REKLAMA

Tym będą żyły rynki: co dalej ze stopami procentowymi?

Maciej Kalwasiński2022-08-19 12:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-19 12:30
Tym będą żyły rynki: co dalej ze stopami procentowymi?
Tym będą żyły rynki: co dalej ze stopami procentowymi?
fot. ELIZABETH FRANTZ / / Reuters

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą z uwagą wsłuchiwać się w głosy bankierów centralnych, którzy zbiorą się na corocznym sympozjum Rezerwy Federalnej w Jackson Hole. Oprócz tego pojawią się m.in. kolejne sygnały recesji w USA i Europie oraz ciekawe dane z krajowego podwórka. W środę minie 6 miesięcy od rozpoczęcia tegorocznej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Poniedziałek, 22 sierpnia

Chińczycy prawdopodobnie rozpoczną tydzień od cięcia stóp procentowych będących punktem odniesienia dla kredytów. To naturalny krok po niespodziewanym obniżeniu tydzień wcześniej kosztu pieniądza udostępnianego bankom. Ludowy Bank Chin luzuje politykę pieniężną, by pobudzić spowalniającą gospodarkę w momencie, gdy banki centralne na niemal całym świecie zacieśniają politykę, walcząc z najwyższą od dekad inflacją.

O godz. 10:00 polscy statystycy opublikują dane o lipcowej sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej, budownictwie mieszkaniowym, cenach produktów rolnych oraz sierpniowy raport o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach.

Bankier.pl

Wtorek, 23 sierpnia

We wtorek poznamy najnowsze odczyty indeksów PMI z gospodarek rozwiniętych. Zapewne potwierdzą one recesyjne sygnały pojawiające się w Europie w ostatnich miesiącach. Ponadto Amerykanie zaraportują wielkość sprzedaży nowych domów oraz poziom indeks Fedu z Richmond.

O godz. 14:00 NBP opublikuje dane o lipcowej podaży pieniądza. Tego dnia odbędzie się również niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Środa, 24 sierpnia

W środę minie pół roku od rozpoczęcia tegorocznej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wśród danych makroekonomicznych uwagę warto zwrócić na badanie polskiego rynku pracy w II kwartale (BAEL). Z kolei zza Oceanu napłyną wstępne statystyki zamówień na dobra trwałego użytku.

Czwartek, 25 sierpnia

W czwartek w Jackson Hole w stanie Wyoming zbiorą się bankierzy centralni. Sympozjum Rezerwy Federalnej potrwa do soboty. Inwestorzy będą wypatrywali sygnałów dot. przyszłej ścieżki stóp procentowych, ocen siły amerykańskiej gospodarki czy tempa zacieśnienia ilościowego Fedu (QT).

Amerykanie opublikują również zrewidowane dane o tempie wzrostu PKB w II kwartale. Z pierwszych szacunków wynikało, że gospodarka USA znalazła się w technicznej recesji. Poza tym na rynki trafi również odczyt indeksu Kansas City Fed dla przemysłu.

Publikacje protokołów z posiedzeń władz monetarnych zaplanowały na ten dzień Europejski Bank Centralny oraz Narodowy Bank Polski.

Wyniki finansowe zaraportują m.in. PZU, 11Bit, Getin i Dom Development.

Piątek, 26 sierpnia

W piątek w ręce inwestorów trafią kolejne dane z USA: raport o dochodach i wydatkach Amerykanów, zawierający m.in. deflator sprzedaży detalicznej, oraz finalny raport Uniwersytetu Michigan, w skład którego wchodzą oczekiwania inflacyjne mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Wyniki opublikuje m.in. PKP Cargo.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (24)

dodaj komentarz
midas69
Na obecna chwilkę to spotkanie można już spokojnie podsumować tak: jak przestaniemy drukować to się zawali teraz a jak nie przestaniemy to za jakiś czas - zatem drukujemy. Czas na bankiet. XD
oilman
Zatem kupowawac fizyczne Zloto, Srebro i Platyne:) Mozna przez ETF-y:)
ehud
Banki centralne ChRL oraz Turcji obniżają stopy :)
mirek6504
Jackson hole, Jackson to wiem a ,,hole, to dziura i to aż 30,727 biliona i co ustala ,, drukować czy też nie a poziom życia w USA powoli a systematycznie spada być może że za 5 lat ukarze się artykow i Jackson hole a dlug wyskoczy na poziomie 50.4 biliona
oilman
Przestancie biadolic ponizej tylko zastanowcie sie jak na obecnej sytuacji zarobic, a mozliwosci zarobku sa duze. Mozna miedzy innymi zaczac "szortowac" amerykanskie indeksy i zaczac inwestowac w ETF-y zabazpieczone fizycznym Zlotem i Srebrem. Co do walut do mozna "szortowac" pare EUR/PLN, a na longa mozna zainwestowac Przestancie biadolic ponizej tylko zastanowcie sie jak na obecnej sytuacji zarobic, a mozliwosci zarobku sa duze. Mozna miedzy innymi zaczac "szortowac" amerykanskie indeksy i zaczac inwestowac w ETF-y zabazpieczone fizycznym Zlotem i Srebrem. Co do walut do mozna "szortowac" pare EUR/PLN, a na longa mozna zainwestowac w GBP/CHF:) To tylko niewielka probka okazji inwestycyjnych na obecna chwile. Dla mnie obecne czasy "chaosu" sa wymazone do zarobku:)
pikawka
tobie kiedys tez zabraknie sil na takie ciagle uciekanie bo to nie jest nic innego jak chowanie sie w szafie ;)
oilman odpowiada pikawka
Handel to handel:) Zawsze tak bylo odkad istnieje ludzki rodzaj:) Zmienila sie tylko forma:) Teraz klika sie myszka:)
keaman
W Polsce za zakłady psychiatryczne i karne odpowiedzialne jest Państwo, więc obligacje skarbu państwa.
bha
Dziadkowie wiekowi ze zdjęć i nie tylko powinni tak jak są w krajach ustalone wieki emerytalne już dawno odpoczywać sobie spokojnie na emeryturach ,a nie udawać wielkie niby drygowanie finansami krajowymi i światowymi. Młodych prężnych fachowców w finansach nie brakuje nie ma ludzi nie zastąpionych.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki