REKLAMA

Tusk: Oferuję Platformie silne przywództwo

2021-10-08 20:25, akt.2021-10-09 09:52
publikacja
2021-10-08 20:25
aktualizacja
2021-10-09 09:52
Tusk: Oferuję Platformie silne przywództwo
Tusk: Oferuję Platformie silne przywództwo
/ Platforma Obywatelska

Oferuję Platformie silne przywództwo; to czasami boli, nie zawsze jest przyjemne, ale jak mam stanąć do konfrontacji z tymi, którzy dzisiaj rządzą Polską, to trzeba mieć determinację, mięśnie i gotowość do poważnego starcia, a nie mazać się - powiedział Donald Tusk w TVN24.

Pełniący obowiązki szefa Platformy Donald Tusk był w piątek gościem w "Faktach po Faktach" w TVN24. Był pytany o swoje kandydowanie na przewodniczącego PO w partyjnych powszechnych wyborach 23 października.

"Wróciłem tu w sytuacji dość awaryjnej, pełnię obowiązki szefa Platformy, uznałem jednak, że trzeba jak najszybciej dostać ten pełny mandat, żeby sprawy uporządkować" - mówił. Dodał, że nie ma ani głowy, ani czasu na "wewnątrzpartyjne gry".

"Polacy potrzebują silnego przywództwa w opozycji. Nie nieustannych negocjacji, nie małych interesików, nie 16 partii, nie obrażonych liderów. Silne przywództwo jest potrzebne szczególnie w sytuacji, w jakiej dzisiaj jesteśmy, i ja Platformie oferuję silne przywództwo. To czasami boli, to nie zawsze jest przyjemne, ale jak mam stanąć do konfrontacji z tymi, którzy dzisiaj rządzą Polską, to trzeba mieć determinację, mięśnie i gotowość do poważnego starcia, a nie mazać się" - powiedział Tusk.

Był też pytany, czy jest zadowolony z poziomu poparcia sondażowego dla PO (około 22-25 procent przy ok. 35 proc. dla PiS).

"Mój plan polegał na tym - wracam po to, żeby zatrzymać ten upadek czy katastrofę Platformy, a było blisko. Zakładałem, że do końca roku powinniśmy uzyskać poziom 25 i status siły, która jest zdolna do podjęcia wyzwania" - odpowiedział Tusk.

Przyznał, że poparcie 25 procent to nie jest szczyt marzeń, choć jest wielu liderów, którzy marzą o takim poparciu.

"Jeden warunek musi być spełniony, musisz chcieć walczyć, musisz oddać całego siebie" - podkreślił lider PO.

"Celem Kaczyńskiego jest Polska poza strukturami Zachodu"

Nie mam wątpliwości co do celu, do jakiego zmierza Jarosław Kaczyński - to jest Polska poza strukturami Zachodu, poza Unią Europejską - powiedział w piątek lider PO Donald Tusk. Ocenił przy tym, nie jest patriotą ten, kto wyprowadza Polskę z UE, ponieważ zdradza nasz interes narodowy.

W czwartek lider PO wezwał do udziału w demonstracji "w obronie Polski europejskiej", która rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 18 na Placu Zamkowym w Warszawie. Jego apel to reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim.

W piątkowym wywiadzie dla TVN24 Donald Tusk przekonywał, że realizowany przez PiS "marsz na Polexit" jest "projektem serio". "W Polsce mamy dzisiaj do czynienia z władzą, która w swoim rdzeniu jest antyeuropejska albo co najmniej eurosceptyczna" - ocenił szef Platformy.

Według niego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "zawsze bardzo irytowały ograniczenia dla jego woli, takie jak: konstytucja, niezależne sądy, niezależne media i Unia Europejska". "On więc nie spocznie, dopóki nie wyzwoli siebie samego z tego typu ograniczeń. I dlatego ja nie mam żadnych wątpliwości, że wyjście Polski z UE jest częścią jego strategicznego myślenia. Natomiast to, co może zatrzymać ten proces, i o tym jestem całkowicie przekonany, to poczucie PiS-u, że nie ma na to zgody większości Polaków" - podkreślił Tusk.

Były premier zwrócił uwagę na narrację przedstawicieli władzy, którzy twierdzą, że Polska nie potrzebuje pieniędzy z Unii. "Gra Kaczyńskiego jest bardzo czytelna: dopóki Polska jest jednoznacznie biorcą pieniędzy z UE, to poparcie (dla UE - PAP) jest bardzo wysokie, natomiast pozostaje kwestią otwartą, jak się będą zmieniały nastroje w Polsce, kiedy będziemy się powoli zrównywali z tymi wydatkami i tym, co dostajemy, bo jesteśmy tak czy inaczej krajem coraz lepiej rozwiniętym i prędzej czy później ten moment nastąpi" - powiedział Tusk.

Wyraził zarazem pogląd, iż w środowisku Prawa i Sprawiedliwości "namacalny" jest "proces zohydzania" Unii Europejskiej. "Proszę mnie nie pytać o precyzyjne punkty planu Kaczyńskiego - ja w jego głowie na szczęście, bo znam lepsze miejsca - nie siedzę. Natomiast co do celu, do jakiego zmierza, nie mam wątpliwości: to jest Polska poza strukturami Zachodu, poza Unią Europejską" - oświadczył lider Platformy Obywatelskiej.

Zaznaczył przy tym, że Kaczyński nie jest jedynym politykiem, który dezintegruje UE. "Jest kilku polityków w Europie, którzy z rozbijania i z zohydzania Unii zrobili swoją strategię polityczną. Kaczyński wie, że nie przekształci UE w zlepek skonfliktowanych państw, gdzie jakiś watażka polityczny typu Kaczyńskiego będzie forsował wyłącznie swoje pomysły przeciwko wszystkim - i u siebie w domu i na zewnątrz. Tak naprawdę istotą UE jest to, żeby się godzić co do pewnych ustaleń i standardów, a Kaczyński tego nie chce, nie rozumie i nie potrafi" - powiedział Tusk.

Pytany o planowany na niedzielę wiec w Warszawie, szef PO poinformował, iż dzwonił z zaproszeniem do liderów: Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy Roberta Biedronia i PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zastrzegł zarazem, że nie jest gospodarzem niedzielnego wydarzenia. "Ja dałem sygnał (...). Czuję się bardzo odpowiedzialny za pozycję Polski w UE, więc zaproponowałem miejsce i godzinę, ale gospodarzem jest Warszawa i warszawiacy. Wszyscy, którzy będą chcieli, będą w tym uczestniczyli" - powiedział Tusk. Dodał, że pozytywnie na jego apel odpowiedziało wiele organizacji społecznych.

Raz jeszcze zaapelował o udział w demonstracji. "Uważam, że oni (PiS - PAP) się cofną, albo przynajmniej zatrzymają wtedy, kiedy zobaczą opór, także na ulicy - mówię oczywiście o pokojowej manifestacji" - przekonywał lider PO.

Przestrzegał też, że o ile Europa sobie poradzi bez Polski, to nasz kraj, przy swoim położeniu geopolitycznym, może sobie nie poradzić. "I to jest dla mnie bardzo ważne, żeby też zmienić tę narrację, bo to przecież PiS-owi i Kaczyńskiemu bardzo dobrze wychodzi - że to są Europejczycy, patrioci. A ja twierdzę jedno: kto wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej nie jest patriotą, zdradza nasz interes narodowy. I mówię o tym z pełnym przekonaniem i pełną odpowiedzialnością" - zaznaczył b. premier.

"Morawiecki jest oszustem"

Premier Mateusz Morawiecki, użyję mocnego słowa, jest oszustem - oświadczył w piątek w TVN24 lider PO Donald Tusk, pytany o wypowiedzi szefa rządu na temat pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Donald Tusk był pytany w "Faktach po Faktach" w TVN24 o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który porównywał kiedyś pieniądze dla Polski z Funduszu Odbudowy do nowego Planu Marshalla, a ostatnio niektórzy przedstawiciele obozu rządzącego sugerują, że nawet bez tych pieniędzy - jak mówił w czwartek szef NBP Adam Glapiński - i tak damy sobie radę.

"Jak mam skomentować słowa premiera, gdy nie ma tygodnia, by nie zmienił fundamentalnie własnej opinii i to na temat nie pięciu złotych, tylko dziesiątków miliardów euro, na których oparty był cały plan polskiego rozwoju i odbudowy po Covidzie na najbliższe kilka lat" - powiedział Tusk. "Trudno mi komentować słowa premiera Morawieckiego, bo on ma kłopoty z ustalaniem nawet najbardziej fundamentalnych i oczywistych faktów" - dodał.

Lider PO zwrócił uwagę, że w Polskim Ładzie nie ma wskazanych źródeł finansowania wielu przedsięwzięć.

"Użyje bardzo mocnego słowa, ale premier Morawiecki jest oszustem" - oświadczył Tusk.

To co mówi premier, podkreślił lider PO, "jest obliczone na naiwność ludzi, którzy uwierzą być może jeszcze raz premierowi Morawieckiemu, choć podstaw by mu wierzyć jest naprawdę niewiele".

"Strzały na granicy z Białorusią wymagają wniosku Polski o konsultacje w ramach NATO"

Jeśli informacja o strzałach oddanych na granicy przez Białorusinów do polskich funkcjonariuszy jest prawdziwa, to wymaga wniosku Polski o konsultacje sojusznicze w ramach NATO na podstawie art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego - podkreślił lider PO Donald Tusk.

Tusk był pytany w TVN 24 o działania rządu w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Lider PO podkreślił, że nie można z tej sytuacji robić "wulgarnej i ohydnej w niektórych przekazach propagandy". "Jak słynne pokazy ministra Mariusza Kamińskiego ze zwierzętami" - dodał. Nie powinno się tego kryzysu - mówił "wykorzystywać w celu straszenia nas wszystkich i grania na tym lęku, żeby budować poparcie polityczne".

Ocenił też, że informacja o strzałach na granicy - jeśli jest prawdziwa - "wymaga wniosku o konsultacje z art. 4 NATO (Traktatu Północnoatlantyckiego - PAP)".

Przypomniał też, że takie konsultacje były przeprowadzone po aneksji Krymu przez Rosję, choć do tego doszło daleko od polskiej granicy.

"Myśmy się wtedy nie wahali z prezydentem Bronisławem Komorowskim. To jest bardzo mocna reakcja, która ma mobilizować sojuszników w sytuacji zagrożenia" - powiedział.

"Jeśli żołnierze białoruscy strzelają do Polaków na granicy, to jest tak poważne, że z tego wyciąga się natychmiast konsekwencje - albo to jest kolejna groteskowa gra propagandowa, która ma na celu wmówić nam wszystkim, że prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak niepokalany rycerz swoja piersią broni Polski" - dodał.

Tusk, mówiąc o tym, jak władze powinny reagować na kryzys migracyjny, podkreślił też, że "na granicy lądowej jest możliwa humanitarna postawa wobec dzieci i kobiet, i jednoczenie twarde egzekwowanie prawa europejskiego, czyli przepuszczanie tylko tych, którzy złożą wnioski o azyl".

Ocenił, że takie wnioski azylowe można rozstrzygnąć bardzo szybko, "a tych, którzy na azyl nie zasługują, w humanitarny sposób, nie zostawiając ich w lesie na noc z dziećmi, (...) deportować.

"Są takie techniki, ale Kaczyńskiemu nie rozwiązanie problemu jest potrzebne, tylko wykorzystywanie tego politycznego złota, dla promocji własnej partii" - oświadczył b. premier.

Art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego NATO stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

W piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że w czwartek patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z SG patrolują granicę. Jak zaznaczyła, prawdopodobnie strzały te oddano przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. (PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (167)

dodaj komentarz
deka83
dobry aktor. ciezko juz tego sluchac, najgorsze, z dalej sa stada ludzi gotowych isc za tych lub tamtych w ogien. przerazajace jak latwo ludzmi manipuluja, a tamci wierza w te stany zagroznia kreaowane na potrzeby "dziel i rzadz"
jaffa
śmieszne jest to że Tusk mówi że pinokio Morawiecki jest oszustem jak sam nim jest. Zresztą prawie każdy z polityków na świeczniku jest kłamcą.
Tusk wrócił do PO ale widać że nie ma żadnego planu na Polskę, zero i nic. Jedyne co robi to atakowanie PiS, a na samym atakowaniu nic politycznie nie ugra, bo to dużo
śmieszne jest to że Tusk mówi że pinokio Morawiecki jest oszustem jak sam nim jest. Zresztą prawie każdy z polityków na świeczniku jest kłamcą.
Tusk wrócił do PO ale widać że nie ma żadnego planu na Polskę, zero i nic. Jedyne co robi to atakowanie PiS, a na samym atakowaniu nic politycznie nie ugra, bo to dużo dużo za mało. Musi mieć program który przekona Polaków, ale widać że takiego pomysłu nie ma. PIS wymyślił socjal i bolszewizm na nowo pod przykrywką pseudo-katolicyzmu. A co ma Tusk? Nic, Zero.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marszalek2020
Mandaryn Europy chyba chce z Polaków zrobić parobków u Niemca, najpierw obiecanki złotych gór a potem gumowce, błoto i praca przez 16 godzin na dobę.
Może nawet jak wycyckał pensje w Brukseli to dogadał się z Ruskimi, ze wyprowadzi Polskę z UE i odda ruskim część na wschód od Wisły.
ajwaj_
""Morawiecki jest oszustem"" > prawda,
a nawet Tusk jest oszustem

Magdalenka POPiSów itd w stadium nawalanki o koryto

PO - robi dobrze Sorosietom z Brukselki
PISy - do samo, ale dla slabego NEOCONA od konserwatystów kal-bojów

Nie za dlugi czas przyjdzie mozliwosc suwerennej Polski,
""Morawiecki jest oszustem"" > prawda,
a nawet Tusk jest oszustem

Magdalenka POPiSów itd w stadium nawalanki o koryto

PO - robi dobrze Sorosietom z Brukselki
PISy - do samo, ale dla slabego NEOCONA od konserwatystów kal-bojów

Nie za dlugi czas przyjdzie mozliwosc suwerennej Polski, bo "zachód" juz jest loser geo-polityki =przegraniec, i kanalie, kompradorzy uciekna jak 17.091939 ze zlotem itd. przez Zaleszczyki
itso_widmo_bieli
TUSK i Kaczyński zasponsorowali nam z własnych pieniędzy odciski palców w dowodach w wieku 18 lat jak na przestępce przystało, a jak ludziom tatuowano numery w obozach to wielkie oburzenie po dziś dzień, zrobili z polski obóz koncentracyjny i każdy z was ma numer który musi nosić przy sobie w celu identyfikacji przez TUSK i Kaczyński zasponsorowali nam z własnych pieniędzy odciski palców w dowodach w wieku 18 lat jak na przestępce przystało, a jak ludziom tatuowano numery w obozach to wielkie oburzenie po dziś dzień, zrobili z polski obóz koncentracyjny i każdy z was ma numer który musi nosić przy sobie w celu identyfikacji przez milicje a teraz jeszcze odcisk palca skandal tak właśnie działają małymi kroczkami was zniewalają kto tak działa ?
piotr_malkontent
Powinien takie przemówienia dukać po niemiecku, byłby lepiej rozumiany przez swoich mocodawców i poważniej wyglądałby w oczach swoich zwolenników. Poza tym w języku niemieckim, jak pamiętamy z historii, lepiej da się wyrazić 'mowę pojednania i miłości' (W. von Goethe był tutaj wyjątkiem potwierdzającym regułę).
the_truth
Drogi gaz i zielona energia z UE + wstrzymane doplaty CZY gornolotne frazesy i przemowienia D.Tuska - ciekawe co jest wazniejsze dla Polakow ?
prs
Daj Tuskowi zadanie za ktore bedzie w 100% osobiscie odpowiedzialny, np zamiec podloge - bez urazy dla wykonujacego ta prace personelu - a zobaczysz najwyzszej klasy brak kompetencji wraz z super marnymi, duzo ponizej przecietnej rezultatami..

On nic nie potrafi - nic nie umie.

Tylko falszywe "my, Polacy, musimy,
Daj Tuskowi zadanie za ktore bedzie w 100% osobiscie odpowiedzialny, np zamiec podloge - bez urazy dla wykonujacego ta prace personelu - a zobaczysz najwyzszej klasy brak kompetencji wraz z super marnymi, duzo ponizej przecietnej rezultatami..

On nic nie potrafi - nic nie umie.

Tylko falszywe "my, Polacy, musimy, bylismy, zrobimy" itd, plus rozmywanie odpowiedzialnosci.

Oto caly Tusk.
Facet zyje zludzeniami.

Koles z podejrzanego awansu spolecznego to na bank nie Elita jakiej Rzeczpospolita potrzebuje..
axn
jest takie powiedzenie "po owocach ich poznacie" Jakie więc są owoce Pana Tuska?

z mi znanych:

1. Podniesienie wieku emerytalnego i podatków
2. Brekxit
3. katastrofa imigracyjna
4. ciągła krytyka nastawiona na dzielenie
5. brak merytorycznych propozycji
6. brak sukcesów (tych dla narodu
jest takie powiedzenie "po owocach ich poznacie" Jakie więc są owoce Pana Tuska?

z mi znanych:

1. Podniesienie wieku emerytalnego i podatków
2. Brekxit
3. katastrofa imigracyjna
4. ciągła krytyka nastawiona na dzielenie
5. brak merytorycznych propozycji
6. brak sukcesów (tych dla narodu i Polski) pomimo prawie 40 lat w polityce

Pozytywów nie widzę może - ktoś z drugiej strony potrafi je zebrać i wymienić
zachęcam do dyskusji.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki