REKLAMA

Agencja S&P obniżyła rating USA do AA+

2011-08-06 09:08
publikacja
2011-08-06 09:08
Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek ranking wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA.

W oświadczeniu wydanym w piątek po południu (czasu lokalnego) S&P stwierdziła, że obniża rating, ponieważ nie jest przekonana, że uchwalony 2 sierpnia przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

Plan ten uchwalono podnosząc jednocześnie ustawowy limit zadłużenia o 2,4 biliona dolarów. Mniej więcej w tej samej wysokości ma zostać zmniejszony deficyt poprzez cięcia wydatków rządowych.Agencja S&P jednak już wcześniej - 14 lipca - ostrzegała rząd USA, że może obniżyć rating wiarygodności kredytowej, jeżeli deficyt nie zostanie zredukowany w wystarczającej wysokości. Agencja domagała się zmniejszenia go o minimum 4 biliony dolarów.

Dwie pozostałe agencje ratingowe: Moody's Investors i Fitch nie obniżyły rankingu USA. Ta pierwsza ostrzegła wcześniej administrację prezydenta Obamy o możliwości zdegradowania ratingu.

Obniżony o jeden stopień rating oznacza ewentualność podwyższenia procentów od kredytów hipotecznych i innych pożyczek związanych z notowaniami obligacji skarbowych. Według niektórych szacunków, koszty obsługi długu USA mogą wzrosnąć o 100 miliardów dolarów rocznie.

Z drugiej strony, niektórzy eksperci wyrażali wcześniej opinię, że skutki obniżenia ratingu nie muszą być poważne. Zwracali oni uwagę, że nabywcy obligacji amerykańskich nie kierują się tylko ocenami agencji ratingowych, lecz także własnych ekspertów. Przypomina się też, że swego czasu obniżono także rating Japonii z najwyższego poziomu AAA na AA+ i nie wywołało to żadnych skutków negatywnych. Dość szybko przywrócono temu krajowi najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej.

Wiarygodność agencji ratingowych ucierpiała, kiedy pozytywnie oceniały one niezwykle ryzykowne transakcje, które wywołały kryzys finansowy w 2008 r. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Mirta
Ostatnia decyzja agencji Standard Poors nie była podyktowana troską o dobro USA jest to ewidentna decyzja o obniżce ratingu USA obliczona na pogłebienie spadku i marazmu na giełdach światowych.Decyzja obliczona na panikę i zarobek rekinów finansjery z Wall Street.Panowie z tej agencji sa nie konsekwentni i sami sobie zaprzeczaja Ostatnia decyzja agencji Standard Poors nie była podyktowana troską o dobro USA jest to ewidentna decyzja o obniżce ratingu USA obliczona na pogłebienie spadku i marazmu na giełdach światowych.Decyzja obliczona na panikę i zarobek rekinów finansjery z Wall Street.Panowie z tej agencji sa nie konsekwentni i sami sobie zaprzeczaja ostrzegali że obniża rating gdy nie zostanie podniesiony próg zadłhużenia a gdy to sie stało i tak nie dotrzymali słowa.
~bessa
SP mówiła jasno, że muszą być podjęte decyzje tnące wydatki w odpowiedniej wysokości. Wcale nie zachowała się tutaj niekonsekwentnie. Ponadto - wiadomo, że zarówno na drukowaniu Benowym (na które to ja się "obraziłem"; ale przynajmniej fundamentalnie miałem powód żeby się "obrażać" bo to do niczego dobrego nie SP mówiła jasno, że muszą być podjęte decyzje tnące wydatki w odpowiedniej wysokości. Wcale nie zachowała się tutaj niekonsekwentnie. Ponadto - wiadomo, że zarówno na drukowaniu Benowym (na które to ja się "obraziłem"; ale przynajmniej fundamentalnie miałem powód żeby się "obrażać" bo to do niczego dobrego nie doprowadziło) jak i na obniżce ratingu przez SP (na które to teraz obrażają się analitycy, haha, a sami mówili, że stanom się należy obniżka, haha) zarobili ci, którzy wiedzą lepiej niż reszta. Taka uroda rynków. Nie ma się co obrażać na "głupie i bezsensowne" obniżki ratingu, skoro samo się mówiło, że USA najwyższy rating sie nie należy.
~bastard
Spokojnie panowie. Wiadomo przecież po co ten cyrk z ratingiem.... To jest informacja prowzrostowa. Obniżenie ratingu w tym momencie nic nowego nie wnosi na rynki. Ale za to podwyższenie ratingu USA za jakiś czas przez S&P będzie powodem do wzrostów. Tylko o to chodzi...
~Alelw
Rynek o obnizeniu ratingu wiedzial od poniedzialku zeszlegi tygodnia. Dlatego byly spadki na gieldzie (ucieczka gotowki po realizacji zysku) i wzrost ceny zlota i franka (naplyw gotowki z rynku). Realizacja zyskow juz sie konczy,zostana teraz Ci co beda mieli straty ..
~rekin
co tu dużo pisać, po prostu początek końca i trzeba to sobie uzmysłowić. Pytanie tylko, co będzie teraz. Jakie zmiany zajdą w gospodarce. Boję się, że populizm znów weźmie górę.
~KIMDZONGKILL
Ci co krzyczą o bankructwie USA są idiotami. te wszystkie limity, deficyty to tylko zera na ekrqanie komputera. A realnie to USA ma największą , a raczej najnowocześniejsza armię świata, mają najbardziej zaawansowaną technologię, to ich koncerny są największe i najbardziej innowacyjne. To jest tak, jak z grubym i chudym: gruby trochę Ci co krzyczą o bankructwie USA są idiotami. te wszystkie limity, deficyty to tylko zera na ekrqanie komputera. A realnie to USA ma największą , a raczej najnowocześniejsza armię świata, mają najbardziej zaawansowaną technologię, to ich koncerny są największe i najbardziej innowacyjne. To jest tak, jak z grubym i chudym: gruby trochę schudnie a chudy umrze .
~Radzinski
Kim ma rację. To że stany maja obniżony ranking to nie znaczy, że bankrutują i że świat się przewraca do góry nogami. Zasadniczo mają olbrzymie PKB, olbrzymią konsumpcję, popyt wewnętrzny itd. Po co pisać, jakieś populistyczne hasła, lepiej się zastanowić. A co do dobrych danych z rynku pracy to bym się zastanowił nad tym, czy to Kim ma rację. To że stany maja obniżony ranking to nie znaczy, że bankrutują i że świat się przewraca do góry nogami. Zasadniczo mają olbrzymie PKB, olbrzymią konsumpcję, popyt wewnętrzny itd. Po co pisać, jakieś populistyczne hasła, lepiej się zastanowić. A co do dobrych danych z rynku pracy to bym się zastanowił nad tym, czy to powód do optymizmu. Wydaje się, że rynek pracy dopiero zareagował na dobre minione półtorej roku i to chyba naturalne. Najpierw wzrasta konsumpcja, wydatki, produkcja, odczyty pkb zaczynają coś pokazywać, a dopiero przybywa miejsc pracy. Za kilka miesięcy na rynku pracy będzie widać 0,4 pkb na początku roku i spadające PMI-je.
Ale to wciąż kolos:)
~chevrolet odpowiada ~Radzinski
Dzisiaj jest tylko jedno pytanie - jak zbankrutować - oto jest pytanie .

Fox News USA 2011-07-29---Ron Paul: "Default Is Coming"

'Zbliża się bankructwo. Teraz jedynym punktem sporu może być to w jaki sposób
zbankrutować. Zaprzestać wydawania czeków lub po prostu dalej drukować pieniądze. We
wszystkich
Dzisiaj jest tylko jedno pytanie - jak zbankrutować - oto jest pytanie .

Fox News USA 2011-07-29---Ron Paul: "Default Is Coming"

'Zbliża się bankructwo. Teraz jedynym punktem sporu może być to w jaki sposób
zbankrutować. Zaprzestać wydawania czeków lub po prostu dalej drukować pieniądze. We
wszystkich krajach podobnych wielkością do naszego, zawsze decydowano się na drukowanie
pieniędzy ', powiedział Paul.

'Podniosą limit zadłużenia, a potem będziemy drukować pieniądze, a następnie
doprowadzi to do bankructwa przez inflację. I to będzie znacznie bardziej niebezpieczne
niż zmierzenie się dziś z obecnymi problemami. '

www.youtube.com/watch?v=IwzlW24J7Uc&feature=player_embedded
~zig
W piątek ale k...a o której ? Przecież to ważne Forex działa długo...i nie wiem czy 3,6780 za franka to jest reakcja czy nie !!!??? Może ktoś zna godzinę opublikowania komunikatu bo żaden pismak nie raczył tego podać !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki