REKLAMA

Tak GPW dba o swoich pracowników

Piotr Poddębniak2017-03-01 12:20
publikacja
2017-03-01 12:20
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu

Przy okazji publikacji wyników rocznych spółki mają obowiązek przedstawić sprawozdanie zarządu, zawierające opis czynników mających wpływ na wyniki przedsiębiorstwa. Po głębszym wczytaniu się w sprawozdanie i próbach przebicia się przez stricte korporacyjny język, można znaleźć kilka ciekawych szczegółów odnoszących się do szeroko rozumianej polityki zatrudnienia w Grupie GPW.

Według danych GPW na koniec 2016 roku na Książęcej zatrudnionych było 187 osób, w porównaniu do 204 etatów na koniec 2015 roku, co oznacza spadek o 8,3%. Podobna redukcja zatrudnienia wystąpiła w całej Grupie GPW, gdzie na koniec 2016 roku pracowało 340 osób, w stosunku do 369 stanowisk pracy w analogicznym okresie 2015 roku, co dało spadek o 7,9%.

/ GPW

Giełda zdradza w opublikowanym dokumencie szczegóły swojej polityki rekrutacyjnej. Spółka obsadza stanowiska dokonując, w ramach możliwości, wewnętrznej rotacji osób, a w przypadku wyższej kadry menedżerskiej korzysta również z usług wyspecjalizowanych biur doradztwa personalnego. Warszawska spółka zapewnia ponadto, że podczas procesu rekrutacyjnego przeciwdziała różnym formom dyskryminacji. Nie chodzi tu tylko o tak oczywiste przykłady, jak dyskryminacja ze względu na płeć, wiek, czy niepełnosprawność, ale także przekonania polityczne, przynależność do związków zawodowych, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, a także zatrudnienie w pełnym bądź niepełnym wymiarze czasu pracy.

W opublikowanych danych szczególną uwagę zwraca wskaźnik rotacji pracowników opisujący stopień wymiany kadr. Dla GPW sięgnął on w ubiegłym roku 20% (czyli w spółce zmieniła się jedna piąta zatrudnionych), co jest najwyższym poziomem w ciągu ostatnich 4 lat. W 2015 roku wskaźnik ten wynosił 15%, w 2014 – 7,2%, natomiast w 2013 roku było to 13,3%. W raporcie za 2016 rok giełda nie opublikowała wskaźnika rotacji w całej grupie, podała jednak, że w 2015 roku wskaźnik ten sięgnął poziomu 12,1% i nie odbiegał znacząco od wartości z lat poprzednich.

Giełda zapewnia także, że dba o podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników, którzy intensywnie uczestniczą w szkoleniach, konferencjach, kongresach i seminariach. Jak podaje GPW, jej pracownicy  w ramach tak prowadzonej polityki szkoleniowej spędzili w ubiegłym roku łącznie 986,5 dnia. Dla porównania, w 2015 roku było to 1260 dni. Z wyliczeń giełdy wynika, że pracownik zatrudniony na umowę o pracę w poprzednim roku spędził średnio 5,27 dnia na tego rodzaju aktywnościach w stosunku do 5,1 dnia w roku 2015.

Pracownicy GPW są objęci także systemem motywacyjnym, a także mogą korzystać z szeroko określonych benefitów pozapłacowych, obejmujących między innymi opiekę medyczną, Pracowniczy Program Emerytalny czy system kafeteryjny.

Z raportu wynika, że praca na giełdzie jest zajęciem bezpiecznym – w całej Grupie GPW w ub. roku nie przydarzył się żaden wypadek przy pracy.

Piotr Poddębniak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Warszawa
Brawo za redukcje zatrudnienia. Napewno polepszy wyniki finansowe.
~autor
Spokojnie, najbliższe trzy lata wskaźnik rotacji będzie wyraźnie spadał, żeby później gwałtowniej skoczyć. Oby. Jak to na giełdzie...
~ytfugihjoklp
jakis wniosek? Ktos im sprzedał przestarzałe metody zarządzania kadrami, że mają taki wysoki wskaźnik rotacji.
~były
...nikt im nie sprzedał ,znaleźli na śmietniku !....jak to na gpw bywa .....,
~karo
nowa miotła nowej władzy wymiotła starych, przywiozła nowych

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki