REKLAMA

Tusk: Jeśli PO wygra wybory, to Adam Glapiński nie będzie prezesem NBP

2022-07-02 12:28, akt.2022-07-02 13:38
publikacja
2022-07-02 12:28
aktualizacja
2022-07-02 13:38
Tusk: Jeśli PO wygra wybory, to Adam Glapiński nie będzie prezesem NBP
Tusk: Jeśli PO wygra wybory, to Adam Glapiński nie będzie prezesem NBP
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Żyjemy dzisiaj w kraju, w którym trzeba mieć odwagę osobistą, żeby porozmawiać publicznie z liderem opozycji - powiedział na "Konwencji Przyszłości" Platformy Obywatelskiej przewodniczący tej partii, były premier Donald Tusk. Tusk odniósł się również co do przyszłości prezesa NBP Adama Glapińskiego, jeśli PO wygra wybory.

"To nie jest przypadek, że właśnie w tym miejscu, właśnie wy, a nie kto inny, pokazujecie Polsce, gdzie jest siła, gdzie jest dobra wola, gdzie jest nadzieja na zmianę" - powiedział Tusk do zgromadzonych w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu, gdzie w sobotę odbywa się konwencja PO.

Szef Platformy podkreślił, że przez ostatnie miesiące odwiedził blisko 100 miejscowości. "Spotykałem na tej drodze ludzi, którzy podobnie jak wy, podobnie jak dzisiaj już właściwie prawie cała Polska, są bardzo przejęci tym, co dzieje się w naszej ojczyźnie. Bywają nawet czasami załamani tymi doświadczeniami, które na nich spadają, a równocześnie mają w sobie nadzieję i wiarę w to, że tę sytuację można zmienić" - mówił.

Tusk dodał, że zaprosił na konwencję gospodarzy jego niektórych spotkań. "To nie są ludzie zaangażowani w działalność polityczną. To byli ci, którzy chcieli ze mną rozmawiać, chociaż, jak wiecie być może, to nie zawsze jest łatwe" - zaznaczył.

"Żyjemy dzisiaj w kraju, w którym trzeba mieć odwagę osobistą, żeby porozmawiać publicznie z liderem opozycji" - powiedział Tusk.

Tusk zapowiedział też, że jeżeli PO wygra wybory, Adam Glapiński przestanie być prezesem NBP, bo jego wybór był nielegalny.

Adam Glapiński jest nie tylko nieprzyzwoity w tym co robi. Jest też nielegalny. Nie będzie ani jednego dnia dłużej prezesem NBP i nie trzeba będzie ustawy. Nikt tego nie pamięta. Wiecie, że prawnicy zamówieni przez prezydenta Dudę napisali mu ekspertyzy z których wynikało, że wybór na tę kadencję jest nielegalny. Wystarczyłaby duża mniejsza wątpliwość żeby gościa wyprowadzić z NBP-u i ja to zrobię, ja to wam gwarantuję - powiedział Tusk.

Tusk: Nigdy nie wybaczymy PiS-owi plucia ludziom w twarz

Rolnicy muszą planować produkcję przy podwyżkach cen nawozów o 700 proc. w ciągu roku; policjanci, zamiast bronić Polaków i łapać bandytów tygodniami stoją pod Sejmem i na Nowogrodzkiej, a nauczyciele otrzymują podwyżki 4 proc. Nie zapomnimy tego plucia ludziom w twarz - powiedział lider PO Donald Tusk.

Jak wskazał, dzięki rozmowom z rolnikami zrozumiał, dlaczego "polska wieś odwraca się dzisiaj od rządzących, dlaczego polscy rolnicy czują się dzisiaj oszukani przez rządzących". "Bo zostali oszukani" - stwierdził. "Co znaczy kalkulować i planować opłacalną produkcję w sytuacji, w której nawozy sztuczne podrożały w przeciągu roku o 700-800 proc., nie wspominając o paliwie" - dodał.

Lider PO mówił także o funkcjonariuszach policji. Stwierdził, że "polskie policjantki i polscy policjanci idą do służby - prawie wszyscy bez wyjątku - po to, żeby bronić Polaków i ścigać bandytów, nie, żeby bronić władzy przed obywatelami".

"Mówią mi: panie premierze, może by pan zrobił z tym wreszcie porządek, bo my chcieliśmy być w policji po to, żeby ścigać bandytów, a nie godzinami, dniami i tygodniami stać pod Sejmem albo na Nowogrodzkiej" - mówił Tusk. Ocenił, że "policjanci są w dużej mierze też ofiarami tego systemu, który PiS zbudował w Polsce - oni naprawdę chcą nam pomagać, a nie przeszkadzać".

Tusk zwrócił także uwagę na sytuację nauczycieli. "Mamy dzisiaj w polskiej szkole coraz starsze i starszych nauczycieli - z oczywistych względów. Przecież ten zawód, który powinien być jednym z najbardziej atrakcyjnych - bo wszyscy szanujemy i kochamy swoich nauczycieli i swoje nauczycielki - stał się zawodem najbardziej chyba upokarzającym. Nauczycielom i nauczycielkom ta władza w tym samym tygodniu, kiedy dała sobie - ministrom, prezydentowi, premierowi - podwyżki od 40 do 60 proc. - w tym samym czasie powiedziała polskim nauczycielom i nauczycielkom, że mogą dostać 4 proc. podwyżki przy inflacji 16 proc." - mówił.

"My tego upokorzenia, tego plucia w twarz ludziom nigdy nie zapomnimy" - oświadczył lider PO.

Tusk: Jak ktoś potrafił walczyć z drożyzną, to był to mój rząd

„Jeśli ktoś potrafił walczyć z drożyzną, wziąć inflację i zdusić ją do zera, to był to mój rząd. Jak zostawałem premierem, inflacja wynosiła ok. 5 proc., potem przyszedł kryzys światowy, który położył wiele gospodarek europejskich, a mimo to w momencie, gdy zdawałem rząd, inflacja zjechała poniżej 0 proc.” – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w sobotę podczas konwencji tej partii.

Dodał, że kiedy „przyszedł PiS”, inflacja wzrosła z -1,4 proc. do 16 proc.

„Czy ktoś ma jeszcze pytania, kto powinien rządzić w Polsce, jeśli Polska ma nie być krajem największej drożyzny w Europie”? – pytał Tusk. Wyliczył, że w wielu krajach europejskich inflacja jest znacznie niższa, wymienił m.in. Maltę, gdzie ten wskaźnik wynosi 5,8 proc., Francję – 5,8 proc., Niemcy, gdzie inflacja „7 proc. z dużym kawałkiem, ale ostatni odczyt – inflacja spada”.

„Z drożyzną można walczyć, ale są dwa warunki, aby robić to skutecznie – trzeba mieć elementarne kompetencje i trzeba mieć elementarną uczciwość. I wtedy można walczyć z inflacją skutecznie” – stwierdził Tusk.

„Skończy się PiS, skończy się drożyzna. A wy jesteście tutaj, żeby PiS się skończył, bo musi się skończyć drożyzna” – powiedział Donald Tusk. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz, Marek Siudaj, Mikołaj Małecki

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (73)

dodaj komentarz
jas2
"Tusk: Jeśli PO wygra wybory, to Adam Glapiński nie będzie prezesem NBP"

Oczywiście demokratycznie i zgodnie z Konstytucją.


;)
pyton112
Tusk do twojej informacji jeśli jeszcze nie wiesz PO juz nigdy nie wygra wyborów !!
jaho31
W telewizji obcego wpływu TVN. tfu oglądałem przebitki najważniejszych
momentów tej konwencji. Dowiedziałem się po raz setny jaki to PIS jest zły i jak szybko
nastąpi doskok do koryta.
Natomiast nie dowiedziałem się jaki ta Platforma Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej
ma program i co zamierza zrobić po przejęciu
W telewizji obcego wpływu TVN. tfu oglądałem przebitki najważniejszych
momentów tej konwencji. Dowiedziałem się po raz setny jaki to PIS jest zły i jak szybko
nastąpi doskok do koryta.
Natomiast nie dowiedziałem się jaki ta Platforma Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej
ma program i co zamierza zrobić po przejęciu władzy oprócz 'dojechania' PIS'u
Lokaj Berliński Tusk do tej pory nie stworzył imitacji programu, który przynajmniej
sugerowałby, ze jest to partia niezależna od obcej agendy wpływu.
Prawdopodobnie będzie to jednak bezpośrednie wykonywanie zaleceń mocodawców.
Jakie to będą kierunki i cele oczywiście lokaj w tym momencie nie wie.
Kolaboracyjna tłuszcza już ślini się na widok czekającego w zasięgu ręki koryta.
Przebierają nogami, bo czekające na jesień, zimę problemy sprawią, ze wizja objęcia namiestnikowska jest realna.


grzegorzkubik
Nikt rozsądny nie poprzez Tuska i jego ferajny.
prs
Donek.. normalny czlowiek dawno temu przestalby sie kompromitowac..
prs
Pewnie juz obiecal stanowisko temu.. pozal sie Boze, rost.. cos tam od "piniendzy nie ma - i nie bendzie".. lol..

Na bank - "lepszy" od Glapinskiego..
koperytko
z ciekawości zacząłem szukac i ogladać wystep (nie wystapienie) Tuska .... i polecam go kazdemu... Nie przypominam sobie żeby w Polsce od 1989 coś takiego sie odbywało wzgledem partii rzadzacej. Nie wiem czy w jakimś kraju w Europie takie wystepy sie odbywały ... Tusk wnosi nowe standardy
300_pala
To nic… kaczynski właśnie stwierdził że eur w Niemczech kosztuje tylko 3 zł
jas2 odpowiada 300_pala
Ekonomista Maciej Albinowski zwracał uwagę, że Kaczyńskiemu chodziło o porównanie siły nabywczej jednego euro w Niemczech i w Polsce.

"Jarosław Kaczyński jest wyśmiewany za stwierdzenie faktu, że 1 euro w Niemczech jest warte mniej niż 3 złote w Polsce. Wiele innych głoszonych przez niego tez to paskudne manipulacje,
Ekonomista Maciej Albinowski zwracał uwagę, że Kaczyńskiemu chodziło o porównanie siły nabywczej jednego euro w Niemczech i w Polsce.

"Jarosław Kaczyński jest wyśmiewany za stwierdzenie faktu, że 1 euro w Niemczech jest warte mniej niż 3 złote w Polsce. Wiele innych głoszonych przez niego tez to paskudne manipulacje, ale akurat w tej kwestii ma rację"
ractaros962
Czy my możemy w tym kraju już raz na zawsze zamknąć rozdział rządów PIS, PO i SLD? Oni wszyscy już rządzili. Mieli szansę i wcale żadnych rewolucyjnych reform nie zrobili.

Są młodsze pokolenia, nowi ludzie, którzy chętnie by pewnie doszli do władzy, gdyby nie ten beton siedzący w Sejmie od lat 90.

W polityce musi być
Czy my możemy w tym kraju już raz na zawsze zamknąć rozdział rządów PIS, PO i SLD? Oni wszyscy już rządzili. Mieli szansę i wcale żadnych rewolucyjnych reform nie zrobili.

Są młodsze pokolenia, nowi ludzie, którzy chętnie by pewnie doszli do władzy, gdyby nie ten beton siedzący w Sejmie od lat 90.

W polityce musi być rotacja ludzi, inaczej nie ma szans na trafienie na kogoś kto rzeczywiście coś zmieni na lepsze. Im więcej ludzi się przez Sejm przewinie w krótszym czasie, tym większa szansa, że ktoś rzeczywiście będzie wart zostania tym premierem i zrobi reformy z prawdziwego zdarzenia.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki