REKLAMA

Tylu Polaków na Islandii jeszcze nie mieszkało

Malwina Wrotniak2020-01-23 07:50redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-01-23 07:50

Polacy stanowili w 2018 roku rekordowo duży odsetek populacji Islandii - wynika z wyliczeń Bankier.pl na podstawie danych Biura Statystyk tego kraju. Według najnowszych oficjalnych rządowych danych na wyspie mieszka blisko 20 tys. rodaków.

Islandczycy odnotowali rekord w swoich ostatnich demograficznych statystykach. Nigdy wcześniej bowiem odsetek imigrantów w ogóle ludności tego kraju nie był tak wysoki - 1 stycznia 2019 roku wyniósł 14,1 proc. Nominalnie oznaczało to ponad 50,2 tys. obcokrajowców w krajobrazie państwa zamieszkiwanego przez ponad 356 tys. osób, podaje islandzki urząd statystyczny. Po raz kolejny najliczniejszą nacją wśród imigrantów są Polacy (średnio 4 na 10 imigrantów).

Jak wynika z najnowszych danych upublicznionych przez islandzki urząd, 1 stycznia 2019 roku liczba osób urodzonych w Polsce a mieszkających na Islandii wyniosła 19,21 tys. Rok wcześniej było to 17,01 tys., a w pierwszych dniach 2017 roku - 13,81 tys. Statystyki pokazują, że liczba imigrantów z Polski powiększa się nieprzerwanie od 2012 roku po tym, jak w 2009 roku spadła na skutek dotkliwego dla Islandii kryzysu ekonomicznego.

Jednak nawet przed kryzysem odsetek Polaków w ogóle islandzkiej populacji nie był tak duży. W rekordowym momencie (na koniec 2008 roku) wynosił 3,64 proc., by u progu 2019 roku osiągnąć poziom 5,38 proc. w kraju zamieszkiwanym przez 356 991 osób.

Drugą spośród najliczniejszych nacji w ramach imigracji na Islandii są Litwini. Najnowsze statystyki mówią jednak o niespełna 3 tysiącach obywateli tego kraju, co na koniec 2018 roku stanowiło 0,81 proc. całej populacji. Trzecią grupę stanowią Filipińczycy - 1 stycznia 2019 roku w Islandii mieszkały 2094 osoby urodzone w tym kraju.

Islandzki urząd statystyczny co roku odnotowuje także wielkość imigracji i emigracji obcokrajowców. W 2018 roku do Islandii przeniosło się 3797 Polaków, wyemigrowało - 1682. Tzw. imigracja netto osiągnęła wysoki poziom (2115), ale nie była niższa od rekordu osiagniętego najpierw w 2007 (3965), a później w 2017 roku, gdy do Islandii przyjechało o 3191 więcej osób niż z niego wyjechało.

Należy zaznaczyć, że oficjalne dane statystyczne kraju standardowo różnią się od stanu faktycznego. W przypadku projekcji migracji między innymi dlatego, że nie uwzględniają np. pracowników delegowanych. Według szacunków polskiej ambasady RP w Reykjaviku rozbieżności są znaczne. Przykładowo, gdy islandzki urząd kilka lat temu raportował wielkość polskiej emigracji na poziomie 13,5 tys., dyplomaci mówili o ok. 40 tys. rodaków mieszkających w tym kraju.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (20)

dodaj komentarz
mealtdown
Social przyciaga rodakow. Tamtejsze 5oo+ daje niezle zarobic tym co maja dwie lewe raczki.
jacek-19
Moze i tam jest ladnie, moze i dobrze, ale w lipcu wgrubym sweterku chodzic to nie dla mnie.
tubak
Cyt Według szacunków polskiej ambasady RP w Reykjaviku rozbieżności są znaczne.
Co pani redaktor naczelna chce przez to powiedzieć? Mamy wierzyć ambasadzie polskiej która nie ma danych statystycznych. Podkreślanie parę razy że Islandia to ma mało ludzi .No i w ogóle co to za kraj ta Islandia prawda pani redaktor.
Cyt Według szacunków polskiej ambasady RP w Reykjaviku rozbieżności są znaczne.
Co pani redaktor naczelna chce przez to powiedzieć? Mamy wierzyć ambasadzie polskiej która nie ma danych statystycznych. Podkreślanie parę razy że Islandia to ma mało ludzi .No i w ogóle co to za kraj ta Islandia prawda pani redaktor.
Typowa pisanina.
bt5
Być może Islandia liczy nadane numery kenitaal jako zamieszkałych. 5 lat po zjechaniu przez zemnie z Islandi otrzymywałem korespondencję z urzedu skarbowego z Islandii.
bentley66
a u nas .....

https://webmagazyn.pl/wzrost-cen-w-polsce-jednym-z-najszybszych-w-ue/
wektorwg
Cóż dominująca religia to Luteranizm........ I tyle w temacie.
Kiedy Polacy zaczną wracać................
zenet
Niemcy i Rosja są juz dogadani w sprawie rozbiorów. Niewiadmo czy Niemcy zajmuja cała Polskę a Rosja Białoruś , Ukraine, Nadbałtyckie kraje, czy tez wracaja granice z przed 2014.
Mamy juz Traktat 3 Czarnych Orłów w postaci Tsue.mamy targowicę. Powtórk z historii juz blisko
piotr76
Niemcy jeszcze żałują, że zdecydowali się przyłączyć NRD, więc na znalezienie się w niemieckiej strefie nawet nie licz.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki