Tym będą żyły rynki: Powyborcze wakacje z bankami

2020-07-10 12:00
publikacja
2020-07-10 12:00
fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

Nadchodzący tydzień dostarczy zdecydowanie więcej wrażeń niż poprzedni. Do danych z gospodarek dołączą banki centralne oraz politycy.

Poniedziałek, 13 lipca

Nowy tydzień zaczniemy oczywiście od wyborczych emocji. Zważywszy na niewielką różnicę w sondażach, w poniedziałek rano wciąż możemy ostatecznie nie wiedzieć, kto będzie prezydentem Polski przez następnych 5 lat.

Trudno także wyrokować czy wynik będzie miał natychmiastowy wpływ na wycenę polskich aktywów, jednak trzeba mieć świadomość, że w przeszłości wybory odbijały się już na giełdzie. Więcej na ten temat w artykule „5 lat temu wybory wstrząsnęły GPW. Jak będzie teraz?”. Zainteresowanych długgokresowymi gospodarczymi skutkami wyborów odsyłamy do artykułu „Prezydent a gospodarka. Ile są warte wyborcze obietnice Dudy i Trzaskowskiego?”.

W powyborczy poniedziałek kalendarium makroekonomiczne nie dostarczy większych emocji. Dla koneserów pozostaną dane o inflacji w Indiach (14:00) oraz budżecie federalnym w USA (20:00).

Wyniki: PepsiCo

Wtorek, 14 lipca

O poranku poznamy dane o handlu zagranicznym w Chinach.  Z Japonii nadejdą natomiast informacje o produkcji przemysłowej (06:30). Analogiczne raporty przedstawią urzędy statystyczne z Rumunii (08:00), Wielkiej Brytanii (08:00), Węgier (09:00). Na Wyspach pojawi się także miesięczny odczyt dynamiki PKB (08:00). O 11:00 raporty o produkcji przemysłowej podsumuje Eurostat.

Osobną wiązkę informacji stanowić będą doniesienia o inflacji, które napłyną z Niemiec (08:00), Słowacji (09:00), Hiszpanii (09:00), Szwecji (09:30) oraz USA (14:30). O 14:00 poznamy też bilans płatniczy Polski.

W naszym kraju wydarzeniem dnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, Rada skróciła dwudniowe posiedzenie decyzyjne do jednego dnia oraz przełożyła jego termin. Godzina ogłoszenia decyzji tradycyjnie nie jest znana – prawdopodobnie spodziewać można się jej po południu. Nie wiemy też, czy tym razem prezes NBP i dwaj członkowie Rady pojawią się na konferencji prasowej – ostatnie tego typu wydarzenie odbyło się w marcu, jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce.

Wyniki: Citigroup, Wells Fargo, JP Morgan

Środa, 15 lipca

Inflacyjny przegląd kontynuować będziemy za sprawą danych z Wielkiej Brytanii (08:00), Włoch (10:00) oraz Polski (10:00). Dane GUS o cenach w naszym kraju będą bardziej szczegółowe od tych zaprezentowanych pod koniec czerwca – wówczas odczyt na poziomie 3,3 proc. solidnie zaskoczył ekonomistów.

Popołudnie zdominują Amerykanie, za sprawą wniosków o kredyt hipoteczny (13:00), indeksu NY Empire State (14:30), dynamiki produkcji przemysłowej (15:15). O 16:00 Bank Kanady będzie decydował ws. stóp procentowych.

Wyniki: Goldman Sachs, BNY Mellon, US Bancorp

Czwartek, 16 lipca

Zaczniemy od antypodów i inflacji w Nowej Zelandii (00:45) oraz sytuacji na rynku pracy w Australii (03:30). Z Chin natomiast nadejdą dane o cenach nieruchomości (03:30) oraz odczyt dynamiki PKB w drugim kwartale (04:00), któremu towarzszyć będą raporty o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach w aglomeracjach.

O 08:00 poznamy sytuację na rynku pracy w Wielkiej Brytanii, zaś o 08:45 wartość inflacji we Francji. O 11:00 Eurostat przedstaw zbiorczy raport o handlu zagranicznym.

Najważniejszym momentem dnia będzie 13:45, kiedy Europejski Bank Centralny opublikuje komunikat o decyzji ws. stóp procentowych i polityki monetarnej. O 14:30 na pytania dziennikarzy odpowiadać będzie prezes banku Christine Lagarde. W przerwie między tymi wydarzeniami warto będzie rzucić okiem na wartość inflacji bazowej w Polsce (14:00).

W USA ponownie nie będzie można narzekać na ekonomiczną nudę. Na rynek trafią wyniki sprzedaży detalicznej (14:30), informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30), indeks Fed z Filadelfii (14:30), indeks rynku nieruchomości NAHB (16:00) oraz dane o napływie kapitałów do USA (22:00).

Wyniki: Netflix, Bank of America

Piątek, 17 lipca

O 10:00 GUS przedstawi dane o czerwcowym przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Również o 10:00 opublikowana zostanie projekcja inflacji i PKB autorstwa analityków Narodowego Banku Polskiego. Pierwotnie publikacja miała ukazać się 13 lipca, jednak i to wydarzenie zostało przesunięte przez polski bank centralny.

11:00 to natomiast godzina publikacji danych o inflacji  w UE. W USA w centrum uwagi znajdą się pozwolenia na budowę domów oraz rozpoczęte budowy domów (14:30).

Politycznym wydarzeniem dnia będzie początek dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, który poświęcony będzie budżetowi na najbliższe lata.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
langdon25
W USA rusza sezon wyników a tu nawet wzmianki :-(
jarunia
a jak tam index DA Dojcze anfetamina?

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki