Trybunał UE ws. OFE: Polska naruszyła unijne przepisy

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w środę, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą.

"Utrzymując w mocy przepisy ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które wprowadzają ograniczenia w inwestowaniu przez polskie Otwarte Fundusze Emerytalne w innych państwach członkowskich UE, Polska naruszyła ustanowioną traktatem swobodę przepływu kapitału" - czytamy w środowym wyroku.

Środowy wyrok jest zgodny z kwietniową opinią rzecznika generalnego Trybunału UE, który zaproponował, by Trybunał orzekł, iż Polska naruszyła ustanowioną unijnym traktatem swobodę przepływu kapitału, ograniczając możliwości inwestowania OFE za granicą.

W lipcu 2009 r. KE zakwestionowała przepisy polskiej ustawy z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które mówią o tym, że zagraniczne inwestycje OFE nie mogą przekroczyć 5 proc. ich aktywów.

Polska w odpowiedzi do KE argumentowała, że postanowienia unijnego traktatu o swobodzie przepływu kapitału nie mają zastosowania w tej sprawie, fundusze emerytalne są bowiem "podmiotami publicznymi, które można utożsamić z państwem polskim". Polska utrzymywała, że ograniczenia te są uzasadnione.

Trybunał orzekł jednak w środę, że zaskarżone przez KE przepisy polskiej ustawy są objęte postanowieniami traktatu o swobodnym przepływie kapitału. Przypomniał, że fundusze emerytalne prowadzą - pomimo ich celu socjalnego i obowiązkowego przystępowania do drugiego filaru systemu emerytalnego - działalność gospodarczą.

"Nawet gdyby przyjąć - jak utrzymuje Polska - że środki przydzielone OFE (...) mają charakter publiczny, pomimo że pochodzą ze składek emerytalnych odprowadzanych przez pracodawców (...), ta okoliczność sama w sobie nie wystarcza (...) do wyłączenia stosowania postanowień traktatu (o swobodnym przepływie kapitału)" - argumentuje Trybunał.

Trybunał zauważył też, że polskie przepisy nakładają na OFE nie tylko "ilościowe" ograniczenie inwestowania OFE za granicą w wysokości 5 proc. ich aktywów, ale także "jakościowe" ograniczenia, określające dopuszczalny charakter tych inwestycji.

Luksemburski sąd doszedł do wniosku, że Polska nie wykazała, w jakim stopniu stosowanie zasady swobodnego przepływu kapitału między krajami UE przeszkodziłoby w osiągnięciu celów realizowanych przez OFE; w "konsekwencji Trybunał orzekł, że Polska uchybiła zobowiązaniom, jakie na niej ciążą na mocy prawa UE".

Według Ministerstwa Finansów trybunał nie zakwestionował limitu dla zagranicznych lokat OFE. "ETS nie kwestionuje samego istnienia limitu ilościowego lokat OFE poza granicami kraju, wskazując na +sytuacje podobne+, tj. na art. 18 ust. 5 lit. b) dyrektywy 2003/41/WE określający dla inwestycji instytucji pracowniczych programów emerytalnych limit w wysokości 30 proc. ich aktywów w aktywa denominowane w walutach zagranicznych" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa Małgorzata Brzoza.

Wyjaśniła, że w opinii ETS, Polska "powinna przedstawić, celem uzasadnienia limitu ilościowego wynoszącego 5 proc., sytuującego się znacznie poniżej limitu 30 proc., konkretne dane wyjaśniające powody przyjęcia limitu ilościowego we wskazanej wysokości".

"Dalsza procedura wobec Polski przewiduje ponowne przekazanie przez KE zarzutów formalnych i odniesienie się do nich przez Polskę" - dodała.

Julita Żylińska (PAP)

jzi/ mmu/ je/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Złotko

Swołocz nic więcej

! Odpowiedz
0 0 ~~nikt

tak to jest jak już się nie jest suwerennym państwem

! Odpowiedz
0 0 ~nikt

tak to jest jak już się nie jest suwerennym państwem

! Odpowiedz
0 0 ~tradycjonalista

Zrobić tak jak na Węgrzech ...albo nie udawać, że mamy jakąkolwiek suwerenność gospodarczą!
A najprościej: przeprowadzić UCZCIWĄ debatę o polskim systemie emerytalnym (zachęcał do niej prazydent Komorowski) i dojść (prawdopodobnie!) do jedynie słusznego wniosku, że OFE należy zlikwidować.

! Odpowiedz
0 0 ~andi

a po co nam ofe , zlikwidować ten szajs , dać qszystkim emeryturę socjalną a jak ktoś chce więcej to niech sobie sam odkłada.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ekonom

Zrobić tak jak Węgry-DAĆ LUDZIOM WYBÓR czy chcą być nadal w złodziejskich funduszach

! Odpowiedz
0 0 ~tusk to nieudacznik

zapomnij o jakimkolwiek referendum w tym kraju.........a w karzdym bądz razie z ta ekipa .......zawsze ch... znajda wymówke ze dostali mandat od wyborców do rzadzenia,,,,,tylo ja sie pytam k,,,,ilu przydupasów na nich głosowało i przy jakiej frekfencji,,,,,,, i to tylko ze mieli kaczora pod szyją ze strachu

! Odpowiedz
0 0 ~Alex

Dnia 2011-12-21 o godz. 14:40 ~krowa napisał(a):
> Ja się pytam dla czego doją Nas w bezczelny sposób ?
> Stocznie, Hutnictwo, Rolnictwo, wszystko z czego Polska
> słynęła, zostało zniszczone lub pozbawione wsparcia. Na
> dodatek twór OFE musi być narzędziem do dalszego niszczenia
> polskiego systemu ubezpieczeń. Niech ktoś jeszcze powie że
> jesteśmy niepodległym państwem.

Chciałabyś opierać gospodarkę na stoczniach i hutach?
No to gratuluję pomysłu...
A jeżeli chodzi o rolnictwo, to w tym zakresie jesteśmy w UE potęgą,
np. Polska jest jednym z największych producentów zbóż.
A mogłoby być jeszcze lepiej, niestety nasza wieś jest nadal zacofana i rozdrobniona,
ale nie jest to wina nikogo innego jak my sami.
Jak by nie patrzeć, chory pomysł jakim jest KRUS ciągle utrzymuje u nas rzeszę "obszarników" posiadających "majątki" o wielkości 1,5 ha...

Ten zaś wyrok trybunału to nie żadne niszczenie, ale światełko w tunelu.
Może wreszcie nasze władze zostaną zmuszone do uwolnienia OFE z tych kajdanów,
które nie pozwalają im (a więc także emerytom) zarabiać tyle, ile by mogły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tusk to nieudacznik

w szwajcari zna rolnika co ma 1,5 ha........chciał bys widziec jakimi furami smiga i jaka chate ma...troszke drobiu i warzywa...wszystko ekologiczne dostarczane prosto do restauracji....i w d......ma eu ......chronia go cła zaporowe.........rzad szwajcari w przeciwienstwie do poskiego dba o swoich i tyle w temacie....i wielkosc gospodarstwa nic nie ma do rzeczy .......za komuny tez istniału wiekie pgr-y ......pady jak muchy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil