REKLAMA

Tym będą żyły rynki: inflacyjne wątpliwości w USA i Polsce

Maciej Kalwasiński2022-10-07 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-07 12:00

Wstępny szacunek inflacji we wrześniu okazał się zaskakująco wysoki. W tym tygodniu GUS szczegółowo poinformuje, które towary i usługi napędzały wzrost wskaźnika. W centrum uwagi inwestorów globalnych również będzie inflacja, tyle że w Stanach Zjednoczonych.

Tym będą żyły rynki: inflacyjne wątpliwości w USA i Polsce
Tym będą żyły rynki: inflacyjne wątpliwości w USA i Polsce
fot. maradon 333 / / Shutterstock

Poniedziałek, 10 października

Tydzień rozpocznie się spokojnie. W ręce inwestorów trafi nowy odczyt indeksu Sentix. Z kolei NWZA PGNiG-u będzie obradowało ws. połączenia spółki z Orlenem.

Wtorek, 11 października

We wtorek Brytyjczycy opublikują dane z rynku pracy. Z kolei informacje o tempie wzrostu cen konsumpcyjnych we wrześniu napłyną z Węgier i Czech. Bratankowie mogą przejąć pałeczkę inflacyjnego lidera regionu, nad Wełtawą inflacja w ostatnich miesiącach ustabilizowała się.

Środa, 12 października

W środę poznamy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii i strefie euro w sierpniu. Wyspiarze zaraportują również tempo wzrostu PKB w tym okresie. Po południu Amerykanie poinformują, jak szybko rosły we wrześniu ceny producentów.

W tym tygodniu na Wall Street rusza sezon wynikowy. W środę raport za III kwartał złoży PepsiCo.

Ponadto, Fed opublikuje "minutki" z wrześniowego posiedzenie FOMC.

Czwartek, 13 października

Finalny odczyt inflacji we wrześniu przedstawią Niemcy. Ze wstępnych szacunków destatisu wynikało, że tempo wzrostu cen konsumpcyjnych było już dwucyfrowe, czyli najwyższe od przeszło 70 lat.

Kluczowe znaczenie dla inwestorów będą miały jednak dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, które światło dzienne ujrzą o godz. 14:30. Niektórzy spekulanci żyją nadzieją, że bardziej znaczące spowolnienie dynamiki wzrostu cen może skłonić władze Fedu do ograniczenia tempa i skali zacieśnienia polityki pieniężnej.

Wyniki zaraportują m.in. TSMC, BlackRock i Wells Fargo.

Piątek, 14 października

Do piątku poczekamy na interesujące dane makro z Polski. O godz. 10:00 GUS przedstawi wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu. Ze wstępnych szacunków wynikało, że inflacja CPI niespodziewanie przyspieszyła do ponad 17 proc. Co złożyło się na tak szybki wzrost cen, przekonamy się w piątek. Z kolei o godz. 14:00 NBP opublikuje sierpniowy bilans płatniczy.

Nie zabraknie również ciekawych statystyk z zagranicy. Dane o handlu zagranicznym i inflacji zaraportują Chińczycy. Po południu z USA napłyną dane o sprzedaży detalicznej, cenach importu i eksportu oraz wstępny raport Uniwersytetu Michigan, zawierający informacje o oczekiwaniach inflacyjnych Amerykanów.

Wyniki zaraportują m.in. JPMorgan, Morgan Stanley i Citi.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kazikwaw
Do poczytania...
https://www.money.pl/gospodarka/czlonkini-rpp-nie-wytrzymala-sama-napisala-raport-po-posiedzeniu-drwina-6821167508679520a.html
dawid_zyskind
Musi jakaś kolejna agentka Mossad :)
dawid_zyskind
Balcerowitz musi odejść - dlaczego Niski nie uruchamia rezerwy walutowej?
zoomek
gdyby nie byli na sznurku banksterki to za te rezerwy powinni kupować kruszce i surowce
dawid_zyskind
Pacziemu tolka w Sztatach i w Polszie?
darius19
alez tych ruskich trolli sie namnozylo "polonu","eunuchy.."..... Putler wydaje krocie na propagande.
dawid_zyskind
Nudny jesteś sfustrowańcze jak flaki z olejem!
bha
Cóż... Rosnąca nienasycona zachłanność na Mamonę coraz więcej mamony i zyski coraz większe przepadziste zyski, rosnący codziennie dług ogólny w nowych milionach mamony w wielu krajach, windowane bez umiaru na rynkach światowych ceny surowców, windowanie bez umiaru i rozsądku cen walut, a potem ceny na wewnętrznych rynkach szczególnie Cóż... Rosnąca nienasycona zachłanność na Mamonę coraz więcej mamony i zyski coraz większe przepadziste zyski, rosnący codziennie dług ogólny w nowych milionach mamony w wielu krajach, windowane bez umiaru na rynkach światowych ceny surowców, windowanie bez umiaru i rozsądku cen walut, a potem ceny na wewnętrznych rynkach szczególnie jak w kalejdoskopie, non stop tych w detalu i niestety - inflacja już wyślizneła się w wielu krajach spod kontroli niestety udają one tylko jarząbka że jest niby ok i niby jeszcze panują nad nią???. Ogromne rosnące codziennie zadłużenie w wielu krajach + wysoka już inflacja szczególnie ta w detalu same nie spadły z księżyca, same się nie stworzyły na rynkach wewnętrznych niestety tworzą ją świadomie, bez skrupułów, udając jarząbka nie bez celu na rynkach ludzie i ich rynkowi-mamonowi-systemowi naganiacze, tworzą ją świadomie innym ludziom nie bez celu i nikt inny!!!!!!! .Nic dobrego to zachłanne bez umiaru, nienasycone wciąż i wciąż i etc. krótkowidztwo już nie przyniesie. Niestety
eunuchy_z_ue
finansowanie 4 000 000 białych kobiet i dzieci ( opieka medyczna, zasiłki) kosztuje miesięcznie 1 200 000 000 !!! USA obiecało kasę na uchodźców - nie dali nic, ale za to na broń 12 mld $. Wszystko jest finansowane z dodruku, inflacja będzie okolo 20%

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki