REKLAMA

Telefon u operatora czy w sklepie? Porównanie ofert z telefonem i „tylko SIM”

Marcin Lekki2014-02-03 06:00
publikacja
2014-02-03 06:00

Konkurencja na polskim rynku telekomunikacyjnym jest ostra, a sieci konkurują na wszystkie możliwe sposoby. Na pierwszy rzut oka bardzo ciekawie wyglądają oferty abonamentów bez telefonu. Jak się jednak okazuje, zakup smartfona na własną rękę niekoniecznie będzie najlepszym wyjściem.

OPIS
Źródło: Thinkstock

Przy większości ofert przedłużenia umowy, przeniesienia czy zawarcia nowej umowy, operatorzy proponują nam nowy telefon. Wiele z nich jest oczywiście dostępna za symboliczną złotówkę. Jednak do smartfon z wyższej półki wymagane są spore dopłaty, szczególnie przy tańszych abonamentach. Wiele osób wybiera ofertę bez telefonu, a aparat kupuje na własną rękę. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorcy?

Dla porównania ofert sieci przyjęliśmy następujący profil klienta: przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Interesuje go oferta abonamentowa dla nowego klienta z jak największym pakietem minut do wszystkich sieci. Oczekuje też, że w abonamencie otrzyma pakiet transmisji danych. Jest gotów skorzystać z oferty bez telefonu i kupić go na własną rękę, o ile będzie to dla niego korzystniejsze.

Niewielkie różnice w cenie w ofercie z telefonem

Ocena oferty będzie w naszym przypadku uzależniona przede wszystkim od liczby minut oraz od wielkości pakietu transmisji danych. Im wyższa kwota abonamentu, tym lepszy telefon będziemy mogli dostać za 1 zł.

  PLAY PLUS T-MOBILE ORANGE
Nazwa Formuła 4.0 Unimited dla Firm Masz smartfon w Firmie Oferta wyprzedażowa z telefonem - Taryfa proFirma frii M Firma Bez Ograniczeń
Abonament (kwota) 64,99 zł + VAT 65 zł + VAT 69,90 zł + VAT 70 zł + VAT
Minuty w abonamencie bez limitu do wszystkich bez limitu do Plusa, 900 minut do pozostałych bez limitu do wszystkich bez limitu do wszystkich
Cena za minutę poza pakietem - 0,19 zł + VAT - -
Cena za minutę poza pakietem do innych sieci - 0,19 zł + VAT - -
Telefony za 1 zł Samsung Galaxy Trend Plus, Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 625 (za 3 zł+ VAT) HTC Desire X, Nokia Lumia 820, Samsung Galaxy SIII mini Sony Xperia M, Samsung Galaxy SIII Mini, Nokia Lumia 920
Pakiet internetu w telefonie 1 GB (+ darmowe LTE do końca 2014 roku) 2 GB (+ darmowe LTE przez 6 miesięcy) 1 GB 1 GB
Czas trwania umowy 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące
Opłata aktywacyjna 19 zł + VAT 35 zł + VAT 49 zł + VAT 1 zł + VAT

Źródło: opracowanie własne na podstawie ofert operatorów

Za ofertę biznesową z telefonem, w której jest duży pakiet minut i transferu danych, wciąż trzeba płacić powyżej 60 zł netto miesięcznie. Jeśli chodzi o liczbę minut, to oferta operatorów jest bardzo zbliżona. Nieznacznym liderem wciąż pozostaje sieć Play, w której za 64,99 zł netto dostaniemy możliwość nielimitowanych rozmów z numerami we wszystkich sieciach oraz 1 GB transmisji danych. Dodatkowo do końca 2014 roku będziemy mogli korzystać z internetu w technologii LTE bez dodatkowych opłat.


Płacę za internet i kablówkę, czy mogę skorzystać z ulgi internetowej? » Płacę za internet i kablówkę, czy mogę skorzystać z ulgi internetowej?

Bardzo zbliżone są propozycje T-Mobile i Orange, które w ostatnim czasie stworzyło całkiem nową ofertę dla firm. Obie są identyczne w porównaniu do Play pod względem minut i pakietu internetu, są jednak nieznacznie droższe. Zarówno w T-Mobile, jak i w Orange za 1 zł możemy dostać nowocześniejszy i więcej warty telefon niż w Play. Dodatkowo Orange kusi niską opłatą aktywacyjną – jeśli abonament zakupimy poprzez sklep internetowy, zapłacimy tylko 1 zł za przyłączenie do sieci.

Jeśli szczególnie zależy nam na pakiecie transmisji danych, warto skierować się do salonu Plusa. U tego operatora dostajemy bowiem 2 GB transferu, czyli dwukrotnie więcej niż u konkurencji, oraz darmowy dostęp do technologii LTE przez pół roku. Będziemy mogli też swobodnie dzwonić – bez limitu do Plusa, a do innych sieci dostaniemy pakiet 900 minut. Umowę podpiszemy na 24 miesiące, podobnie jak u innych operatorów.

Bez telefonu – może być taniej i krócej

Oferty bez telefonu wydają się bardzo konkurencyjne – są zwykle tańsze, z siecią najczęściej zwiążemy się na krócej.

  PLAY PLUS T-MOBILE ORANGE
Nazwa Formuła 4.0 Unlimited dla Firm tylko SIM Oferta Bez Limitu dla Firm - tylko SIM Taryfa proFirma frii M bez telefonu Orange Biz bez telefonu + MultiPak1
Abonament (kwota) 44,99 zł + VAT 75 zł + VAT 39,90 zł + VAT 60 zł + VAT
Minuty w abonamencie bez limitu do wszystkich sieci bez limitu do wszystkich sieci bez limitu do wszystkich sieci bez limitu do wszystkich sieci
Pakiet internetu w telefonie 1 GB (+ darmowe LTE do końca 2014 roku) 1 GB 1 GB 1 GB (+ darmowe LTE)
Czas trwania umowy 15 miesięcy 12 miesięcy 24 miesiące 12 miesięcy
Opłata aktywacyjna 19 zł + VAT 1 zł + VAT 49 zł + VAT 1 zł + VAT

Źródło: opracowanie własne na podstawie ofert operatorów

Spośród ofert „tylko SIM” cenowo najlepsza jest propozycja T-Mobile. Rezygnując z telefonu, dostaniemy dokładnie takie same warunki, jak w ofercie z telefonem, oszczędzając 30 zł miesięcznie netto. Nie skrócimy jednak okresu, na jaki zawarta będzie umowa. Klienci Play też mogą zyskać – tutaj z ceną abonamentu zejdziemy w dół o 20 zł miesięcznie netto, a dodatkowo skrócimy czas umowy z 24 do 15 miesięcy.

podatek » Bojkot LPP? To samo zróbmy z Google i Apple!

Orange i Plus skrócą okres umowy o połowę w zamian za rezygnację z wymiany telefonu. Dodatkowo przy tych samych warunkach w Orange nasz abonament będzie niższy o 10 zł (już po zakupie pakietu transferu danych), dostaniemy też możliwość korzystania z LTE przez cały okres trwania umowy. Z kolei w Plusie za ofertę bez telefonu przyjdzie nam zapłacić więcej, jednak otrzymamy za to nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci.

Oferta bez telefonu niekoniecznie musi być lepsza

Pod kątem warunków i ceny, oferty bez telefonów są lepsze. Jednak jeśli chcemy dodatkowo mieć nowy telefon, to musimy go zakupić na własną rękę – tutaj warto dokonać nieco głębszego porównania.

Koszt oferty bez telefonu w każdej z sieci obliczymy, dodając do kwoty abonamentu bez telefonu cenę smartfona podzieloną przez 24 (ponieważ na 24 miesiące zwykle są oferty z telefonem). Do porównania przyjmiemy cenę najdroższego telefonu, który jest dostępny za 1 zł w przytoczonych abonamentach. Kupując telefon, zapłacimy za niego kwotę brutto, więc kalkulacje również będziemy prowadzić, wliczając podatek VAT. Z porównania wyłączymy Plusa, gdyż porównywalna oferta bez telefonu jest w tej sieci droższa.

  PLAY T-MOBILE ORANGE
Oferta z telefonem (brutto) 80 zł 86 zł 86,10 zł
Telefon i jego cena (wg Ceneo.pl) Nokia Lumia 520 (ok. 500 zł) Nokia Lumia 820 (ok. 1000 zł) Nokia Lumia 920 (ok. 1100 zł)
Oferta bez telefonu + "rata" za telefon 55,34 zł + 21 zł = 76,34 zł 49 zł + 42 zł = 91 zł 73,80 zł + 46 zł = 119,80 zł
Lepsza opcja BEZ TELEFONU (3,66 zł miesięcznie) Z TELEFONEM (5 zł miesięcznie) Z TELEFONEM (33,70 zł)

Źródło: opracowanie własne na podstawie ofert operatorów i Ceneo.pl

Chcąc kupić ten sam telefon na własną rękę, w T-Mobile nieznacznie, ale jednak taniej będzie skorzystać z oferty z telefonem. Odwrotnie jest w Play – przy zrezygnowaniu z zakupu telefonu u operatora oszczędność przy przyjętych założeniach wyniesie 3,66 zł miesięcznie brutto, a dodatkowo umowa będzie o 9 miesięcy krótsza. Zupełnie inaczej wygląda to w Orange – tutaj pomimo umowy tylko na 12 miesięcy, o wiele taniej będzie skorzystać z oferty z telefonem.

Jak pokazuje zestawienie, operatorzy sprzedają nam telefony za tyle, ile faktycznie kosztują one na rynku. To, czy skorzystamy z oferty z telefonem czy bez, zależy wyłącznie od nas, i przy tańszych ofertach, gdzie do dobrego telefonu i tak trzeba dopłacić, wnioski mogą być zupełnie inne. Przygotowane zestawienie pokazuje jednak, że rezygnacja z zakupu nowego telefonu u operatora nie zawsze musi przynieść wymierne korzyści.

Marcin Lekki
Bankier.pl
m.lekki@bankier.pl

Źródło:
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
kamilasobieska
A ja kupiłam telefon w lombardzie expres. Był na wystawie, okazało sie, że całkiem sprawny. Za 1000zł mam telefon warty 1,5 raza tyle.
~nunulek
Qoorwa , ten artykuł ma rok !!!!
~Jack
Osobiście wolę kupić markowego chińczyka (np. Kruger Matzz) za 500 zł, niż zapłacić operatorowi w ratach 2500 zł za Samsunga o tych samych parametrach. :)
~dexter44
to jest akurat polska marka...
~podgórzanka odpowiada ~dexter44
marka polska, ale telefon jest produkowany w Chinach
~xyz odpowiada ~podgórzanka
jak każdy telefon
~charlotte160
Uważam, że lepiej kupić osobno starter i telefon. Kupując tel w salonie często przepłacamy. Ja chcę kupić telefon w Media Markt a kartę w Truphone. Z tego co wiem mają w swojej ofercie międzynarodową kartę SIM na której można mieć do 8 numerów i rozmawiać do woli będąc za granicą.
~maja
Jedni tak piszą (motają) oferty aby zwykły śmiertelnik ich nie zrozumiał (dał się wykiwać). Drudzy tzw. specjaliści twierdzą, że potrafią je odczytać z korzyścią dla klienta.
~tanio
Najtańsza oferta to oferta njumobile w sieci Orange - oferta zamawiana przez internet. Ja mam takie karty sim zarejestrowane na działalność i ciesze się tanim rozmawianiem. Jak ktoś potrzebuje robić sobie koszty to niech łyka inne oferty. Aha i co najwazniejsze w njumobile podpisuje się umowę na czas nieokreślony, czyli Najtańsza oferta to oferta njumobile w sieci Orange - oferta zamawiana przez internet. Ja mam takie karty sim zarejestrowane na działalność i ciesze się tanim rozmawianiem. Jak ktoś potrzebuje robić sobie koszty to niech łyka inne oferty. Aha i co najwazniejsze w njumobile podpisuje się umowę na czas nieokreślony, czyli w każdej chwili można ja zerwać.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki