REKLAMA
JUŻ JUTRO

Buczek: To jeszcze nie czas na zakup akcji, dobre perspektywy mają obligacje skarbowe

2022-07-12 12:30
publikacja
2022-07-12 12:30
Buczek: To jeszcze nie czas na zakup akcji, dobre perspektywy mają obligacje skarbowe
Buczek: To jeszcze nie czas na zakup akcji, dobre perspektywy mają obligacje skarbowe
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Indeksy GPW mogą osiągnąć najniższe poziomy na przełomie roku, a 2023 r. może być dla posiadaczy akcji dużo lepszy niż obecny - ocenia Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Jego zdaniem, najlepszą inwestycją w najbliższym czasie okazać się mogą obligacje skarbowe.

"Jeszcze nie jest to czas na zakup akcji, zbliżamy się dopiero do strefy 'silnego strachu'. Zakładamy, że znajdziemy się w niej dopiero w tym półroczu lub w pierwszej połowie 2023 r. To będzie dobry moment dla funduszy polskich akcji, potencjał wzrostowy będzie olbrzymi" - powiedział Buczek podczas telekonferencji.

"Jesteśmy w fazie zaawansowanej bessy, ale jeszcze trochę przed nami. Jeszcze kilka miesięcy musimy wytrzymać, by osiągnąć poziomy, które miały miejsce historycznie" - dodał.

Analizy Quercus TFI, na bazie tzw. cyklu Kitchina, wskazują, że indeksy GPW mogą osiągnąć najniższe poziomy na przełomie roku.

Buczek ocenił, że najbliższe kwartały w Polsce i na świecie przyniosą rozczarowanie jeżeli chodzi o wyniki finansowe firm. W Polsce nie dotyczy to jednak II kw., w którym Quercus spodziewa się bardzo dobrych wyników.

"W przypadku banków będą one obciążone zdarzeniami jednorazowymi, ale jeżeli to oczyścimy, sezon wyników będzie znakomity, można zaryzykować, że najwyższe w historii. Od III kw. zarówno w Polsce, Europie jak i USA, zakładamy pewien wpływ spowolnienia gospodarczego" - powiedział Buczek.

Według prezes Quercus TFI, obecnie wyceny mnożnikowe spółek na GPW są atrakcyjne, natomiast w USA "średnie".

"Trzeba jednak pamiętać, że te wskaźniki bazują na wynikach z dobrego okresu, a przed nami okres trudniejszy, w którym dowiemy się do jakiego poziomu te wyniki zejdą" - ocenił.

"Nie można już natomiast powiedzieć, że akcje gdziekolwiek na świecie są drogie" - dodał.

Quercus oczekuje, że WIG będzie w najbliższej przyszłości nadal mocno skorelowany z indeksami rynków wschodzących.

Wśród swoich obecnych faworytów na GPW prezes wymienił PZU, Pekao SA oraz Kruka. Zalecił ostrożne podejście w przypadku deweloperów mieszkaniowych.

Buczek uważa, że najlepszą inwestycją mogą być w najbliższym czasie obligacje skarbowe.

"Przy tych poziomach warto myśleć pozytywnie o obligacjach o stałym oprocentowaniu - fundusze obligacji skarbowych mogą w perspektywie kilkunastu miesięcy przynosić dwucyfrowe stopy wzrostu. W drugiej połowie tego roku może nastąpić normalizacja rentowności polskich papierów skarbowych. Fundusze dłużne oferują w związku z tym olbrzymi potencjał wzrosty" - ocenił.

"Bardziej należy przy tym myśleć o akumulacji, a nie jednorazowej, dużej inwestycji, ponieważ może przytrafić się, że na rynkach będzie jeszcze gorąco, a to krótkoterminowo będzie pomagało instrumentom dłużnym" - dodał. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lukaszslask
problem polega na tym,ze swiat uznal,ze Europa tj to mowi Zbyniu to mienkiszony,Usa jest silne,ale demokratyczne,a tu niestety trzeba pokazac,ze jak sie Europe docisnie do sciany,to nagle moze sie okazac,ze sobie ta pustynie z ropa przejmiemy niekoniecznie polubownie i albo Arabia itp sprzedaja w to w jako takiej cenie,albo za niedlugo problem polega na tym,ze swiat uznal,ze Europa tj to mowi Zbyniu to mienkiszony,Usa jest silne,ale demokratyczne,a tu niestety trzeba pokazac,ze jak sie Europe docisnie do sciany,to nagle moze sie okazac,ze sobie ta pustynie z ropa przejmiemy niekoniecznie polubownie i albo Arabia itp sprzedaja w to w jako takiej cenie,albo za niedlugo mozemy to miec za darmo....bo my jestesmy pacyfistami,ale do czasu jak nam glod w oczy zajrzy......
i najpierw sie rozmawia pokojowo,ale jak sie nie da to trzeba silowo....tj jak oni z nami.....
mirekfranek
Typowy analityk. Zawsze kilka kroków za rynkiem.... Uważa, że akcje spółek węglowych nie wzrosną w tym roku? Chce je kupować wiosną po zimie? Błyskawicznie rozwija się kolejna fala covida. Czy nie warto teraz kupić spółki covidowe? Chce je kupować jak kolejna fala wygaśnie? I tak ogólnie w początkowej fazie galopującej inflacji Typowy analityk. Zawsze kilka kroków za rynkiem.... Uważa, że akcje spółek węglowych nie wzrosną w tym roku? Chce je kupować wiosną po zimie? Błyskawicznie rozwija się kolejna fala covida. Czy nie warto teraz kupić spółki covidowe? Chce je kupować jak kolejna fala wygaśnie? I tak ogólnie w początkowej fazie galopującej inflacji - a taka może nam grozić - giełda na ogół daje niezłe zyski. W bessie też są spółki na których można zarobić. Obligacje wszystkie poniżej realnej inflacji, do tego podatek belki, opłaty za kupno i przechowywanie.
billbill85
To jest czas aby kupić dolara amerykańskiego.
Tam jest gaz ziemny który potrzebuje UE ,euro będzie tracić względem dolara najgorzej będzie zimą jak nic się nie zmieni na rynku gazu.
Być może zajdą zmiany na rynku ropy po wizycie prezydenta USA w Arabii Saudyjskiej. Gdyby nie chcieli z nim gadać to nie jechał by tam , prawdopodobnie
To jest czas aby kupić dolara amerykańskiego.
Tam jest gaz ziemny który potrzebuje UE ,euro będzie tracić względem dolara najgorzej będzie zimą jak nic się nie zmieni na rynku gazu.
Być może zajdą zmiany na rynku ropy po wizycie prezydenta USA w Arabii Saudyjskiej. Gdyby nie chcieli z nim gadać to nie jechał by tam , prawdopodobnie zwiększą wydobycie ( moje przypuszczenia po informacji o resecie stosunków pomiędzy USA - Arabia Saudyjska).
minekminka134
Kto skupi obligacje nieistniejącego państwa?
zops
Kto wniesie do sądu o umowie Arabii Saudyjskiej i Anglii na rafinerię gdańską? Ja na razie nie mogę.
darius19 odpowiada zops
a w Ameryce bija Murzynow
darius19
mialem Quercusa. Marketing maja. Gorzej z wynikami funduszy
lukaszslask
dokladnie,caly czas nas chca wyleszczyc z akcji,Ameryka niezle urosla to ma z czego spadac,
tu zyski rekordowe i mamy oddac akcje za bezcen,w styczniu ok,nie ktorzy byli zarobieni ponad 50%,ale dzisiaj to juz jest dno i naprawde podziwiam tych,ktorzy to teraz sprzedaja,bo lod magnum jest drozszy od niektorych akcji:),teraz trend
dokladnie,caly czas nas chca wyleszczyc z akcji,Ameryka niezle urosla to ma z czego spadac,
tu zyski rekordowe i mamy oddac akcje za bezcen,w styczniu ok,nie ktorzy byli zarobieni ponad 50%,ale dzisiaj to juz jest dno i naprawde podziwiam tych,ktorzy to teraz sprzedaja,bo lod magnum jest drozszy od niektorych akcji:),teraz trend bocznu i czekamy na hiper wzrosty ,bo do wig20 na poziomie 3800 pkt z 2007 roku troche nam brakuje.....
obligacje beda fajnie oprocentowane za 2 lata,a jaka bedzie wtedy inflacja???
mknowak
Ty tak poważnie ? Jutro Prezes powie że walą nowy podatek w banki, pojutrze nowy podatek zapłaci PKN i KGHM a kolejnego dnia kolejne firmy i ty chcesz na GPW inwestować ?
lukaszslask odpowiada mknowak
pkn zarobil 11mld,a na dyw dal 1,5mld co daje 5%,to nawet jak Panstwo wezmie 2mld extra podatku to te 1,5mld na kolejna dyw wystarczy,a teraz pokaz mi 5% dyw w USA???
pozatym sa wybory to cos wymyslac musza,jak Pekao byl po 135,a Pkobp to bylo troche za drogo na te podatki,ale teraz nawet jak cos wymysla to jest tanio

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki