REKLAMA

9 zagrożonych spółek. Trigon DM przeprowadził stress-testy na Covid-19

2020-03-27 16:18
publikacja
2020-03-27 16:18

Analitycy Trigon DM w raporcie z 27 marca przeprowadzili stress-testy na wpływ pandemii koronawirusa na polskie spółki giełdowe. Do spółek najbardziej dotkniętych problemami płynnościowymi zaliczyli 9 firm: CCC, Amrest, Agora, VRG, Boryszew, Wielton, Sanok, Forte i PKP Cargo.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Analitycy Trigon DM oceniają, że w pierwszej, obecnej fazie konsekwencji gospodarczych pandemii koronawirusa w Europie wiele branż stoi w obliczu problemów płynnościowych, które w najbliższych tygodniach, pomimo bodźców monetarnych i fiskalnych z racji paneuropejskiego lockdownu, będą się nasilać.

Ich zdaniem, negatywny wpływ jest nieproporcjonalnie większy w branży turystycznej, transportowej, w retailu poza spożywczym, czy u producentów dóbr trwałych i ich podwykonawców. Dodają jednak, że pandemia infekuje każdą spółkę, bez względu na branżę, część z nich z wysokim lewarem finansowym może wymagać dokapitalizowania, część stać się celem przejęcia, a cześć przegra walkę z chorobą.

Wśród spółek najbardziej dotkniętych problemami płynnościowymi Trigon DM wskazał CCC, Amrest, Agorę oraz VRG w drugim półroczu. Wśród spółek przemysłowych największe ryzyko analitycy widzą w Boryszewie, Wieltonie, Sanoku i Forte. Istotnie pogorszą się również wyniki finansowe i sytuacja bilansowa w PKP Cargo.

"Zakładamy, że ograniczenia w przemieszczaniu i zamknięcia sklepów będą zanikać w Europie w maju. Niemniej jednak, rządy nie uchronią całkowicie gospodarek przed wzrostem bezrobocia, a dodatkowo nawyki konsumentów mogą trwale ulec zmianie. W obliczu spowolnienia wiele branż będzie dążyło do ograniczenia bazy kosztów stałych, czego następstwem dla gospodarek będzie dalszy wzrost bezrobocia i obniżony popyt, ciążący na dynamice PKB również w 2H’20" - napisano w raporcie.

"Dlatego przyjmujemy, że recesja potrwa do końca 2020 roku. Wśród branż, które naszym zdaniem powinny łagodniej przejść przez ten trudniejszy okres identyfikujemy gaming (większa ilość czasu przeznaczanego na rozrywkę w związku z lockdown; konsument o dochodzie rozporządzalnym mniej podatnym na spowolnienie gospodarcze), retail spożywczy i apteki (utrzymanie wydatków kosztem konsumpcji dóbr wyższego rzędu), ubezpieczenia, telekomunikacja (subskrybcyjny model głównych przychodów oraz zwiększone zapotrzebowanie na usługi głosowe i transmisję danych), budownictwo oraz sektor związany z produkcją budowlano-montażową (fundusze UE, stymulusy)" - dodano.

Ponadto wśród branż, które jako pierwsze powinny odczuwać poprawę otoczenia makro analitycy Trigon DM wskazują banki, dystrybutorów elektroniki użytkowej (AB SA, Eurotel), retail odzieżowy, dystrybutorów autoczęści (wzrost udziału segmentu aftermarket), spółki leisure (Benefit Systems, Rainbow Tours). (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
cycybum
Trigon dm wydał rekomendacje :) wow, oni są najlepsi, rekomenduja wzrosty w trakcie hossy i spadki na bessie
ryszard-taryfiarz
czyżby to ostatnie podrygi Agory i kin helios :D
xxpp
Będziesz miał tylko pompowane przez PIS publiczna kasą media partyjne. Naprawdę powód do radości.
and00
Agora jest centrum propagandy Sorosa na Polskę i nie ma najmniejszych szans żeby zbankrutowała
piterro1980 odpowiada xxpp
Może niech przy okazji napompują ci troche rozumku do twojej główki.
winicjusz11 odpowiada piterro1980
xxpp ma rację.
tak jest.
nie widać?
matpoz1 odpowiada xxpp
Kolego wyjdź ze swojej bańki, to możesz dostrzeżesz że są jeszcze inne media, znacznie obiektywniejsze od tych wymienionych przez ciebie.
sammler odpowiada xxpp
Miałbyś rację, gdyby Agora reprezentowała coś, co można by ogólnie nazwać "centrum". Czyli była w miarę obiektywna (ktoś kiedyś powiedział, że wszystkie media są od kogoś zależne, ważne jednak, by istniały takie, które są zależne od innych, a nie od tych samych - coś a'la pluralizm). Za taką gazetę uważam "Rzeczpospolitą" Miałbyś rację, gdyby Agora reprezentowała coś, co można by ogólnie nazwać "centrum". Czyli była w miarę obiektywna (ktoś kiedyś powiedział, że wszystkie media są od kogoś zależne, ważne jednak, by istniały takie, które są zależne od innych, a nie od tych samych - coś a'la pluralizm). Za taką gazetę uważam "Rzeczpospolitą" i "Dziennik" - a przynajmniej są one najbliższe ideału. Wyborcza to niestety najbardziej zacietrzewiona pro-PO-wska i anty-PiS-owska redakcja w Polsce (jedno z drugim przecież nie musi się łączyć, ale na Czerskiej akurat tak - przypadek? czy jednak korzenie?).

Wyborczej absolutnie żałował nie będę, bo twoja prognoza nie ma szans się spełnić. Co do Agory jako takiej, mam zaś stosunek ambiwalentny. Bo z jednej strony to spółka jak wiele innych - próbująca znaleźć swoje miejsce. Z drugiej strony niestety złote akcje mają w niej byli styropianowcy, którzy cały czas utrzymują Adasia i jego uczniów i przydupas*w. Więc ich los jest mi bardzo, ale to bardzo obojętny.
agzegoz odpowiada and00
Soros to czlek Putina

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki