Tarcza antykryzysowa 3.0. Szef wyśle na zaległy urlop bez zgody pracownika?

Nowe przepisy tarczy zawierają czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku - podano w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

(fot. Vojtech / Pexels)

Nad nową wersją tarczy obradował w środę rząd.

W nowej wersji zapisano:

  • Doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej. Celem jest zapewnienie równego traktowania pracowników i zapobieganie ewentualnym nadużyciom polegającym np. na tym, że osoby, które nie mają warunków do wykonywania pracy zdalnej, korzystają z tego statusu.
  • Czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.
  • Umożliwienie wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Pracodawcy, zleceniodawcy, zamawiający zyskają uprawnienie do jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu danego stosunku prawnego. Dzięki temu, wraz z wygaśnięciem umowy, wygaśnie ich zobowiązanie do zapłaty odszkodowania ponad okres trwania umowy.
  • Ograniczenie – do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2600 zł brutto miesięcznie) – odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług.
  • Możliwość zawieszenia, w porozumieniu z organizacjami związkowymi, w czasie COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy określonego spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń – niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają socjalny charakter.
  • Niestosowanie – w czasie COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy określonego spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń – postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania ustalających wyższą niż wymagana ustawowo wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne świadczenia o charakterze socjalno-bytowym.

Wprowadzono też możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez te podmioty, które pomimo spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym lub obniżeniem wymiaru czasu pracy. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edwinn

Przed złożeniem wniosku zalecam każdemu albo wizytę na stronie pfr.pl/tarcza albo infolinia 0 800 800 120, aby mieć pewność poprawności że dobrze wniosek będzie złożonych czy uzyskać taką poradę by przed wnioskiem rozliczyć się z zus, bo wszelkie zaległości będą powodem do odrzucenia wniosku.

! Odpowiedz
0 2 millenium94

"Ograniczenie – do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2600 zł brutto miesięcznie) – odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług." - czyli Rząd przy zwolnianiach grupowych pozostawił "furtkę" do zmniejszenia odpraw... nice move czekamy Kghm, Pko, pgg,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 38 doswiadczony_junior

To po co w tym roku 1000+ na turystykę skoro ci co pracują nie będą na nie mogli pojechać?

! Odpowiedz
3 20 dembi3

Dali 1000+?
- Dali
Wziąłeś urlop?
- Nie wziąłeś
Czyja wina, że nie wykorzystałeś 1000+?
...

! Odpowiedz
2 9 doswiadczony_junior odpowiada dembi3

Mało tego, podobno pracodawcy sami będą musieli przelać 1000+ do ministerstwa za pracownika i czekać na zwrot niewiadomo ile. Ale w tvpis tego nie powiedzą

! Odpowiedz
2 72 tomaszektoma

1. czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów
2. W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody.


jak odbieranie zaległego urlopu jest zawieszone, to jak pracodawca ma wyslac pracowanika na zalegly urlop?

! Odpowiedz
0 19 bujao

Tak to należy rozumieć, że dotychczas pracownik miał czas na odebranie zaległego do 30 września roku następnego i jest teraz zawieszenie daty odbioru, co skutkuje tym, że pracodawca ma możliwość wysłać na zaległy urlop od razu. Dotychczasowy zapis dawał pracownikowi dowolność w odebraniu zaległego urlopu do 30 września.

! Odpowiedz
2 16 tomaszektoma odpowiada bujao

konkretnie, ale mnie propagandowo brzmi to:
- Pracodawca ma możliwość przymusowego oddelegowania pracownika na zaległy urlop.


Zmiana dość sensowna dla firm 250+ bo na zaległy urlop muszą zawiązać rezerwy w gotówce, jak pracownik nie zużyje urlopu i będzie mógł odebrać ekwiwalent

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.