REKLAMA

Ruszają wypłaty trzynastych emerytur. Pierwsze osoby otrzymają świadczenia 1 kwietnia

2021-03-31 18:36, akt.2021-04-01 06:40
publikacja
2021-03-31 18:36
aktualizacja
2021-04-01 06:40
Ruszają wypłaty trzynastych emerytur. Pierwsze osoby otrzymają świadczenia 1 kwietnia
Ruszają wypłaty trzynastych emerytur. Pierwsze osoby otrzymają świadczenia 1 kwietnia
fot. Jacob Lund / / Shutterstock

Zgodnie z harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W sumie trzynastki otrzyma 9,8 mln osób, koszt ich wypłaty to 12,2 mld zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze trzynaste emerytury - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W tym roku emeryci i renciści po raz kolejny otrzymają tzw. trzynaste świadczenie. Jest ono wypłacane z urzędu i nie trzeba składać żadnych wniosków o jego przyznanie.

Zwraca uwagę, że większość osób otrzyma trzynaste świadczenie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. "Z otrzymanej kwoty nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje" - dodaje prezes ZUS.

Jak zaznacza, wypłaty "trzynastek" są realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń.

"W tej sytuacji, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności +05+ w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie. Oznacza to, że większa część osób otrzyma trzynastkę jeszcze przed świętami Wielkanocnymi" - mówi szefowa ZUS.

"Zgodnie z przyjętym harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia. Zdecydowana większość osób otrzyma świadczenie jeszcze w tym miesiącu, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w kwietniu" – mówi minister Maląg.

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.

"Świadczenie w tej wysokości otrzymają wszyscy emeryci i renciści, również ci, których świadczenia są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury. W sumie świadczenia otrzyma 9,8 mln osób. Przeznaczymy na nie 12,2 mld zł" – wskazuje Maląg.

Z kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).

Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
blesso
45 letni emeryt górniczy ze świadczeniem 5000zl, który przepracował 21 lat niekoniecznie pod ziemią ( następne 4 lata to "urlop górniczy") pracujący już poza górnictwem ( bo 5000zl to za mało) - też otrzyma 13kę pomimo , że na rękę dostaje około 8000-9000zl.
Polski Niemiec, który wyemigrował z Polski
45 letni emeryt górniczy ze świadczeniem 5000zl, który przepracował 21 lat niekoniecznie pod ziemią ( następne 4 lata to "urlop górniczy") pracujący już poza górnictwem ( bo 5000zl to za mało) - też otrzyma 13kę pomimo , że na rękę dostaje około 8000-9000zl.
Polski Niemiec, który wyemigrował z Polski w latach 70tych XXw a przepracował w Polsce 2 lata ( 40 lat w Niemczech), otrzymujący niecałe 200zł polskiej emerytury i parę tyś € niemieckiej też dostanie pod polskiego państwa 13-kę.
Rozdajemy kasę na lewo i prawo a nie mojego państwa nie było stać na zakup maseczek albo respiratorów.
bha
Cóż... Lepszy rydz jak przez wiele, wiele lat złotówkowe prawie Nic.
mikroprzedsiebiorca
13-tki 1 kwietnia? Nieładnie na Prima Aprilis robić sobie żarty ze starszych ludzi...
lorelie
wiecie dlaczego są 13 tki ? bo po reformie ofe przeprowadzonej przez PO, z 32 tys Polaków pobierających minimalną emeryturę uch ilość wzrosła do 300 tyś !!! żeby nie pis-dy zdechli by z głodu
ja3
Tia... Nie wiem czy widziałeś co się stało z OFE w ostatnich tygodniach. Proponuję się zapoznać. Przy okazji zapoznaj się ze wzrostem cen przez ostatnie kilka lat, a potem przemyśl to 'zdychanie z głodu'. Z resztą czy to PiS czy PO, na jedno wychodzi. Nie zmienia to faktu, że ani jedni ani drudzy nie zabronili Tia... Nie wiem czy widziałeś co się stało z OFE w ostatnich tygodniach. Proponuję się zapoznać. Przy okazji zapoznaj się ze wzrostem cen przez ostatnie kilka lat, a potem przemyśl to 'zdychanie z głodu'. Z resztą czy to PiS czy PO, na jedno wychodzi. Nie zmienia to faktu, że ani jedni ani drudzy nie zabronili nikomu oszczędzania na starość na własnym rachunku. To, że te pieniądze są teraz G warte - no cóż, przynajmniej są trzynastki (które niedługo też będą G warte) :-P Chciałbym jeszcze zauważyć, że z każdym rokiem jesteśmy coraz starsi. Mamy koło nas ludzi, którzy też się starzeją. To chyba wystarczający dowód na to, że i my kiedyś starzy będziemy. Naprawdę nie trzeba tutaj być Einsteinem, żeby taką zależność zauważyć. Więc warto sobie coś odkładać i być na ten moment przygotowanym. Oczywiście pomijam tutaj politykę PiSu, dzięki której oszczędności w gotówce za kilka lat znacznie stracą na wartości (patrz na drożejące produkty, gdzie jedzenie w ciągu ostatnich kilku lat potrafiło zdrożeć o 30-100% przy ciągłym rozwoju techniki a więc także malejących kosztach). Na pocieszenie dodam, że w tym roku do obiegu wejdzie banknot 1000zł.
Co do pomocy od państwa, to warto byłoby wprowadzić zasadę, że kto ją otrzymuje, automatycznie jest pozbawiony prawa głosu w wyborach. Osoby niezaradne życiowo, które nie potrafią ogarnąć nawet domowego budżetu, czy choćby przewidzieć pewnych oczywistości (jak to, że kiedyś będą stare) nie powinny decydować o sprawa państwa. To są tematy trudne, skomplikowane, najwyższej wagi, które dotyczą milionów osób przebywających w naszym kraju. Dlatego bardzo nierozsądne jest, aby byle kto wybierał swoich przedstawicieli, bo potem mamy taką sytuację, jaka jest obecnie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata
Za platformy to już z wypłatą 8 emerytury by były problemy.
Wszystko kradli!
blesso
Jesteś ignorantem. PiS zadłuża Polskę po uszy takimi akcjami jak 13ka i 14ka.
jas2 odpowiada blesso
"blesso" nie rozpowszechniaj fake newsów. Nieładnie.
Sprawdź najpierw, który rząd tak mocno zadłużył Polskę, że Komisja Europejska wprowadziła w Polsce "procedurę nadmiernego deficytu".
blesso odpowiada jas2
Aby uciec od procedury nadmiernego deficytu rząd PO przekształcił zobowiązanie obligacyjne w OFE na zapis w subkoncie w ZUS. Dzięki temu udało się zlikwidować ponad 100mld długi ( papierowego) przekształconego na zobowiązanie państwowego zakładu ubezpieczeń.
PiS z tego korzysta. A także zadłuża mój kraj ukrywając
Aby uciec od procedury nadmiernego deficytu rząd PO przekształcił zobowiązanie obligacyjne w OFE na zapis w subkoncie w ZUS. Dzięki temu udało się zlikwidować ponad 100mld długi ( papierowego) przekształconego na zobowiązanie państwowego zakładu ubezpieczeń.
PiS z tego korzysta. A także zadłuża mój kraj ukrywając dług w obligacjach emitowanych przez BGK i wykupywanych przez NPB ( około 100mld) oraz przez dług w Polskim Funduszu Rozwoju ( 100mld ) . Rządy w 2013-2014 roku miały kłopot z pokryzysowym stanem gospodarki ( przysłowiowa zielona wyspa - otarcie się o 0 wzrost PKB). Jesteś ignorantem.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki