REKLAMA

Turcy przestali obniżać stopy procentowe

2022-01-20 12:29
publikacja
2022-01-20 12:29
Turcy przestali obniżać stopy procentowe
Turcy przestali obniżać stopy procentowe
fot. MURAD SEZER / / Reuters

Bank centralny Turcji tym razem nie obniżył stóp procentowych. Kraj rządzony przez „sułtana” Erdogana jest ewenementem na skalę światową – obniżał stopy procentowe w warunkach szalejącej inflacji.

Referencyjna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Tureckiej (TCMB) pozostała bez zmian na poziomie 14%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i nastąpiła po serii kuriozalnych obniżek w wykonaniu TCMB.

tradingeconomics.com

Pod naciskiem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana TCMB między wrześniem a grudniem dokonał czterech obniżek stopy referencyjnej, sprowadzając ją z 19% do 14%. Pierwsze cięcie miało miejsce we wrześniu. TCMB obniżył wówczas stopę referencyjną z 19% do 18%, co było sporym zaskoczeniem dla inwestorów oczekujących utrzymania ceny pieniądza bez zmian. Jeszcze większym szokiem była decyzja  październikowa, kiedy to stopa referencyjna została ścięta aż o 200 pb., z 18% do 16%. W listopadzie TCMB zdecydował się na obniżkę o 100 pb., Także o 100 pb. stopy obniżono w grudniu.

Cięcia stóp procentowych w Turcji stały w sprzeczności z podręcznikowymi zasadami prowadzenia polityki monetarnej. Na skutek tego "dolewania oliwy do inflacyjnego ognia" inflacja CPI w Turcji w grudniu sięgnęła aż 36%. Podręczniki ekonomii w takiej sytuacji dość zgodnie zalecają podwyżki stóp procentowych, aby zahamować ekspansję kredytu, zachęcić ludzi do oszczędzania i w ten sposób ograniczyć tempo spadku siły nabywczej pieniądza.

Ale w Turcji postanowili zrobić dokładnie na odwrót i obniżyć stopy procentowe w czasie przyspieszenia inflacji. To efekt ekscentrycznych poglądów wszechwładnego prezydenta Recepa Erdogana, który z tylnego siedzenia steruje tureckim bankiem centralnym. Zdaniem Erdogana to wysokie stopy procentowe powodują inflację, podczas gdy ekonomiści dość powszechnie uważają, że jest dokładnie odwrotnie.

Skutkiem tej "niestandardowej" polityki monetarnej było nasilenie presji inflacyjnej i potężna deprecjacja tureckiej liry, która w 2021 roku straciła prawie 44% swej wartości względem dolara amerykańskiego. Przez poprzednie 5 lat lira zdewaluowała się o prawie 72%, w ciągu dekady tracąc 86% swej wartości. Wśród walut dużych krajów rozwijających się gorzej wypadło tylko argentyńskie peso, które w lat 10 straciło do dolara 96%.

Mimo to, turecki satrapa apeluje do rodaków, aby ci wymieniali oszczędności zgromadzone w walutach obcych na liry tureckie. Do trzymania oszczędności w rodzimej walucie Erdogan wzywał także pod koniec grudnia 2021 r., gdy wprowadzono nowy program ochrony depozytów złożonych w lirach. Wartość liry szybko wówczas wzrosła do nienotowanego od miesiąca poziom, by po kilku dniach znów spaść.

W czwartek po decyzji TCMB kurs dolara kształtował się na poziomie ok. 13,27 lir. Pod koniec grudnia notowania pary dolar-lira spadły do 10,5 lir po tym, jak 20 grudnia sięgnęły rekordowych 18,35 lir za jednego dolara amerykańskiego. Był to dzień, w którym ogłoszono rządowy plan walki z dolaryzacją kraju. Turkom obiecano rządowe gwarancje dla depozytów – obywatele mają otrzymać rekompensatę, jeżeli ich środki denominowane w lirach stracą na wartości względem walut obcych.

KK

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
midas69
Jak inflacja wynosi 30% to zabawy stopami już NIC NIE DADZĄ bo ludzie zwyczajnie nie ufają walucie, co w teorii stanowi podstawę pieniądza fiduacyjnego. Za chwilkę ludzie zamiast trzymac liry będą woleli trzymac kurczaki albo kupić dodatkową lodówkę czy kilka par gaci na zapas bo za trzymanie walut lub złota będą kary. Tak właśnie Jak inflacja wynosi 30% to zabawy stopami już NIC NIE DADZĄ bo ludzie zwyczajnie nie ufają walucie, co w teorii stanowi podstawę pieniądza fiduacyjnego. Za chwilkę ludzie zamiast trzymac liry będą woleli trzymac kurczaki albo kupić dodatkową lodówkę czy kilka par gaci na zapas bo za trzymanie walut lub złota będą kary. Tak właśnie umiera pieniądz nie oparty o nic. W niedługim czasie przewiduje coraz bardziej desperackie kroki poprawy sytuacji, które oczywiście będą ja pogarszać jak konfiskaty i dodruk. Potem będzie juz klasycznie - ogólnokrajowy terror i szukanie wrogów i sprawców nieszczęścia bo erogan nigdy nie przyzna, że to wszystko jego wina. Ide po popcorn XD
men24a
A wszystko to konsekwencja inflacji, po pewnym czasie nawet ciemny lud orientuje się że inflacja okrada jego oszczędności i leci do kantoru po parszywe euro. Ale u nas znaleźli bata na to i tłuką do pustych głów swojemu elektoratowi, że inflacja wszędzie jest taka sama :) na razie przynosi to oczekiwany skutek.
jeb-sen
demeryt czy to przypadek że jak jest okazja to snujesz farmazony na hamburgejros? rosyjski agencie
demeryt_69
Czy to przypadek, że Turcja oraz Iran wpadły w kłopoty gdy zaczęły 'fikać' Jankesom?

richie12
Oczywiście, że to nie przypadek - to REZULTAT ekstrawagancji jednego ze współczesnych buntowników przeciw "systemowi". Czekamy na kolejne rezultaty i kolejne teorie wyjaśniające że 2+2 to wcale nie musi być 4.
men24a
A sądzisz że płacenie setki mld zł w krótkim czasie za czołgi, samoloty, bazy i robienie łaski na kolanach uchroni nas od zapłaty odszkodowania za mienie bezspadkowe ? To tylko kupienie czasu za potężne pieniądze a potem kopanie leżącego. Widzimy już to po sprzedaży Lotosu czy odszkodowań za Energie wszystko na rzecz naszych braci A sądzisz że płacenie setki mld zł w krótkim czasie za czołgi, samoloty, bazy i robienie łaski na kolanach uchroni nas od zapłaty odszkodowania za mienie bezspadkowe ? To tylko kupienie czasu za potężne pieniądze a potem kopanie leżącego. Widzimy już to po sprzedaży Lotosu czy odszkodowań za Energie wszystko na rzecz naszych braci za oceanem.
midas69
W niedługim czasie trzeba będzie się opowiedzieć czy zapłacić eskimosom 300mld$ za zburzenie Warszawy przez Niemców czy fiknąć jankesom. W sytuacji gdy pis jest znienawidzony przez wszystkich sąsiadów z wyjatkiem Bałtyku ilośc opcji sie kurczy. Warto pamietac co powiedział Churchill w 1938 : "mieli wybór między wojną a hańbą W niedługim czasie trzeba będzie się opowiedzieć czy zapłacić eskimosom 300mld$ za zburzenie Warszawy przez Niemców czy fiknąć jankesom. W sytuacji gdy pis jest znienawidzony przez wszystkich sąsiadów z wyjatkiem Bałtyku ilośc opcji sie kurczy. Warto pamietac co powiedział Churchill w 1938 : "mieli wybór między wojną a hańbą i wybrali hańbę ale wojny i tak nie unikną" bo eskimosi z pewnościa przyjda po więcej.
jas2 odpowiada midas69
Można przeciągać sprawę, czekając na zmianę sił w świecie.
lancealot
Ale jakże to? Przecież to Erdogan pierwszy twierdził, że "niskie stopy są korzystne dla eksporterów"
A za nim powtarzały inne ekonomatołki.
demeryt_69
Akurat to jest dość oczywista prawda.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki