REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Tusk: Przygotujemy precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy

2022-07-09 12:35, akt.2022-07-09 13:36
publikacja
2022-07-09 12:35
aktualizacja
2022-07-09 13:36
Tusk: Przygotujemy precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy
Tusk: Przygotujemy precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy – powiedział w sobotę w Szczecinie szef PO Donald Tusk.

Lider PO na spotkaniu z młodymi, podczas Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szczecinie, pytany był o plany partii, w przypadku wygranych wyborów, w związku z postępującą automatyzacją i jej wpływem na rynek pracy.

"Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny (…) w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia" – powiedział Tusk.

Dodał, że w wielu krajach "myśli się o tym, w jaki sposób zmienić pewien model społeczny" i dostosować się do takich trendów, jak automatyzacja. Wskazał, że od kilku lat w niektórych krajach testuje się czterodniowy tydzień pracy, choć "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili".

"Uważam, że w Polsce powinniśmy i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory – przepraszam: kiedy wygramy wybory – żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy" – mówił szef PO.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wskazał, że są dwa modele tego rozwiązania – skracanie dnia pracy lub całego tygodnia, choć mówi się raczej o czterodniowym tygodniu pracy. Zaznaczył, że "to nie jest proste", ale "nie ma wątpliwości", że rozwiązania przyjęte w pandemii, jak praca zdalna oraz nowoczesne technologie "będą kazały nam od razu po przejęciu odpowiedzialności za państwo poważnie potraktować wyzwanie dotyczące czasu pracy". "Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy" – powiedział Tusk, nagradzany oklaskami z sali.

Zdaniem Tuska, prognozy prezesa Narodowego Banku Polskiego dotyczące inflacji i wzrostu gospodarczego to "niezły dowcip". Jak stwierdził, "człowiek, który powinien dać nam gwarancję, jeśli nie bezpieczeństwa, to gwarancję, że naszymi pieniędzmi i finansami całego państwa zajmuje się ktoś, kto ogarnia podstawowe kwestie". "Ten człowiek pozwala sobie na prognozy dotyczące inflacji i wzrostu w sposób, który można by właśnie skwitować, że jest to niezły dowcip, tylko naprawdę nikomu do śmiechu nie jest" - mówił lider PO.

Jak mówił, mniej więcej w listopadzie przeciętna Polska młoda rodzina z dwójką dzieci, która wzięła kredyt hipoteczny w wysokości około 300 tys. zł na 30 lat będzie płaciła wyższy czynsz za mieszkanie o 300 - 400 zł. "Zapłaci gdzieś 1100 - 1200 zł miesięcznie (...) więcej raty kredytu i dostanie od PiS-u, tak jak oni to mówią, mają dwójkę dzieci, dwa razy po 500 plus. Tylko w tym roku, tylko w jednym roku rządów PiS-u dostaniecie od tej władzy 1000 zł w ramach 500 plus i będziecie musieli oddać, w związku z podwyżkami i decyzjami urzędowymi ponad 2000 zł miesięcznie" - stwierdził szef PO.

"Tylko odpowiedzialna władza, tylko tacy ludzie jak my, są w stanie uratować 500 plus. (...) Jeśli naprawdę, na serio niezbałamuceni telewizją Kurskiego, zastanowimy się przez chwilę, co zrobić, żeby 500 plus znaczyło 500 plus, a nie minus 1000, to przede wszystkim musimy skutecznie tych ludzi odsunąć od władzy" - podkreślił Tusk.

Lider PO zauważył, że inflacja i związana z nią niepewność, była źródłem wielu tragicznych wydarzeń XX wieku, w tym II wojny światowej. "Tragiczne wydarzenia XX wieku w Europie i nie tylko w Europie, miały u swojej podstawy w swoich początkach także to rozchwianie, którego jednym ze źródeł była inflacja" - powiedział Tusk.

Były premier odniósł się także do dymisji premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona wskazując, że historia jego urzędowania to "historia kłamstwa w polityce" i wielu Brytyjczyków, ale też Europejczyków "z ulgą przyjmuje do wiadomości, że kończy się czy skończyła się właśnie era Borisa Johnsona", ale jego dymisja "nie zmieni konsekwencji jego rządów", w tym m.in. destabilizacji związanej z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "Co to za satysfakcja, skoro konsekwencje kłamstwa w polityce w wydaniu tego polityka są tak masywne, tak negatywne i dotyczą zarówno obywateli Wielkiej Brytanii, jak i całej Unii Europejskiej?" – pytał Tusk.

Wskazał, że Rosja napadła na Ukrainę "ośmielona słabością i podziałami w świecie Zachodu". Jak ocenił, dwoma głównymi aktorami politycznymi "w spektaklu dzielenia Zachodu" byli były prezydent USA Donald Trump i Boris Johnson.

"Kłamstwo w polityce i manipulacja w polityce może mieć o wiele dramatyczniejsze konsekwencje niż w życiu prywatnym czy osobistym. Kłamstwo w polityce może być narzędziem porównywalnym z atakami rakietowymi" – mówił Tusk.

Przewodniczący PO pytany był też o plany legislacyjne na temat m.in. prawa aborcyjnego i praw mniejszości. "Jak już wygramy wybory, to wszystkie decyzje dotyczące np. sądownictwa, trybunałów, które były nielegalne z punktu widzenia konstytucji, polskiego i europejskiego prawa, będą unieważnione. Pani (Krystyna) Pawłowicz nie będzie miała nic do powiedzenia" – mówił Tusk.

Podkreślił też, że jedną z pierwszych decyzji w przypadku wygranych wyborów "będzie w Polsce prawna możliwość zawierania związków partnerskich". "Jest to dla mnie konsekwencja myślenia w kategoriach godności jednostki ludzkiej (…) Istotą naszych rządów – czy to będzie kwestia praw kobiet, kwestia aborcji czy związków partnerskich, relacji państwo-Kościół – istotą decyzji i działań w tych obszarach jest poszanowanie dla drugiego człowieka" – wskazał szef PO.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (94)

dodaj komentarz
zzibi2
4 dni po 10H ;p
zamiast 5 dni po 8h
lebero654
Propozycja od razu zostanie przyjęta z zadowoleniem przez urzędasów i nierobów. Jak były premier zapewni skuteczność publicznej służby zdrowia, usług publicznych, energetyki, transportu wszelkich usług, jak nie ma ludzi do pracy a przyrost naturalny mizerniutki. A my mamy realne problemy z Ukrainą, wojną, Rosją, Niemcami, UE i przede Propozycja od razu zostanie przyjęta z zadowoleniem przez urzędasów i nierobów. Jak były premier zapewni skuteczność publicznej służby zdrowia, usług publicznych, energetyki, transportu wszelkich usług, jak nie ma ludzi do pracy a przyrost naturalny mizerniutki. A my mamy realne problemy z Ukrainą, wojną, Rosją, Niemcami, UE i przede wszystkim inflacją. Który polityk powie szczerze, że bal na Titanicu się skończył i teraz trzeba będzie zacząć likwidować wszystkie benefity socjalne, ażeby zdusić inflację. Jakoś nie widzę odważnego. Jeden Duda każe zaciskać pasa. To niech zaświeci przykładem i obniży w kancelarii wynagrodzenia swoje i świty.
carlito1
Trybunał na ryżego i na latarnię razem z szumowskim i niedzielskim,
_as
Jak najbardziej za jeśli chodzi o czterodniowy dzień pracy. Jeśli nie będzie kogoś kto nad tym pomyśli to jak zwykle zostaniemy za resztą Unii.
A zmiana władzy musi być, bo trzecia kadencja PISU oznacza katastrofę gospodarczą Polski
henk54
Niestety druga Grecja. Będą się teraz licytować Kaczyński z Tuskiem, który gorsząme głupoty wymyśli, aż doprowadzą kraj do upadku.
jas2
Obiecał nie podnosić wieku emerytalnego - podniósł do 67 lat.
Obiecywał VAT 15% - podniósł do VAT 23%.
Teraz obiecuje 4 dniowy tydzień pracy. Strach myśleć co naprawdę zrobi.
jas2
Ale jak mówił jego kolega - obietnice wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą! :)
blesso
Pisowskie podatki :
1. podatek bankowy, czyli od kredytów
2. podatek handlowy, czyli od zakupów
3. danina solidarnościowa
4. opłata emisyjna od paliw
5. opłata przejściowa
6. tzw. opłata mocowa za prąd
7. podatek „galeryjny” – początkowo od galerii handlowych i biurowców
8. następnie od wszelkich nieruchomości
Pisowskie podatki :
1. podatek bankowy, czyli od kredytów
2. podatek handlowy, czyli od zakupów
3. danina solidarnościowa
4. opłata emisyjna od paliw
5. opłata przejściowa
6. tzw. opłata mocowa za prąd
7. podatek „galeryjny” – początkowo od galerii handlowych i biurowców
8. następnie od wszelkich nieruchomości komercyjnych
9. w tym nawet od budynków z mieszkaniami na wynajem"
10. opłata za wpis do rejestru BDO
11. opłata recyklingowa
12. podwyższenie i rozszerzenie zakresu obowiązywania opłaty recyklingowej
13. opłata denna od przystani
14. opłata wodna
15. opodatkowanie wkładów pieniężnych wnoszonych do firm
16. oraz przychodów z dziedziczonego majątku lub otrzymanego jako darowizna, którego nie będzie można już amortyzować
17. opłata jakościowa za badanie techniczne pojazdów
18. podwyżka VAT na wiele produktów spożywczych
19. utrzymanie wyższych stawek VAT do 8% i 23% do 31 grudnia 2018r.
20. a następnie na czas nieokreślony
21. podwyżka podatku akcyzowego o 10 proc. na alkohole
22. na wyroby tytoniowe
23. i na e-papierosy
24. podwyżka opłat za wywóz śmieci
25. zamrożenie progów PIT
26. likwidacja liniowego PIT dla przedsiębiorców których dochody roczne przekraczają 1 milion złotych
27. obniżenia do zera kwoty wolnej od podatku od wysokich zarobków
28. pozbawienie wiele grup podatników możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów
29. likwidacja możliwość pomniejszania przychodów z działalności operacyjnej o koszty uzyskania przychodów kapitałowych
30. podatek deszczowy
31. zaostrzenie sposobu opodatkowania farm wiatrowych
32. zaostrzenie sposobu naliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy
33. podwyżka opłaty paliwowej
34. podatek od serwisów VOD
35. podatek cukrowy
36. coroczna podwyżka składek ZUS
37. podwyżka opłaty OZE
38. podatek od tzw. małpek (czyli małych napojów alkoholowych)
39. podwyżka abonamentu RTV
40. podatek od przekształcenia spółek w celu skorzystania z estońskiego CIT, podatek wynosi 19 proc.
41. podatek od plastiku (unijny podatek, poparty przez premiera Morawieckiego na szczycie UE, naliczany jest od 1 stycznia)
42. Podwyżka opłat sądowych
43. ograniczenie ulgi abolicyjnej
44. podwójne opodatkowanie spółek komandytowych
45. podwyżka stawek maksymalnych opłat lokalnych; decyzją rządu zwiększone zostały maksymalne stawki podatków od nieruchomości, od środków transportu, od psa oraz od opłaty uzdrowiskowa i reklamowej.
46. Odebranie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT (w ramach #NowyWał rządu, obowiązuje od 1 stycznia 2022r.)
47. Podwyżka akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe (wchodzi w życie od 1 stycznia 2022r.)
48. Wzrost mandatów nawet o kilkaset procent dla każdego a nie recydywistow.
henk54 odpowiada blesso
Dziwię się PiSowcom. Dowalili tyle podatków. Ceny wszystkiego poszły w górę strasznie. A oni jeszcze uważają to za powód do chwały. Bo: "my znaleźliśmy pieniądze". To żadna sztuka. Każdego bydlaka stać na to, żeby ściągnąć z ludzi pieniądze. Ale żeby jeszcze się tym chwalić? To już sadyzm.
blesso
W rankingu konkurencyjności – IDM World Competitiveness 2022 w ciągu 5 lat Polska spadła w rankingu o 16 pozycji, z miejsca 34 w 2018 roku na pozycję 50. obecnie w 2022 roku.
W takim samym stopniu obniżyła się pozycja Polski pod względem efektywności rządu (spadek z pozycji 40. na 56)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki