REKLAMA

Maseczki obowiązkowe również w miejscu pracy

Weronika Szkwarek2020-11-30 11:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-11-30 11:20
fot. Deliris / Shutterstock

Do soboty 28 listopada 2020 r. pracownicy nie mieli obowiązku noszenia maseczek w miejscu wykonywania swoich obowiązków służbowych. Przepisy się jednak zmieniły w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów - obecnie zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe nawet w biurze. 

We wspomnianym rozporządzeniu dotyczącym ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w paragrafie 25. mówi się o obowiązku zakrywania ust i nosa. Można tego dokonywać przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. 

Postanowiono, że taki nakaz będzie obowiązywał w miejscach ogólnodostępnych, a w tym - na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych, w obiektach handlowych i na targowiskach oraz - w zakładach pracy. 

Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy obowiązuje, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Przypomnijmy, że do soboty 28 listopada pracownicy, którzy nie wykonywali bezpośredniej obsługi interesantów lub klientów nie mieli obowiązku noszenia maseczek. Obecnie nie jest to już wyznacznikiem. 

Pracodawcy z kolei mieli bardzo krótki czas na przygotowanie się na nadchodzącą zmianę, a to do nich należy zapewnienie zatrudnionym odpowiednich środków ochrony. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
marynapilecka
UWAGA PIS spierdzielił : Sanepid Nie Może Karać od dziś :)
endes
Nie stosowaliscie zasad ochrony dla dobra wszystkich to teraz bedziecie nosić i w pracy... Azjaci się zdyscyplinowani i zwalczaja szybko wirusa... zreszta noszą również przeciw smogowi... a u nas?... kaganiec... zenada
samsza
Na szczęście ksiądz posługuje do mszy, a nie pracuje i nie będzie zmuszony do maseczki.
Za to maseczki obowiązują na planach filmów fabularnych.
and-owc
Dawniej były zalecane na dole (kopalni) - nie obowiązkowe. Kto chciał to brał (kaganiec na pysk). Dobre zalecenie dla dzieci - niech się uczą prawidłowego oddychania "przeponowego"(system Joga).
bolekilolek
wdychamy ciągle to co wydychamy .To jest celowe trucie w całym tym teatrzyku pandemicznym
ile ludzi umiera na malarie od lat i who nie ogłasza pandemii a o szczepionce zapomnijcie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
turtle147
Mam pomysł: jeśli wprowadzono nakaz/przykaz/prikaz czy jakikolwiek by to nie nazwać, że pracownik musi nosić maseczkę albo inny wynalazek w czasie pracy, to proponuje za każdym razem kiedy w mediach głównego ścieku ktokolwiek nie będzie się stosował, dzownić masowo na policję i zgłaszać ten fakt, dowód gotowy, nagrany :)
iwonka50
DLACZEGO redaktorzy telewizji informacyjnych TVN, Polsat i TVPiS nie mają maseczek w studio. Oni są W PRACY. Dziś w Faktach popołudniowych Kraśko z rozmówczynią siedzieli obok siebie BEZ MASEK. Ktoś to może wyjaśnić.
karbinadel
Tak, i biorąc te przepisy dosłownie, to teraz pracownik przez cała zmianę nie może nic zjeść, wypić kawy ani zapalić. Dobrze, że chociaż odlać się wolno (na razie)
marszalek2020
zatrudnij się w restauracji, tam nikt nie narzeka, że na zmianie musi w masce chodzić :)
w sumie to się dziwię, że ludzie prowadzący gastronomię nie są w stanie zrzucić się na jakąś łopatologiczną reklamę tłumaczącą ludziom, że będą płacić mniej podatków, jak gospodarka będzie działać bez przerw

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki