REKLAMA

Targi Gamescom 2019. Co pokażą spółki z GPW?

Adam Hajdamowicz2019-08-12 05:51redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-08-12 05:51
fot. Krystian Maj / FORUM

Wielkimi krokami zbliża się Gamescom 2019. Na jednych z najważniejszych targów w branży gier komputerowych pojawi się wiele polskich akcentów. Sprawdzamy, co zaprezentują spółki z GPW.

W dniach 20-24 sierpnia odbędą się jedne z największych targów gier na świecie – Gamescom 2019. Tradycyjnie wydarzenie będzie miało miejsce w niemieckiej Kolonii, gdzie wystawcy z kilkudziesięciu państw będą przedstawiać swoje gry i produkty. Wśród nich nie mogło także zabraknąć podmiotów z polskiej giełdy. Postanowiliśmy zobaczyć, co zamierzają zaprezentować tym razem.

CD Projekt pokaże na żywo „Cyberpunka”

Obecność na Gamescomie oczywiście oficjalnie zapowiedział CD Projekt. Największy polski producent gier w głównej mierze zajmie się promocją gry „Cyberpunk 2077”, której premiera została ustalona na 16 kwietnia 2020 roku.

„Od środy, 21 sierpnia, do końca targów, wszyscy odwiedzający tegoroczny Gamescom będą mogli zobaczyć najnowszą grę CD Projekt RED w akcji na stoisku Cyberpunk 2077. Tytuł będzie prezentowany na żywo przez deweloperów. Pokazy rozgrywki dla przedstawicieli prasy oraz partnerów biznesowych będą miały miejsce od 20 do 22 sierpnia na stoisku studia” – informuje CD Projekt.

W trakcie targów odbędą się również pierwsze kwalifikacje oficjalnego konkursu cosplayowego gry „Cyberpunk 2077”. Zmagania będą miały miejsce w piątek, 23 sierpnia. Na osobę, która zajmie pierwsze miejsce, czekają nagrody: 2 000 USD oraz zestaw cyberpunkowych gadżetów. Zwycięstwo w kwalifikacjach gwarantuje również udział w wielkim finale konkursu, w którym łączna pula nagród to 30 000 USD. 

11 bit skupia się na wydawaniu gier

11 bit studios niedawno ogłosił datę premiery gry „Children of Morta”. Data wydania produkcji w wersji na komputery PC została ustalona na 3 września, a 15 października gra zadebiutuje na konsolach Xbox One, PS4 i Nintendo Switch. Producentem „Children of Morta” jest amerykańskie studio Dead Mage, a 11 bit studios świadczy usługi wydawnicze.

„Mocno wierzymy, że Children of Morta odniesie co najmniej podobny sukces, w tym finansowy, jak Moonlighter” - zapowiada prezes 11 bit studios, Grzegorz Miechowski. „Wishlista jest wyraźnie większa niż w przypadku Moonlightera nawet bezpośrednio przed premierą tego tytułu, a przecież do rozpoczęcia sprzedaży Children of Morta jest jeszcze kilka tygodni” – dodaje prezes.

Grzegorz Miechowski zasygnalizował także, że jeszcze w tym roku na rynek mogą trafić pierwsze informacje związane z kolejnym tytułem, dla którego 11 bit będzie świadczyło usługi wydawnicze. Spółka jednak nie zdradza żadnych szczegółów związanych z tą produkcją.

Bloober tuż przed premierą „Blair Witch”

Na Gamescomie pojawi się także Bloober Team, który, można powiedzieć, że okazał się czarnym koniem czerwcowych targów gier E3 2019. Spółka, po której mało kto spodziewał się tam czegoś wielkiego, zaskoczyła wszystkich zaprezentowanym w czasie konferencji Microsoftu horrorem „Blair Witch”. Wcześniej Bloober nawet nie informował o pracy nad tą produkcją

Zwiastun oraz gameplay gry, spotkały się ze znakomitym przyjęciem, a giełdowy kurs spółki wzrósł od tamtego momentu o ponad 100 proc. Biorąc pod uwagę planowaną datę premiery już na 30 sierpnia 2019 roku, to właśnie ta produkcja będzie prawdopodobnie głównym tematem poruszanym przez spółkę na targach. Pod warunkiem, że Bloober znów nie postanowi wszystkich zaskoczyć.

CI Games pokaże kolejnego „Snipera”

Jeszcze w tym roku ma się odbyć premiera gry „Sniper: Ghost Warrior Contracts”. Data ukazania się tej produkcji jest wciąż realna dzięki pozyskaniu przez CI Games blisko 10 mln złotych z emisji akcji.
Prezentacje na targach dotyczące właśnie tej gry zapowiedziała już sama spółka.

Na Gamescomie obecne ponadto będzie stoisko spółki United Label, a więc platformy wydawniczej przeznaczonej dla niezależnych deweloperów. Platforma ta została niedawno uruchomiona właśnie przez CI Games i ma już podpisane umowy na wydanie kilku gier.

The Farm 51 ma horror o Czarnobylu

The Farm 51 na najbliższych targach będzie promował swój survival horror „Chernobylite”, którego akcja toczy się w tzw. Strefie Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Premiera gry została zaplanowana na jesień tego roku, a w Kolonii ma zostać pokazana wersja demo tej produkcji.

Creepy Jar będzie promować „Green Hell”

Obecność na targach ogłosiła również spółka Creepy Jar, która prezentować będzie grę survivalową „Green Hell”. Premiera pełnej wersji produkcji ma się odbyć już 5 września 2019 roku. Zgodnie z komunikatami spółki, na koniec czerwca 2019 roku sprzedaż tej gry (early access) przekroczyła 210 tys. kopii, a lista oczekujących na zakup przekroczyła 413 tys. osób.

Varsav Game pojedzie z pszczołami i olbrzymami

Varsav Games Studios na targach umożliwi zagranie w dwie produkcje, które znakomicie wpisują się w ogłoszoną niedawno strategię spółki zapowiadającą m.in. tworzenie gier „z innej perspektywy”. Pierwszą z zaprezentowanych gier będzie już dobrze znany „Bee Simulator”, który pozwala poznać świat widziany oczyma pszczoły. Premiera tej produkcji powinna się odbyć pod koniec 2019 roku.

Druga gra, to z kolei „Giants Uprising” (dawniej występujący pod nazwą „Bully Giant”), gdzie wcielamy się w rolę potężnego olbrzyma, który postanawia zemścić się na chciwej rasie ludzkiej. Varsav Game już oficjalnie rozpoczęło komunikację marketingową tej produkcji, a jej premiera w wersji na PC (early access) zaplanowana została na 2020 rok. Ponadto nadal rozważane jest wydanie gry na konsole.

Kto jeszcze pojawi się na targach?

Na Gamescomie swoje stoisko będzie również miało Forever Entertainment, które miało ostatnio na giełdzie bardzo dobry okres. Spółka zaprezentuje tam m.in. gry „Rise Eterna” oraz „Hollow 2”. Prezes Zbigniew Dębicki zapewnia jednak, że na targach należy się także spodziewać jakiejś niespodzianki.

W Kolonii zobaczyć będzie można również producenta gier Artifex Mundi, który rozpoczął niedawno kampanię promocyjną gry „Hot Shot Burn”. Produkcja ma się ukazać 15 sierpnia 2019 roku w wersji na PC (early access). Przejście gry z fazy wczesnego dostępu do wersji pełnej oraz wydanie jej na konsole planowane jest na pierwszą połowę 2020 roku.

Potencjalni giełdowi debiutanci

Na targach pojawią się również spółki, które w najbliższym czasie mogą zadebiutować na polskiej giełdzie. Jedynym z nich jest Carbon Studio, które zostało zaproszenie przez Perp Games do uczestnictwa w wydarzeniu VR Games Showcase. „Odwiedzający mogą oczekiwać ekskluzywnego pokazu naszego najnowszego tytułu The Wards – Dark TimesJest to również świetna okazja do spotkania i poznania developerów stojących za najbardziej wyczekiwanymi grami VR” – podaje Carbon Studio.

Gamescom do swojej promocji wykorzysta również spółka Klabater, która ogłosi tam nadchodzące tytuły oraz odda w ręce gości grywalne dema trzech najbliższych premier. „Korzenie Klabatera wywodzą się z CD Projektu i nasza miłość do gier z ciekawymi historiami to element tego dziedzictwa. Dlatego z każdym rokiem coraz pewniej obieramy kurs na porywające historie w grach, które wydajemy, ale i w tych, które tworzymy – niezależnie od gatunku. Tak było w przypadku We. The Revolution, naszego ostatniego indie-hitu o życiu sędziego w czasach krwawej Rewolucji Francuskiej. Tak jest również w przypadku naszych nowych gier – chcemy opowiadać Wam ciekawe historie, nierzadko inspirowane wydarzeniami historycznymi” – zapewnia spółka.

Ponadto w Kolonii będzie można odwiedzić stoiska takich spółek jak Nano Games czy All in! Games. Ten pierwszy to producent gier, który liczy na wejście na rynek New Connect jeszcze w tym roku. Część udziałów All in! Games należy tymczasem do spółki Synerga.Fund, obecnej na polskiej giełdzie już od 2011 roku.

To nie tylko prezentacja gier

Targi, które potrwają kilka dni, to prawdziwe święto dla graczy. Z kolei dla polskich producentów gier, poza promocją, jest to także świetna okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, które mogą zaprocentować w przyszłości. Jak zatem widać, o wydarzeniu tym nie mogą zapomnieć również inwestorzy z GPW, tym bardziej, że o najbardziej zaskakujących faktach zapewne dowiemy się dopiero w trakcie trwających targów.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki