Trump nadal domaga się obniżek stóp procentowych

Prezydent Donald Trump uważa, że Fed w dalszym ciągu powinien obniżać stopy procentowe, nawet jeśli uda się osiągnąć porozumienie handlowe między Waszyngtonem a Pekinem.

(fot. Carlos Barria / Reuters)
Po spotkaniu z wicepremierem ChRL Liu He, który przewodniczył chińskiej delegacji prowadzącej w Waszyngtonie rozmowy handlowe, osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia - poinformował w piątek prezydent USA Donald Trump.

Wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - powiedział dziennikarzom Trump.

Amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych - poinformował resort finansów USA.

Mimo wstępnego porozumienia z Chinami prezydent Trump poinformował w piątek dziennikarzy, że oczekuje na kolejne obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się pod koniec października. Inwestorzy w większości (74,3 proc. według analiz FedWatch z CME Group) spodziewają się na nim cięcia stóp.

Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe w USA już dwa razy w tym roku, częściowo tłumacząc to spowolnieniem gospodarczym na świecie wywołanym m.in. przedłużającym się konfliktem handlowym między Stanami Zjednoczonymi i Państwem Środka.

Prezydent Trump w ostatnich miesiącach wielokrotnie krytykował członków Fed za zbyt wolne - jego zdaniem - decyzje o obniżce stóp procentowych.

pr/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 znawca_inwestor

Trump nie złożył życzeń Vladimirovi z okazji jego 67 urodzin w ubiegłym tygodniu. Czy jest kundlem putina, czy nie, to kwestia sporna. Co my burki możemy o tym wiedzieć? W każdym bądź razie edward snowden twierdzi, że trump darzy putina największą sympatią.

! Odpowiedz
13 10 silvio_gesell

Tylko tak mówi. Gdyby chciał coś zmienić, wydałby dekret prezydencki zabraniający pożyczania na procent. A właściwie nawet nie trzeba wydawać takiego dekretu, bo został już wydany przez Kennedy’ego pod numerem 11110, i nadal jest w mocy. Problem w tym, że żaden prezydent nie ma odwagi go wykonać.

! Odpowiedz
3 56 antybolszewik

Trump, zdrajco zostawiłeś sojuszników w Syrii na polu walki. Za coś takiego powinieneś trafić pod sąd polowy. Polaków pewnie też zdradzisz oślizły kumplu Putina.

! Odpowiedz
38 1 grzegorzkubik

Ot i mamy antybolszewika na miarę roku 2019. Taki antybolszewik co sam popiera bolszewików.

! Odpowiedz
0 32 antybolszewik odpowiada grzegorzkubik

To teraz wytłumacz @grzegorzkubik merytorycznie swoją wypowiedź. To ja się ściskałem w uśmiechach z Putinem po aneksji wschodniej Ukrainy. To ja atakuje własne służby (CIA) za to że są nieprzychylne wobec Rosji. To ja porzucam sojuszników, którzy wspierali mnie w walce?

! Odpowiedz
22 3 grzegorzkubik

To nic nie da. Nawet to chwilowe dogadanie się z Chinami. Indeksy mają drogę na południe. Dane makro mówią same za siebie. Jednak podziwiam spekułę, która tworzy plastikową rzeczywistość.

! Odpowiedz
11 25 cowabunga

dopóki dolar jest silny dopóty przez jakiś czas jeszcze konsumenci w US nie odczuwają wpływu ceł na towary na półkach. Niestety silny dolar zabija eksport. Trump o tym wie ze nie da się jednocześnie utrzymać ceł (stąd dogaduje sie z Chinami) oraz osłabiać dolara. Poszedł facet po rozum do głowy. Niestety wszystko już za póżno więc radzę dokupić złotka bo przez pare miesięcy będzie ciut tańsze do czasu gdy okaże się że stymulacja jednak nie działa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 9 jasiek2017

Zatrudnij sie w Banku Swiatowym. Olśnisz ich swoją wiedzą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil