REKLAMA

Tchórzewski: Decyzje o podnoszeniu wartości nominalnej akcji w '17 zależne od sytuacji spółek

2016-10-19 09:28
publikacja
2016-10-19 09:28

Ewentualne decyzje o podnoszeniu wartości nominalnej akcji w 2017 roku będą uzależnione od sytuacji spółek - poinformował dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że takich działań resort energii nie podejmie w 2016 roku.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Minister energii odpowiadał na pytania dziennikarzy o plany podnoszenia wartości nominalnej akcji w spółkach Skarbu Państwa z kapitałów zapasowych tych spółek. Tego typu operacje wiążą się z koniecznością zapłaty przez spółkę podatku dochodowego.

"W tym roku nie ma takiej potrzeby (żeby podnosić wartość nominalną akcji spółek - PAP)" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski.

"W przyszłym roku będzie to zależało od sytuacji spółek. Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony ze stanu firm, które nadzoruję, ich zyski wzrosły znacząco w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku" - dodał.

Jako pierwszy wartość nominalną swoich akcji podnosi PGE, ale minister Tchórzewski zapowiedział wcześniej, że podobne ruchy wykonają też inne spółki Skarbu Państwa.

Każdy inwestor powinien wiedzieć...

Na łamach Defence24 minister odniósł się z kolei do powodów tego typu operacji. - Chciałbym wyrazić ubolewanie w kierunku analityków, którzy wskazują, że przekierowanie kapitału zapasowego spółek z udziałem Skarbu Państwa na akcyjny ma tylko kontekst finansowy. To się oczywiście też liczy, bo reprezentuję głównego akcjonariusza, Skarb Państwa, ale w firmach jest olbrzymi nacisk na wypłatę ogromnych dywidend i nie jest to zdrowe - oświadczył.

- Każdy inwestor powinien wiedzieć, że pierwszym celem spółek z udziałem Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a nie zadowolenie inwestorów. Ich pieniądze będą rosły, ale nie będzie to spekulacyjny zysk - kontynuował Tchórzewski. Minister nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób na bezpieczeństwo energetyczne wpłynie obciążenie firm energetycznych podatkiem z podwyższenia kapitału.

- Odbyłem trudne rozmowy z ministrem finansów. Spółki z udziałem skarbu państwa miały wypłacić 3 mld zł dywidendy, a zapłacą 1/3 tej kwoty. Będą miały więcej pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Majątek firm będzie się powiększać, będzie dawać w dłuższej perspektywie zysk inwestorom - dodał jedynie.

Podwyższanie kapitałów spółek energetycznych wpisuje się w szerszą strategię rządu, która polega na odsyłaniu dywidend do lamusa i drenowaniu spółek z pominięciem inwestora indywidualnego. W "Magicznych kapitałach ministra Tchórzewskiego" udowadnialiśmy, że - wbrew zapewnieniom ministra Tchórzewskiego - operacja ta nie ma żadnego pozytywnego przełożenia na kurs. Co istotne, operacja może dotyczyć także innych spółek Skarbu Państwa, bowiem sama energetyka nie udźwignie deklarowanych przez Tchórzewskiego oczekiwań.

Rynek mocy może służyć także naszym sąsiadom

"W ramach rynku mocy myślimy nie tylko o Polsce, ale i o naszych sąsiadach. Myślę, że Polskę będzie stać na to, by zaproponować tym, którzy u siebie nie inwestują, żeby mogli sobie u nas tę rezerwę kupić" - powiedział Tchórzewski podczas sesji inauguracyjnej XIII Kongresu Nowego Przemysłu.

Wskazał, że tego rodzaju propozycja może paść w stosunku do państw bałtyckich, Czech czy Słowacji.

Ministerstwo Energii liczyło w lipcu, że dzięki pierwszej aukcji głównej w ramach rynku mocy powstanie lub zmodernizowane z powodów ekonomicznych około 10 GW mocy (w perspektywie 2021 r.), łącznie z tymi, które obecnie się budują. Koszt wprowadzenia mechanizmu wstępnie szacowany jest na ok. 2-3 mld zł rocznie.

W rynku mocy nie będą mogły uczestniczyć zasoby mocy, które korzystają z określonych systemów wsparcia i pomocy publicznej (operacyjne wsparcie OZE i CHP, kontrakty różnicowe itp.). W początkowej fazie nie będą w nim także uczestniczyć moce zlokalizowane poza granicami kraju.

Rynek ma składać się z dwóch segmentów: pierwotnego i wtórnego. W ramach rynku pierwotnego ogłaszana będzie aukcja główna na rok dostaw i dodatkowa na kwartał dostaw. Pierwsza aukcja dla roku dostaw 2021 planowana jest na koniec 2017 r.

PAP/morb/ pr/ ana/ISBNews/ AT

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~kpl
Ten niedouczony gosc z pisu powinien otwarcie powiedziec ze najlepiej spolki energetyczne znacjonalizowac zeby miec srodki dla swoich kolesi partyjnych , a potem to samo mozna zrobic z bankami i najlepiej z cala gielda.Banda oszustow.
~spec
Tchórzewski w Rosji miałby trybunał stanu zapewniony. PGE już za to zapłaciła i akcjonariuszy mniejszościowych okradziono, więc czas na inne spółki. Za to Enea, która dużo zainwestuje w górnictwo rośnie.
-zbyszek1
Podajesz nierzetelne dane. Enea w okresie roku straciła ca. 30% a od dnia w którym dowiedzieliśmy się, że lud plebejski wybrał sobie toto na prezydenta coś koło 50%. Zresztą wszystkie spółki SP zjechały i to mocno. WIG 20 to pokazuje. A jeśli chodzi o dywidendy to, głowy nie dam bo pozbyłem się od razu spółki z Podajesz nierzetelne dane. Enea w okresie roku straciła ca. 30% a od dnia w którym dowiedzieliśmy się, że lud plebejski wybrał sobie toto na prezydenta coś koło 50%. Zresztą wszystkie spółki SP zjechały i to mocno. WIG 20 to pokazuje. A jeśli chodzi o dywidendy to, głowy nie dam bo pozbyłem się od razu spółki z udziałem SP i w związku z tym mniej mnie to interesuje, albo w ogóle nie wypłacały albo takie dziadowskie.
~raftar
Niech tylko T. odda pieniądze - tyle ile ludzie zapłacili. Bełkot Tchórzewskigo wszyscy znamy.
Rodacy zapłacimy za tego idiot...
~ojciec-dyrektor
po co takie ceregiele, niech spółka uchwali ze 100% kapitału wpłaci na fundacje Ojca dyrektora i po sprawie
~jaro-z-zoliborza
studenci na studia a nie państwowe stołki,
idziecie się uczyć PISowski matołki,


~misiewicz
dojna zmiana w akcji.
Wydoić spółki, wydoić OFE, wydoić Polaków, jeszcze z kont zabierzcie ludziom gotówkę złodzieje !!!
~kiko
ty cholerny komuchu, jeszcze domy zacznijcie odbierac ludziom i ziemie chłopom.
Lenin jest dumny z dojnej zmiany
~zenada
tak sie okrada akcjonariuszy !!! Q r v a !!! Jeden ministrzyna mówi kupujta te spółki bo beda dywidendy a drugi je zabiera, ten kraj to h d i kamieni kupa !!! Co za złodzieje !!!
~ted
zabrałeś nam kasę zabierzemy i tobie .

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki