REKLAMA

Trzynasta emerytura. Wypłacono już ponad 10 mld zł

2020-04-24 06:12
publikacja
2020-04-24 06:12

Trzynaste emerytury trafiły już do ok. 8,4 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę ponad 10 mld zł – poinformowała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych odbywają się bez zakłóceń i opóźnień – podkreśliła.

fot. Piotr Malecki / / FORUM
Wypłata tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów ruszyła na początku kwietnia. Szefowa MRPiPS zapewnia, że świadczenia są wypłacane zgodnie z planem.

„Choć nasza uwaga skupiona jest na przedsiębiorcach i ochronie miejsc pracy w związku z pandemią koronawirusa, to nie zapominamy o naszych seniorach. Dotrzymujemy danego im słowa i zgodnie z harmonogramem wypłacamy tzw. trzynaste emerytury. Wypłaty właśnie trwają. Dla ok. 8,4 mln emerytów wypłaciliśmy do tej pory ponad 10 mld zł. Udowadniamy, że jesteśmy rządem, na którym można polegać” – powiedziała minister Maląg.

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku – jeżeli dana osoba miała prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2020 r., to na pewno otrzyma trzynastą emeryturę.

„Wszystkich emerytów i rencistów pragnę uspokoić – wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych odbywają się bez zakłóceń i opóźnień. Wszyscy emeryci – prawie 10 mln osób otrzymają świadczenia. Realizujemy wypłaty kwietniowe, w przyszłym miesiącu wypłacimy +trzynastki+ m.in. dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne” – zapewniła szefowa MRPiPS.

„Nie rezygnujemy z żadnego ważnego społecznie programu, a za taki uważamy właśnie +trzynaste emerytury+. W tym roku na wypłatę dodatkowych świadczeń przeznaczymy ok. 11,7 mld złotych” – dodała.

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" wypłacane jest 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna „trzynastka” - podzielona w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

O pieniądze z tego świadczenia nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
edwinn
Nad emeryturami od dawna wiszą czarne chmury i raczej długo się nie zapowiada na przejaśnienie. Odpowiedzialnym działaniem na taką sytuacje jest oszczędzanie, a najłatwiej obecnie poprzez ppk, bo nie musimy się w to angażować, a zyskujemy atrakcyjne warunki.
godunow1
Może się walić i palić, ale głosy wyborcze muszą być kupione na czas.Trzeba zdążyć przed dwucyfrową inflacją ...
kondor_plus
Żenująca sytuacja... Tak, kraj możliwe że stoi na skraju największego kryzysu od bankructwa kraju w latach 90, a tu rozdawanie gotówki. Cieszcie sie emeryci - na pewno to wam poprawi humorki. Gorzej z ludzmi którzy muszą jakoś sobie poradzić bez rozdawnictwa i państwowej posadki.
Żenujące.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki