Trzaskowski o "500+": rząd przekazuje pieniądze samorządom w ostatniej chwili

Pieniądze na "500+" są przekazywane w ostatniej chwili. Wszystkie samorządy mają ten sam problem - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o kłopoty z wypłatą tego świadczenia w Warszawie. Jak dodał, miasto wciąż nie dostało pieniędzy na jego wypłatę za trzy ostatnie miesiące roku. Głos w sprawie zabrali też Jarosław Kaczyński, Ministerstwo Finansów i minister rodziny Bożena Borys Szopa.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

O tym, że brakuje środków na wypłaty "500+" w Warszawie, pisał m.in. piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreślała gazeta, władze miasta twierdzą, że otrzymują za małe środki od rządu i apelują o zwiększenie dotacji, z kolei strona rządowa odpowiada, że pieniądze wypłacane są na czas, a wina leży po stronie miasta.

Pytany w poniedziałek o to, skąd biorą się problemy z wypłatą "500+", Trzaskowski odparł, że rząd wszystkim samorządom przekazuje pieniądze "w ostatniej chwili". "Ja nie rozumiem, dlaczego nie można było przekazać pieniędzy na cały rok" - mówił. Dodał również, że rozumie, że rząd "ma problem z tym, że trzeba wypłacić 500+ również na każde dziecko".

"Myśmy monitowali, żeby te pieniądze były przekazywane szybko. One są przekazywane w ostatniej chwili i wszystkie samorządy w związku z tym mają problem" - podkreślał Trzaskowski.

Jak wskazał, miasto dostało pieniądze na wrzesień, które zostaną wypłacone "natychmiast". "Ale dalej nie ma pieniędzy na październik, listopad i grudzień" - dodał. Dopytywany, jakiej kwoty brakuje, prezydent stolicy wskazał, że informował rząd o tym, że potrzebne będzie 1,5 mld zł. "Dostaliśmy 770 milionów, dostaliśmy pieniądze tylko do sierpnia" - mówił.

Trzaskowski zaznaczył też, że Warszawa wypłaca pieniądze pod koniec miesiąca. "Ale niektóre samorządy podjęły decyzję, że będą wypłacać pieniądze w środku miesiąca i nie mają tych pieniędzy, bo rząd przekazuje pieniądze zbyt późne" - powiedział.

"W momencie, kiedy te pieniądze się pojawią, natychmiast je wypłacamy, tylko problem jest taki, że te pieniądze powinny być przekazywane znacznie wcześniej" - podkreślał Trzaskowski. "Pytania proszę kierować do ministra finansów, dlaczego nie przekazali pieniędzy na cały rok" - dodał.

O tym, że by "zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m.st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan [na okres sierpień - grudzień 2019 - red.] do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł", Trzaskowski informował premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów w piśmie z 13 września.

Jak podał "DGP", w piśmie Trzaskowskiego zaznaczono, że obecny plan wydatków w wysokości około 776,9 mln zł "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500+ i już we wrześniu br. zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców". Cytowana przez gazetę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz wskazała z kolei, iż Warszawa dostała pieniądze "na cały sierpień i na cały wrzesień", a środki są wypłacane "w transzach zgodnie z harmonogramem".

Ministerstwo Finansów poinformowało zaś, że "pieniądze na 500+ zostały przekazane do wojewodów zgodnie z planem". "To wojewodowie kierują je szczebel niżej do samorządów, które wypłacają świadczenie wychowawcze. Ale zarówno z poziomu mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, jak i nadzorującego go Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej słyszymy, że wszystko jest w porządku i wina leży stronie władz Warszawy" - napisano. 

Borys-Szopa: Na konto samorządu warszawskiego skierowano 160 mln zł na 500+

Już 19 września na konto samorządu warszawskiego zostało skierowane 160 mln zł na wypłatę 500 plus; następne transze, o które wnioskował prezydent Warszawy, zostały skierowane do miasta niezwłoczne - powiedziała w poniedziałek minister rodziny Bożena Borys-Szopa.

"Zgodnie z ustawą transze finansowania programu 500 plus odbywają się w miesięcznych przekazach środków pieniężnych na konta samorządów. Już 19 września na konto samorządu warszawskiego zostało skierowane 160 mln zł. Następne transze, o które wnioskował pan prezydent Warszawy zostały skierowane do miasta niezwłoczne" - zapewniła Borys-Szopa na konferencji prasowej w siedzibie PiS.

Trzaskowski o słowach prezesa PiS: proszę nie kłamać, samorządy popierają i realizują 500+

Proszę nie kłamać, samorządy popierają i realizują 500 plus - napisał w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak dodał, "prezes obiecuje, a w budżecie nie ma".

Prezes PiS ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że prezydent stolicy "prowadzi operację, która zmierza do tego, żeby nie wypłacać 500 plus". "Wszystkie pieniądze, które są potrzebne po to, by to 500 plus w Warszawie było wypłacane, zostały przekazane władzom miasta. Ostatnia transza 26 września. Nie ma żadnych przeszkód, jest tylko polityka" - powiedział Kaczyński.

Dodał, że jest to "także ten aspekt, który się odnosi do przyszłości". "To jest po prostu zapowiedź tego, co będzie się działo, jeżeli nasi przeciwnicy przejmą władzę, co będzie się działo z tym wielkim programem społecznym, który zrealizowaliśmy i który będziemy w dalszym ciągu kontynuować i rozwijać. Być może to jest w ogóle próba, która ma sprawdzić, w jaki sposób Polacy, polskie rodziny na to reagują" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński wyjaśnił, że wypowiada się w tej sprawie nie jako prezes partii, tylko jako poseł i kandydat na posła z Warszawy. "Chciałem te działania bardzo surowo potępić i jednocześnie wezwać prezydenta (Rafała) Trzaskowskiego do ich zaniechania" - powiedział.

"Proszę nie kłamać, samorządy popierają i realizują 500 plus. Dotąd transze na 500 plus były zapisane w rocznym planie, ale nie zaktualizowano go po rozszerzeniu programu na pierwsze dziecko. To jak z 13. emeryturą na 2020 - prezes obiecuje, a w budżecie nie ma. Gdzie są te pieniądze?" - napisał Trzaskowski na Twitterze odnosząc się do słów Kaczyńskiego.

MF: nie ma praktyki, aby środki na 500+ kierować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem

Wnioski o przekazanie pieniędzy na program 500+ są realizowane terminowo, środki na wypłaty świadczeń są ustawowo gwarantowane przez państwo – zapewnił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 18 willy_wonka

PO-puste obietnice. Prezydent Trzaskowski nawet wszystkożerne kozy potrafi zagłodzić. Nie lada wyczyn, godny prawdziwego Janusza...

! Odpowiedz
27 3 znawca_inwestor

Partia zamawia. Pisowy trolle i w dzień, i w nocy minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.

! Odpowiedz
1 21 willy_wonka

Tobie "kolego" zapewne twoi mocodawcy płacą sokiem z buraka... prosto z płockiej farny troli...

! Odpowiedz
4 25 willy_wonka

Panie Trzaskowski zdefraudował pan pieniądze przeznaczone dla dzieci. To jest najgorsze z najgorszych świństw, które pan do tej pory uczynił....To przebija aferę fekaliową...

! Odpowiedz
30 4 znawca_inwestor

Partia zamawia. Trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.

! Odpowiedz
9 24 hairy_portier

Trzaskowski żali się, że we wrześniu nie ma pieniędzy na październik, listopad i grudzień. On chciałby dostawać pieniądze za cały rok z góry? Po co? Chce za to pograć w pokerka czy jednorękiego bandytę? Włożyć na lokatę? Pożyczyć kolegom? Czy on ma coś z głową?

! Odpowiedz
10 5 komentator1962

Trzaskowski "pije" do tego, że pieniądze dostaje na sam koniec miesiąca. Ostatnią transzę za wrzesień dostał 26 września, czyli w czwartek, a zatem powinien siedzieć, patrzeć na konto i zaraz jak wejdą pieniądze to w piątek wysłac jakiś milion przelweów, tak aby dotarły na poniedziałek, czyli ostatni dzień wrzesnia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
53 20 search

500+ to program rzadowy nie trzaskowskiego. Jak nie ma kasy tzn ze świetlany budżet jest pusty i coraz bardziej mimo propagandy TVP przypomnia czarna dziure, wszystko co wpada przepada lub wydawane jest na pistolety, rakiety , samoloty, dotacje TVP, podroze towarzyszy , ochrone kota, nagrody dla wybitnych bialo czerwonych I sortu polakow, uczciwych o wysokich standardach moralnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 63 artur17

Ważne, że na palety za 1.000.000 zł na skrzyżowaniu było. Strefa relaksu w spalinach :-)

! Odpowiedz
31 54 jarek393

Gdyby trzeba było, to te mendy skazałyby Polaków na głodowanie, byle tylko odzyskać koryto. Żałosny człowieczek. Trzaskowski, pochwal się lepiej jak tam twoje ekologiczne kozy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne