REKLAMA

Kolejna zmiana przepisów ws. maseczek w pracy. Zadecyduje pracodawca

2020-12-02 10:25, akt.2020-12-02 11:50
publikacja
2020-12-02 10:25
aktualizacja
2020-12-02 11:50
fot. Shyntartanya / Shutterstock

Od środy to pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba - zakłada rozporządzenie, które w trybie obiegowym przyjęła Rada Ministrów, a opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw. Podczas posiłków w pracy, nie obowiązują maseczki.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Wcześniej, według rozporządzenia rządowego z 26 listopada, które weszło w życie w sobotę, 28 listopada, do 27 grudnia 2020 r. nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba.

W obowiązującym od środy rozporządzeniu napisano: "Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (...) ust i nosa: w środkach publicznego transportu zbiorowego (...), w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych; na terenie nieruchomości wspólnych (...); w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej".

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów BIP RM jeszcze do projektu rozporządzenia poinformowano, że "zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba". "Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie" - napisano.

W rozporządzeniu obowiązującym od środy zapisano, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczył osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Dodano, że za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Obowiązek ten obejmuje także przebywających w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach); w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Zgodnie z rozporządzeniem, odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku m.in. spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy lub w wymienionych budynkach użyteczności publicznej, oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.

Zakłady pracy nadal są obowiązane zapewnić zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk; odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.

Według rozporządzenia, do 27 grudnia 2020 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.21.Z), pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A) oraz pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B), z wyłączeniem działalności polegającej na obsłudze stoków narciarskich oraz wypożyczaniu sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego.

Jak czytamy w rozporządzeniu, w przypadku wypożyczania sprzętu narciarskiego oraz innego sprzętu sportowego doprecyzowanie może pozwolić na działanie wypożyczalni takiego sprzętu zlokalizowanej w ramach obiektu reakcyjnego (np.: stoku), ale także poza nim. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
carlito1
Tylko kara śmierci pozwoli zapobiegać takim rządzącym w przyszłości.
dmamwas
Czyli to ludzie wybieraja kogo zakazi wyrus !?
jes
To jak było na weselach. Wirus umie liczyć i liczył 98, 99, 100 - zakażam !!!
karbinadel
Jako rasowi bolszewicy, kolejny raz bohatersko zwalczają problemy, które sami stworzyli.
jes
To że pisowscy wybrańcy narodu są ociężali jak Sasin to wiadomo ale mają kasę więc mogliby zatrudnić fachowców do pisania przepisów, tak jak to robiły poprzednie ekipy. Oni wolą tam jeszcze upchać swoich pociotków i wychodzą przepisy, które trzeba zmieniać w ciągu doby od opublikowania bo są takimi bublami.
meryt
jes "mogliby zatrudnić fachowców do pisania przepisów, tak jak to robiły poprzednie ekipy"

Wirus bezpłatnie odpowiada za powstawanie przypisów,

a ostatnio, mniej zakażeń (mniejsze obostrzenia) :)
jes odpowiada meryt
Albo ty alb twój tatuś za komuny musiał być KO-em. Pewnie też i ORMO-cem by się bardziej podlizać władzy.
Czym skorupka za młodu ...
meryt odpowiada jes
jes "Albo ty alb twój tatuś za komuny musiał być KO-em. Pewnie też i ORMO-cem by się bardziej podlizać władzy.
Czym skorupka za młodu ..."

Wirus SARS-CoV-2 nie jest dzieckiem SARS-CoV z 2002 r.
panwitek
Ilość tych nonsensów PLANdemicznych jest juz nie zatrważająca, ale komiczna.
To pracodawca wie, czy w pokoju gdzie siedzą 2 osoby jest wirus czy nie?
I rządzący się dziwią, że ludzie lekceważą te "rozporządzenia" ? A jak mają reagować na pseudo zakazy rodem z piaskownicy? Kontrole w święta w domach?
Ilość tych nonsensów PLANdemicznych jest juz nie zatrważająca, ale komiczna.
To pracodawca wie, czy w pokoju gdzie siedzą 2 osoby jest wirus czy nie?
I rządzący się dziwią, że ludzie lekceważą te "rozporządzenia" ? A jak mają reagować na pseudo zakazy rodem z piaskownicy? Kontrole w święta w domach? Urwali się z choinki.....
Patrzyłem jako dziecko na widkomosci w TV i ten żenujacy świat na zewnątrz w PRL i nie sadziłem że po 40 latach przerzyjejako stary koń jesce wiekszą fikcję i zamordyzm. Historai zatoczyła koło.....
kryzysio
Codziennie pisowcy plączą się o własne nogi. Rząd wygląda jak kura z uciętą głową miotająca się po podwórku.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki