Rafał Trzaskowski w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył w 10 województwach, Karol Nawrocki w sześciu - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP.


Z badania opublikowanego po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się: kandydat KO Rafał Trzaskowski, który uzyskał 30,8 proc. głosów, i popierany przez PiS Karol Nawrocki z poparciem 29,1 proc.
Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP Trzaskowski w I turze uzyskał najwyższy wynik w 10 województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.
Nawrocki uzyskał najwyższe poparcie w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.
Na Rafała Trzaskowskiego częściej głosowały kobiety, na Karola Nawrockiego - mężczyźni
Na Rafała Trzaskowskiego chętniej głosowały kobiety (33,8 proc.), a na Karola Nawrockiego mężczyźni (27,9 proc.) - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP.
Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że mężczyźni częściej głosowali na Karola Nawrockiego - 27,9 proc. niż na Rafała Trzaskowskiego (27,4 proc.). Z kolei na Sławomira Mentzena zagłosowało 20,9 proc. mężczyzn.
W dalszej kolejności głosy od wyborców płci męskiej otrzymali: Grzegorz Braun (7,5 proc.), Szymon Hołownia (4,4 proc.), Adrian Zandberg (4,3 proc.), Magdalena Biejat (2,4 proc.), Krzysztof Stanowski (1,7 proc.), Joanna Senyszyn (1,3 proc.), Marek Jakubiak (1 proc.), Artur Bartoszewicz (0,6 proc.), Maciej Maciak (0,4 proc.) i Marek Woch (0,2 proc.).
Kobiety najczęściej głosowały na Rafała Trzaskowskiego (33,8 proc.), a dopiero potem na Karola Nawrockiego (30,3 proc.).
Na kolejnych miejscach pod względem poparcia kobiet znaleźli się: Sławomir Mentzen (10,4 proc.), Adrian Zandberg (6 proc.), Magdalena Biejat (5,5 proc.), Szymon Hołownia (5,3 proc.), Grzegorz Braun (5,1 proc.), Joanna Senyszyn (1,4 proc.), Krzysztof Stanowski (0,9 proc.), Marek Jakubiak (0,5 proc.), Artur Bartoszewicz (0,4 proc.), Maciej Maciak (0,3 proc.) oraz Marek Woch (0,1).
44,8 proc. seniorów głosowało na Nawrockiego, 42,6 proc. na Trzaskowskiego
Wśród seniorów wygrał Karol Nawrocki, drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski, trzecie Grzegorz Braun - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP.
Zgodnie z exit poll Karol Nawrocki uzyskał 44,8 proc. głosów seniorów w wieku powyżej 60 lat, 42,6 proc. poparło Rafała Trzaskowskiego, a na Grzegorza Brauna głosowało 2,9 proc. wyborców w tej grupie wiekowej.
Na kolejnym miejscu, jeśli chodzi o głosowanie seniorów, znalazł się Sławomir Mentzen, na którego zagłosowało 2,8 proc. Następny był Szymon Hołownia, który uzyskał 2,4 proc. głosów, a za nim uplasowała się Magdalena Biejat - 1,7 proc. Marka Jakubiaka i Adriana Zandberga poparło 0,6 proc. seniorów.
Joanna Senyszyn dostała 0,5 proc. głosów seniorów, Artur Bartoszewicz - 0,4 proc., a Maciej Maciak i Krzysztof Stanowski po 0,3 proc. Najmniejsze poparcie uzyskał Marek Woch, na którego zagłosowało 0,1 proc. osób w wieku powyżej 60 lat.
Nawrocki zwycięzcą pierwszej tury wśród amerykańskiej Polonii
Karol Nawrocki okazał się zwycięzcą wśród osób głosujących w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Kandydat wspierany przez PiS zdobył 42,3 proc. głosów, podczas gdy Rafał Trzaskowski - niecałe 30 proc.
Według danych ze wszystkich 57 obwodów w Stanach Zjednoczonych Nawrocki otrzymał 16,1 z 38 tys. oddanych głosów (42,3 proc.), Trzaskowski - 11,4 tys. (29,9 proc.), zaś na trzecim miejscu był Grzegorz Braun z 4714 głosami (12,4 proc.). Czwarte miejsce zajął Sławomir Mentzen (7,2 proc.), zaś reszta kandydatów zdobyła mniej niż tysiąc głosów: Magdalena Biejat 845 (2,2 proc.), Adrian Zandberg 817 (2,1 proc.), a Szymon Hołownia 641 (1,7 proc.). Pozostali kandydaci otrzymali mniej niż 1 proc. głosów.
Wynik wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata wśród amerykańskiej Polonii jest nieco gorszy od tego uzyskanego przez Andrzeja Dudę w 2020 r. (50,7 proc.), lecz lepszy od wyniku Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w 2023 (40 proc.). Wyniki zostały opublikowane tuż po zakończeniu głosowania w Polsce; w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodniej półkuli głosowano w sobotę.
W porównaniu z 2023 r. w I turze wyborów prezydenckich zagłosowało 5 tys. mniej osób. W 2020 r. liczba głosujących wyniosła 28 tys., tj. 10 tys. mniej, choć wówczas wybory w USA przeprowadzono w sposób korespondencyjny z uwagi na pandemię.
W największym amerykańskim obwodzie, w Passaic pod Nowym Jorkiem w stanie New Jersey, głosowało 1780 osób, w zdecydowanej większości na Nawrockiego (911 wobec 417 głosów na Trzaskowskiego). Zgodnie z tradycją kandydat PiS największe poparcie miał wśród wyborców w Chicago i okolicach, nieco mniejsze w okolicach Nowego Jorku, zaś na zachodzie i południu kraju oraz w Waszyngtonie przewagę miał Trzaskowski.
W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi wygrał Karol Nawrocki
W pierwszej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski zwyciężył w miastach – zarówno w aglomeracjach powyżej 500 tys. mieszkańców, jak i w mniejszych ośrodkach. Na wsi wygrał Karol Nawrocki – wynika z sondażu wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.
Według sondażu Trzaskowski wygrał wśród wyborców z największych miast, liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców; otrzymał tam 40,1 proc. głosów.
Także w mniejszych ośrodkach pierwszą turę wygrał Rafał Trzaskowski. W miastach liczących 200-500 tys. mieszkańców uzyskał 42,2 proc. poparcia, a w miastach liczących od 50 do 200 tys. mieszkańców otrzymał 37,4 proc. głosów. Również w najmniejszych ośrodkach, mających do 50 tys. mieszkańców, Trzaskowski wygrał – uzyskał tam 33,6 proc. głosów.
Karol Nawrocki w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców miał 17,2 proc. poparcia, trzeci był Sławomir Mentzen z wynikiem 11,4 proc.
W miastach liczących 200-500 tys. mieszkańców Nawrocki otrzymał 18,3 proc. głosów, a Mentzen – 12 proc. W ośrodkach od 50 tys. do 200 tys. wynik Nawrockiego to 23,4 proc., a Mentzena – 14 proc. W najmniejszych miastach, do 50 tys. mieszkańców, Nawrocki zebrał 29 proc., a Mentzen – 14,4 proc.
Na wsi wygrał Karol Nawrocki - wynika z badania IPSOS. Uzyskał tam 37,2 proc. głosów. Drugi był Trzaskowski z wynikiem 21,4 proc., a Sławomir Mentzen dostał 18,5 proc. poparcia.
Wśród najmłodszych wyborców zwyciężył Sławomir Mentzen
Wśród najmłodszych wyborców zwyciężył Sławomir Mentzen, który uzyskał w tej grupie 36,1 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll (Ipsos). Drugi w tej grupie wiekowej był Adrian Zandberg, na którego wskazało 19,7 proc. młodych wyborców.
Jak wynika z sondażu exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, w I turze wyborców prezydenckich wśród wyborców w wieku 18-29 lat największym poparciem cieszył się Sławomir Mentzen. Otrzymał on 36,1 proc. głosów.
Drugi był Adrian Zanberg z 19,7 proc. głosów najmłodszych wyborców. Na trzecim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski, który uzyskał w tej grupie wiekowej 12,2 proc. głosów, czwarty - Karol Nawrocki z wynikiem 10,5 proc.
W tej grupie wiekowej Grzegorz Braun uzyskał 5,1 proc. głosów, tyle samo otrzymała – według sondażu – Magdalena Biejat. Szymon Hołownia zebrał 4 proc. głosów, Joanna Senyszyn 3,2 proc., Krzysztof Stanowski 2,4 proc.
Na kolejnych miejscach znaleźli się Marek Jakubiak (0,8 proc.), Artur Bartoszewicz (0,5 proc.), Maciej Maciak (0,3 proc.) i Marek Woch (0,1 proc.).
Trzaskowski z największym poparciem wśród wykształconych; Nawrocki wśród wyborców po podstawówkach
Na Rafała Trzaskowskiego chętniej głosowali wyborcy z licencjatem lub z wykształceniem wyższym (37,8 proc.). Karol Nawrocki bardzo duże poparcie (51,7 proc.) zdobył u osób z wykształceniem podstawowym - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.
Z sondażu Ipsos wynika, że 37,8 proc. wyborców po licencjacie lub z wykształceniem wyższym zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. Dla porównania w tej grupie wyborców Karol Nawrocki zdobył 19,5 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znaleźli się natomiast Sławomir Mentzen (13,6 proc.), Szymon Hołownia (6,6 proc.), Adrian Zandberg (6,2 proc.), Magdalena Biejat (5,9 proc.), Grzegorz Braun (5,3 proc.), Joanna Senyszyn (1,7 proc.), Krzysztof Stanowski (1,6 proc.), Marek Jakubiak (0,9 proc.), Artur Bartoszewicz (0,5 proc.), Maciej Maciak (0,3 proc.) i Marek Woch (0,1 proc.).
W grupie wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym zwyciężył Karol Nawrocki z wynikiem 29 proc., a zaraz za nim Rafał Trzaskowski z wynikiem 28,6 proc. Na kolejnych miejscach byli: Sławomir Mentzen (18 proc.), Grzegorz Braun (6,9 proc.) oraz Adrian Zandberg (5,8 proc.). Dalej znaleźli się: Szymon Hołownia (4 proc.), Magdalena Biejat (3,2 proc.), Krzysztof Stanowski (1,3 proc.), Joanna Senyszyn (1,3 proc.), Marek Jakubiak (0,8 proc.), Artur Bartoszewicz (0,5 proc.), Maciej Maciak 0,4 proc.) i Marek Woch (0,2 proc.).
Karol Nawrocki zwyciężył również w grupie wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym, uzyskując 48,3 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał w tej grupie 22,1 proc. głosów, a za nim znaleźli się Sławomir Mentzen (14,1 proc.), Grzegorz Braun (7,3 proc.), Szymon Hołownia (3,1 proc.), Magdalena Biejat (1,7 proc.) i Adrian Zandberg (1,3 proc.). W tej grupie wynik poniżej 1 proc. uzyskali: Joanna Senyszyn (0,5 proc.), Artur Bartoszewicz (0,4 proc.), Krzysztof Stanowski (0,4 proc.), Marek Jakubiak (0,4 proc.), Maciej Maciak (0,3 proc.) i Marek Woch (0,1 proc.).
51,7 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na Karola Nawrockiego, a 15,8 proc. na Rafała Trzaskowskiego. 13,3 proc. głosów otrzymał Sławomir Mentzen, a 5,4 proc. Grzegorz Braun. Z kolei Adrian Zandberg otrzymał w tej grupie 5 proc. głosów. Dalej byli: Szymon Hołownia (2,5 proc.), Magdalena Biejat (2,4 proc.), Joanna Senyszyn (1,2 proc.), Krzysztof Stanowski (1,1 proc.), Marek Jakubiak (0,6 proc.), Artur Bartoszewicz (0,5 proc.), Maciej Maciak (0,4 proc.) i Marek Woch (0,1 proc.). (PAP)
mchom/ aba/
ms/ zuz/

























































