Turcja: rządowa agencja dostarczy pomoc do syryjskiego Dżarabulusu

Turecka agencja rządowa AFAD poinformowała w czwartek, że zaczęła pracować nad dostarczaniem pomocy do Dżarabulusu, na północy Syrii, skąd syryjscy rebelianci wspierani przez siły tureckie wyparli w ubiegłym tygodniu bojowników Państwa Islamskiego (IS).

"Priorytetem jest przywiezienie tam podstawowych produktów żywnościowych. Agencja planuje dostarczyć mąkę i przywrócić funkcjonowanie piekarń w mieście" - napisano w komunikacie tureckiej Dyrekcji ds. Katastrof i Sytuacji Nadzwyczajnych.

W Dżarabulusie brakuje chleba i wody pitnej. Mieszkańcy miasta mówili Reuterowi w środę, że bojownicy IS zabrali wszystko, kiedy uciekali, nawet piec do pieczenia chleba.

Przedstawiciele władz Turcji utrzymują, że ich celem jest wyparcie z północnej Syrii bojowników IS oraz uniemożliwienie Kurdom poszerzenia kontrolowanego przez nich terytorium. Zdaniem obserwatorów jednym z celów tureckiej ofensywy jest powstrzymanie Kurdów z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) przed zajęciem - Dżarabulusu, położonego strategicznie przy granicy z Turcją. Ankara uznaje YPG za organizację terrorystyczną. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil