Trumpowi nie podobają się podwyżki stóp. "Juan spada jak kamień"

Donald Trump powiedział w czwartkowym wywiadzie dla CNBC, że "nie jest zadowolony" z podwyżek stóp procentowych w USA, ponieważ "stawiają one amerykańską gospodarkę w niekorzystnej sytuacji". Dolar momentalnie zaczął się osłabiać.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Pytany o Jerome'a Powella na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej, Trump stwierdził: "Mianowałem bardzo dobrego człowieka na stanowisko szefa Fedu, ale niekoniecznie się z nim zgadzam, bo podwyższa stopy procentowe. Nie mówię, że się z nim zgadzam. Nie zgadzam się. Nie jestem zachwycony. Idziemy w górę i za każdym razem, gdy idziemy w górę, oni chcą podnosić stopy procentowe. Nie jestem z tego zadowolony. Ale równocześnie pozwalam im robić to, co oni myślą, że jest najlepsze."

Prezydent USA zauważył, że na podwyżki stóp wciąż nie decydują się główni partnerzy handlowi Stanów Zjednoczonych - Unia Europejska czy Chiny, przez co euro "spada", a juan "spada jak kamień". "Nasza waluta idzie w górę i to stawia nas w niekorzystnej sytuacji" - powiedział Trump. Po raz kolejny stwierdził także, że USA "straciły" 150 mld dol. na rzecz krajów UE.

"Mówię to samo, co powiedziałbym jako zwykły obywatel. Ktoś mógłby powiedzieć: nie powinieneś tego mówić jako prezydent. Nie obchodzi mnie to, bo moje poglądy się nie zmieniły. Nie podoba mi się, że wkładamy całą tą pracę w gospodarkę, a potem widzę wzrost stóp" - dodał i powtórzył, że "chińska waluta spada jak kamień".

Na słowa Trumpa momentalnie zareagowała amerykańska waluta, która oddała cały dzisiejszy zysk wobec euro, z powrotem osłabiając się do poziomu powyżej 1,1660 dolara za euro. 

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

W czerwcu Rezerwa Federalna zdecydowała się na siódmą w cyklu podwyżkę stóp procentowych i zasygnalizowała jeszcze dwie podwyżki w tym roku.

Po tym jak juan osłabił się wobec dolara od połowy 2015 r. do końca 2016 r. o ponad 10 proc., a Pekin "przepalił" niemal bilion dolarów na jej obronę i ograniczył możliwość wywozu pieniędzy z Państwa Środka, Ludowy Bank Chin przez ponad rok pilnował, by "czerwony" znów się umocnił. Jednak w połowie kwietnia 2018 r. sytuacja uległa zmianie i od tamtej pory juan stracił do dolara blisko 8 proc. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach: "Chiny: walutowa armia gotowa do walki" i "Chiny: koniec walki z zadłużeniem, czas odpalić kredytową rakietę".

(Bloomberg)

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 4 ajwaj

W bajerze T+P na 24 minucie, :czemu tluste banderswinie chca rzadzic w Europie, Trump > OK zrozumialem
Szczególy 2. meeting

! Odpowiedz
12 25 po_co

Jak ludzie którzy tworzą nową matematykę (ekonomiści) zabierają się do pracy to pora uciekać.
Poza kilkoma oczywistościami wynikającymi z naszej natury, cała reszta to pseudonaukowy bełkot mający na celu uzasadnić cichą kontrolę obywateli.

Kalkulacja jest prosta, mam dwie świnie, a chcę kupić kury. Mój sąsiad ma 20 kur więc wpadamy na pomysł wymiany, ja mu jedną świnie a on mi 10 kur. Wszystko super ale po roku chciałbym znowu wymienić świnie na 10 kur, problem w tym że mojemu sąsiadowi padło 5 ptaków. Przychodzi ekonomista i mówi, "zróbmy tak, pożyczysz sąsiadowi 5 kur z 10 które wziąłeś w zeszłym roku i wymienicie świnie na kury, a Twój sąsiad będzie musiał oddać Ci 5 kur".

W teorii świetnie, tylko skąd sąsiad ma wziąć te kury ? Tego ekspert od finansów już nie wie, on swoje zadanie wykonał (wziął kurę jako opłatę), wygenerował dług i zostawił nas z problemem.

Tak obecnie działa prawie cały świat, brakuje pieniędzy w gospodarce ? To je dodrukujmy, szkoda tylko że nikt nie zastanawia się czym pokryć tak wygenerowany dług. Jak przez dłużą chwilę nikt nie wpadnie na pomysł to waluta zaczyna spadać, ale ale ! Przecież można obciążyć długiem społeczeństwo, niech oni martwią się wyższymi kosztami - podwyższamy stopy. Wtedy waluta zaczyna być interesująca dla zewnętrznego inwestora który liczy na zysk generowany przez obce mu osoby.
Coraz więcej rozsądnie myślących głów państw to zauważa, podnosząc stopy procentowe uderzają tak naprawdę w swoich obywateli. Tak, na krótką metę spowoduje to przypływ kapitału ale ten dług będzie trzeba ponownie oddać i to z odsetkami. Tym samym ratując budżet nie w sposób naturalny, a więc obcinając wydatki, ale w sposób idiotyczny, przerzucają aktualny dług na barki przyszłych pokoleń.
Jeżeli uda się do tego czasu ruszyć gospodarkę - super, nikt nawet nie zauważy różnicy ale jeżeli w tym czasie przyjdzie bessa to ludzie zaczną pracować na obcy kapitał.

Niestety społeczeństwa są tak zmanipulowane przez aktualny system, że wszelkie próby uniezależnienia się od banków spełzają na niczym patrz ostatnie referendum w Szwajcarii.
Ja tylko powiem, że mieliśmy już z tego powodu dwa globalne konflikty, a tych mniejszych wynikających z potrzeby utrzymania systemu jest obecnie na świecie kilka.

PS. To co wypociłem zauważył już Kopernik niemal 500 lat temu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 14 ajwaj

A poniewaz prez. Trump jest twardym wrogiem prez. Putina :)
zaprosil go do USA jesienia:
"nie moge sie doczekac 2. summitu - rozwiniemy zaczete tematy....."

! Odpowiedz
26 9 the_mind_renewed

O pełnej kontroli Prezydentów USA niech świadczy wypowiedz dyrektora centralnej agencji wywiadowczej który w trakcie wywiadu TV przyznał się jak naiwne dziecko że my - USA do tej pory nie wiemy o czym rozmawiał Trump z Putinem w prywatnej rozmowie. A A A przecież to była rozmowa w cztery oczy i tylko zaprzysiężeni tłumacze przy tym byli. I to dlatego chcą na oficjalne przesłuchanie przed kongres wezwać tłumacza. Masakra z nimi. Teraz wiecie że i Polscy prezydenci maja podobne „PRYWATNE” rozmowy Hahaha. Tak wielki brat musi mieć wszystko pod kontrolą a jak nie to Impeachment o zdradę, tak to działa a wszystko dla naszego bezpieczeństwa..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 6 ajwaj odpowiada (usunięty)

Wspomnieli o krwawych sektach-lozach PISy-Poroszenki od Neocona 80+
w skrócie: "do kosza na ciezko zuzyta odziez dolna"

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 9 migarox

Czyli Trump twierdzi że mocny dolar jest nie korzystny dla Ameryki, jednocześnie Chiny starają się umocnić swoją walutę względem dolara - bezsensu.

! Odpowiedz
38 15 ajwaj

I to jest gosciu !
Nie gledzic latami o Ani Maryni, a Action tu i teraz :)
Kto z nimi ma przyszlosc, a reszta zbankrutowanych kompradorów deep state do domu NIE- spokojnej starosci :)

Teraz Trump rozdaje karty, Xi sprawdza, a Putin ostrzega:
"patrz szulerowi na rece" :)

! Odpowiedz
20 6 ajwaj

Większość republikańska zatwierdza spotkanie w Trump-Putin

https://www.breitbart.com/big-government/2018/07/19/republican-majority-approves-trump-putin-meeting/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,07% 3,8972
2019-11-14 01:30:00
EUR/PLN 0,08% 4,2902
2019-11-14 01:29:00
EUR/USD 0,01% 1,1009
2019-11-14 01:30:00
CHF/PLN 0,11% 3,9378
2019-11-14 01:30:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil