REKLAMA
Tour de spółki

Trzaskowski: Poprę rządzących ws. pomocy dla frankowców, kwoty wolnej i emerytur bez podatku

2020-06-30 13:36
publikacja
2020-06-30 13:36
Platforma Obywatelska

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zadeklarował wolę wsparcia obecnie rządzących w kwestii m.in. pomocy dla frankowców, podniesienia kwoty wolnej od podatku czy zwolnieniu z podatku emerytur. Nie zgodzi się natomiast - jak mówił - m.in. na niszczenie niezależnych instytucji.

Trzaskowski spotkał się we wtorek z mieszkańcami Kartuz (woj. pomorskie). Podczas wystąpienia zapewnił o woli współpracy z rządem tam, gdzie będzie chciał on podejmować "trudne, racjonalne decyzje", lub "naprawiać to, co sam zniszczył". "I tam będzie współpraca, natomiast tam, gdzie będzie podnoszenie podatków, gdzie będzie próba niszczenia niezależnych instytucji, gdzie będzie próba uwłaszczania się na państwie (...) tam będzie twarde weto" - powiedział kandydat KO na prezydenta.

Zadeklarował też, że jako prezydent poprze wszystkie inicjatywy, których celem będzie wsparcie Polek i Polaków i polepszenie ich losu. "Jeżeli wreszcie pan prezydent podejmie decyzję o pomocy frankowcom, jeżeli podejmie decyzję o kwocie wolnej od podatku, jeżeli podejmie decyzję o emeryturze bez podatków, to oczywiście, że poprę te wszystkie inicjatywy" - zapewnił kandydat KO.

Pytał też gdzie Andrzej Duda "był przez ostatnie pięć lat". "Dlaczego nie pobudzał rządzących do działania? Dlaczego nie podejmował dobrych inicjatyw, tylko same inicjatywy jednej partii? Dlatego dzisiaj jest potrzebny ktoś, kto się potrafi unieść ponad jedną partię" - podkreślił obecny prezydent Warszawy.

Zapowiedział też, że będzie słuchał wszystkich Polek i Polaków, zarówno tych, którzy głosowali za zmianą, ale również tych, którzy w pierwszej turze poparli obecnego prezydenta.

Weto na podnoszenie podatków dla Polek i Polaków  

Zapowiadam i gwarantuję weto podatkowe na podnoszenie wszystkich obciążeń dla Polek i Polaków - oświadczył we wtorek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zaapelował też do rządzących o poinformowanie o stanie finansów państwa oraz o tym, czy są planowane kolejne podwyżki podatków.

Trzaskowski ocenił we wtorek w Kartuzach (woj. pomorskie), że rząd coś ukrywa, jeżeli chodzi o stan finansów w Polsce. "Widzieliśmy jak bardzo rządzącym zależało na tym, żeby jak najszybciej przeprowadzić wybory dlatego, że powiększa się +dziura Morawieckiego+. Słyszymy również takie doniesienia, że sam rząd jest przekonany, że sobie nie radzi z sytuacją i że będzie miał problem, żeby sobie poradzić z sytuacją gospodarczą" - podkreślił kandydat KO.

Według niego, podobno szykują się podwyżki wielu podatków. "I stąd moja jasna zapowiedź, moja gwarancja weta podatkowego na podnoszenie wszystkich obciążeń dla Polek i Polaków" - oświadczył Trzaskowski.

Zaapelował też do rządzących, "żeby przestali ukrywać sytuację i dokładnie poinformowali, żeby prezydent Andrzej Duda dokładnie poinformował nas o tym, jaki jest stan finansów i czy nie planowane są kolejne podwyżki podatków".

Kandydat KO podkreślił, że jasno mówił, o tym, że będzie współpracował z rządzącymi tam, gdzie będą chcieli ulżyć i pomóc Polkom i Polakom. "Natomiast tam, gdzie będą się pojawiały nowe podatki, czy nowe obciążenia będzie jasne, twarde weto" - zapowiedział kandydat KO.

Trzaskowski poinformował, że ruszyła strona PodatkiDudy.pl. "W tych ostatnich latach prezydent podpisał ustawy podnoszące przynajmniej 30 podatków i innych obciążeń finansowych" - zauważył. Wymienił m.in. podatek mocowy.  

Polityk polemizował też ze zwolennikiem Andrzeja Dudy, który pojawił się na jego spotkaniu. Miał ze sobą transparent z hasłem: "Czego to chcesz? Tu jest Polska, a nie Berlin czy Moskwa. Pogrążyłeś Warszawę, Polski nie pozwolimy". "Tu jeden pan trzyma transparent: +tu jest Polska+. Nie musi pan nas tego uczyć, my świetnie wiemy, gdzie jest Polska" - powiedział Trzaskowski. "To, że pan trzyma ten transparent, to znaczy, że pan pewnie nie wie, gdzie jest Polska. Otóż tu jest Polska" - dodał.

Podkreślił, że Polska jest wszędzie tam, gdzie są dumne Polki i Polacy. "Jesteśmy również dumni ze swojej różnorodności, ze swojej tradycji, wywodzimy się z tej tradycji, będziemy wspierali tę tradycję, będziemy wspierali różnorodność i nie damy się podzielić tym, którzy zadają głupie pytania" - oświadczył kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Zwracając się do sympatyka urzędującego prezydenta, Trzaskowski zaznaczył, że "Kaszuby zawsze były i będą Polską". (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Anna Kisicka

mkr/ aks/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
katzpodola
Większego kłamcy ta ziemia nie nosiła
minirekin
Ja znam - DUDA i jego mentorzy: Kaczyński, Sasin, Tchorzewski, Błaszczak Macierewicz i wszyscy inni Misiewicze!!! Trzeba tylko pomyśleć i rozumieć jakie bzdury gadają, a nie słuchać TV Kurskiego.
traderfr
A ile podatków podnieśli za Tuska..? Jedni i drudzy są siebie warci, rożnica taka że PiS liże d. USA, PO Niemcom. Sam nie wiem co gorsze.
qart
Pamiętamy ile zrobił w tych kwestiach będąc członkiem rządu PO-PSL. Bo to rząd, nie prezydent mają uprawnienia w tych kwestiach.
_jasko
Prezydent zgodnie z konstytucją może, ale nie musi podpisać ustawy (w tym pod podnoszące podatki), może również skierować je do TK...

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki