REKLAMA

Tarcza antykryzysowa 4.0 - zwolnienie z ZUS, zawieszenie kredytu i przymusowe urlopy

2020-05-21 15:20
publikacja
2020-05-21 15:20

Trzecia wersja tarczy antykryzysowej weszła w życie, a z nią m.in. rozszerzenie zwolnienia ZUS, nowe zasady wypłaty postojowego oraz uprawienia dla pracodawcy do przymusowego wysłania pracownika na urlop. Jakie zmiany czekają na przedsiębiorców i pracowników? Na Bankier.pl sprawdzamy i podsumowujemy nowości w ramach tarczy antykryzysowej 4.0.

Tarcza antykryzysowa 3.0 - zmiany / fot. DimaBerlin / Shutterstock

Ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej 4.0 skorzysta więcej przedsiębiorców. Rozszerzenie pomocy dotyczy m.in. wypłaty świadczenia postojowego oraz zwolnienia z opłacania składek ZUS.

Postojowe dla przedsiębiorcy

Ze świadczenia postojowego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy ubiegający się po raz pierwszy o pomoc, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia. Do tej pory postojowe przeznaczone było dla osób prowadzących działalność gospodarczą przed 1 lutego.

Ze świadczenia postojowego skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli z powodu COVID-19 miały przestój w pracy. Pomoc dotyczy również osób, które płacą składki w ramach Małego ZUS-u plus i tzw. ulgi na start. Kwota wsparcia uzależniona jest m.in. od sposobu rozliczania podatku dochodowego i wypłacana będzie w wysokości 1300 zł lub 2080 zł.

Zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych

Ze zwolnienia ze składek ZUS za kwiecień i maj skorzystają osoby samozatrudnione oraz korzystające z tzw. ulgi na start. Tarcza 3.0 umożliwia zwolnienie ze składek społecznych i zdrowotnych dla przedsiębiorcy, który:

  • płaci składki tylko za siebie,
  • prowadził działalność przed 1 kwietnia,
  • jego przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który składa wniosek nie przekroczył 15 681 zł,
  • uzyskał dochód poniżej 7 tys. zł.

Osoby samozatrudnione spełniające warunki mogą uzyskać zwolnienie ze składek ZUS w wysokości składek obliczonych od najniższej podstawy ich wymiaru. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy płacą rozszerzone składki, nie mogą otrzymać zwolnienia na kwotę ich nadwyżki.

Osoby rozliczające się w ramach ulgi na start mogą zostać zwolnione ze składek, jeżeli przychód z ich działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekroczył kwoty 15 681 zł, czyli 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 rok. Jeżeli przychód przekraczał wskazaną kwotę, to osoby, których dochód nie przekroczył 7 tys. zł, wciąż mogą ubiegać się o zwolnienie z ZUS za dwa miesiące.

Zawieszenie spłaty kredytu

Kolejna zmiana, która weszła w życie wraz z nową wersją tarczy antykryzysowej, dotyczy kredytów konsumenckich. Według projektu złożonego do rządu to ustawodawca ustali warunki, na jakich będzie odbywało się zawieszenie spłaty kredytów zaciągniętych przez konsumentów oraz przedsiębiorców. To inaczej niż w przypadku tzw. wakacji kredytowych, gdzie ustalanie warunków było „po stronie banków". Więcej o nowym rozwiązaniu pisał Michał Kisiel w artykule „Wkrótce kolejne wakacje kredytowe? Tym razem za darmo".

Pracodawca wyśle na zaległy urlop

Pracodawcy wraz z nową tarczą antykryzysową 4.0 otrzymają m.in. możliwość przymusowego wysłania na zaległy urlop pracownika bez jego zgody. Ograniczona została również wysokość odprawy i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy oraz rozwiązania umowy. Maksymalna wysokość wypłaconego świadczenia nie może przekroczyć 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2600 zł brutto miesięcznie). Przepisy obowiązują do 30 września.

Kliknij, aby przejść dalej

Pomoc dla samorządów

Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe rozwiązania dla samorządów, które ma pomóc przetrwać trudne czasy pandemii COVID-19. Samorządy wcześniej otrzymają subwencje ogólne z budżetu państwa, które przypadają dla nich w 2020 roku. Możliwe jest również przesunięcie na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych.

- Raty wpłat przypadające w czerwcu i lipcu 2020 r. samorządy będą mogły zapłacić w następnych miesiącach 2020 - przeczytamy w komunikacie otrzymanym od resoru finansów. Nowe rozwiązanie ma pomóc samorządom utrzymać płynność.

Skarbówka wraca do pracy w terenie

Od 25 maja wznowione zostają kontrole i postępowania podatkowe. Urzędnicy będą mogli wydać decyzje również na niekorzyść strony. Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiera również przepisy przyśpieszające postępowania sądowo-administracyjne dotyczące kwestii podatkowych. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
edwinn
Moja firma składa się z 4 członków zarządu oraz 8 pracowników, więc zakładałem, że nie mogę ubiegać się o pomoc z tarczy finansowej jako mikrofirma. Skorzystałem jednak z infolinii i okazało się, że mogę, bo liczą się tylko pracownicy, a członkowie zarządu czy po prostu właściciel już nie ;) niby szczegół Moja firma składa się z 4 członków zarządu oraz 8 pracowników, więc zakładałem, że nie mogę ubiegać się o pomoc z tarczy finansowej jako mikrofirma. Skorzystałem jednak z infolinii i okazało się, że mogę, bo liczą się tylko pracownicy, a członkowie zarządu czy po prostu właściciel już nie ;) niby szczegół ale jednak dość ważny
barnabka
Uważam ze rozwiązania tarczy sa bardzo dobre dla przedsiębiorców. Jak dobrze wypełnmy wniosek to w przeciągu kilu dni otrzymamy pieniądze. Jak ktoś ma problem z wypisaniem wniosku, to moze poczytać na stronie Tarcza Finansowa PFR lub adzwonic na infolinię tam otrzyma odpowiednie informacje.
jes
A gdzie punkt o gazie i pałach dla przedsiębiorców? Jakieś niedopatrzenie?
inwestycjesa
Tarcza antykryzysowa 3.0 - urzędasy i funkcjonariusze zaczynają gonić i nękać ledwo zipiących przedsiębiorców. Brawo wy!!!
tindala
bzdury gadasz. Widać jesteś z tych warszawskich urzędników pana Trzaskowskiego którym się nie chce realizować wniosków pomocowych
inwestycjesa odpowiada tindala
Cytat z artykułu powyżej:
"Skarbówka wraca do pracy w terenie.
Od 25 maja wznowione zostają kontrole i postępowania podatkowe. Urzędnicy będą mogli wydać decyzje również na niekorzyść strony. Tarcza antykryzysowa 3.0 zawiera również przepisy przyśpieszające postępowania sądowo-administracyjne dotyczące
Cytat z artykułu powyżej:
"Skarbówka wraca do pracy w terenie.
Od 25 maja wznowione zostają kontrole i postępowania podatkowe. Urzędnicy będą mogli wydać decyzje również na niekorzyść strony. Tarcza antykryzysowa 3.0 zawiera również przepisy przyśpieszające postępowania sądowo-administracyjne dotyczące kwestii podatkowych".

Teraz to takie ważne jak firmy prawie nie mają obrotów?
Do biedronek, lidlów i kauflandów niech idą.
tindala odpowiada inwestycjesa
Oj, oj nikt nie lubi skarbówki a szczególnie Chińczycy z Wólki Kosowskiej :)
Co nie zmienia faktu, że w Warszawie praktycznie nie wypłacają wniosków pomocowych
estepan
Czyli programiści na B2B zarabiający dobrą forsę już nie dostaną zwolnienia. Bardzo dobrze.
paull2
Dziel i rządź!
Nie życzmy źle życzmy dobrze, nie dajmy się podzielić, nawet gdyby oni mieli na tym zyskać to oby się utrzymał ten trend i w końcu aż do zwolnienia wszystkich z przymusowego ZUS itp.
estepan odpowiada paull2
Ok, brak zusu za to 35% PIT żeby było na emerytury.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki