Transakcyjne ceny mieszkań spadły najbardziej w Bydgoszczy

W czerwcu średnie ceny transakcyjne mieszkań spadły najbardziej w Bydgoszczy, Warszawie i Białymstoku - wynika z raportu Open Finance i Home Broker. W stolicy za metr kwadratowy mieszkania płacono 7 tys. 78 zł.

Według raportu w czerwcu średnie ceny transakcyjne mieszkań spadły w Bydgoszczy o 3,4 proc. wobec czerwca ub.r. do 3 tys. 610 zł za metr kwadratowy. W Warszawie i Białymstoku było to odpowiednio: 7 tys. 78 zł (spadek o 2,1 proc.) i 4 tys. 176 zł (spadek o 1 proc.).

Największe wzrosty cen transakcyjnych odnotowano w Katowicach, Gdańsku i Toruniu. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono 3 tys. 631 zł, 5 tys. 299 zł i 4 tys. 315 zł, co oznacza wzrost w tych miastach odpowiednio o 7,5 proc., 4,9 proc. i 4 proc.

Zdaniem analityka rynku nieruchomości Home Broker Bartosza Turka rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że kredyty hipoteczne są tańsze. A to - według niego - zachęca coraz więcej osób do zakupu mieszkań na własne potrzeby, a także na wynajem.

"Niskie koszty zadłużania się powodują bowiem, że bardzo często czynsz najmu mieszkania wystarcza z nawiązką na opłacenie raty kredytowej i kosztów utrzymania lokalu" - podkreślił Turek.

Analityk Open Finance Bernard Waszczyk wskazał, że niższe stopy procentowe powodują też gwałtowną obniżkę oprocentowania lokat bankowych czy obligacji skarbowych. "W stronę mocno przecenionego rynku nieruchomości zwrócili się ci, którzy poszukują względnie bezpiecznej i dochodowej inwestycji dla swoich oszczędności" - podkreślił. (PAP)

dol/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zyga

odsetki od ewentualnego kredytu i jestem wolny. trzeba tylko poszukać.

! Odpowiedz
0 0 ~QW

Ja właśnie kupiłem mieszkanie, pomimo tego że cena jest bardzo atrakcyjna i mamy niskie stopy procentowe to bez problemu bym znalazł mieszkanie do wynajęcia tej okolicy ciut taniej.
Moi znajomi którzy kupili mieszkanie niedaleko mieszkania które wynajmuję płacą obecnie ratę niższą o 100 PLN od tego co ja płacę za wynajem. Z tym że ja mam garaż i komórkę, oni tylko mieszkanie, mieszkanie które wynajmuję jest też o 10m2 większe, choć też tylko dwa pokoje. I kolejna ważna sprawa, nie musiałem wydawać kasy na urządzenie mieszkania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Życzliwy odpowiada ~QW

nie wiadomo gdzie dokonany zakup, w jakiej dzielnicy, w jakim budynku i za jaka cene.
bardzo prosimy wiecej nie zanieczyszczac swymi kokmentarzami tego forum.
lizczymy na zrozumienie.
dziekujemy z gory:)

! Odpowiedz
0 0 ~QW odpowiada ~Życzliwy

@Życzliwy
Nie wiem czy piszesz do mnie czy do kogoś innego w każdym razie. Weź pod uwagę że napisałem że pomimo tego że cena sprzedaży była wyjątkowo niska to i tak bardziej by mi się opłaciło wynajmować porównywalne mieszkanie w okolicy. To oznacza tylko jedno ceny mieszkań są wciąż za wysokie. A cena mieszkania jest sprawą drugorzędną jak i jego lokalizacja. Zwłaszcza że porównywałem ceny tylko w tej okolicy, a nie w całej Warszawie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~eeee odpowiada ~Życzliwy

na jakiej gorze Pan jest?

! Odpowiedz
0 0 ~cm

To może jeszcze Pan Bartuś wyjdzie i zapewni że stopy procentowe nie wzrosną na przestrzeni 20-30 lat? To kilka jelonków więcej poleci do golenia bo Bartuś przecież tak powiedział(napisał) w internecie...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne