku znalazła się poniżej 10%. Na koniec dnia (16:00) czeka nas publikacja wstępnego grudniowego odczytu nastrojów konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan.

Sobota, 9 grudnia

U nas inwestorzy mają wolne, ale Chińczycy pokażą dane o listopadowej inflacji CPI i PPI. W obu przypadkach należy spodziewać się niezbyt głębokich, ale ujemnych dynamik rocznych.

Niedziela, 10 grudnia

Rozpoczynają się wybory prezydenckie w Egipcie. Trwać będą do wtorku, 12 grudnia.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mirek6504
Będę pierwszy który złożę raport ?? 33.884 biliona długu jeden malutki kroczek do 34 który to zostanie osiągnięty jeszcze w tym roku. Niech żyje najwieksz gospodarka swiata ,!! Niech żyje, Niech żyje!!

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki