REKLAMA
PIT 2023

TSUE: Wymagany wiek w ogłoszeniu o pracę to nie dyskryminacja

Marcin Kaźmierczak2023-12-08 09:39redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-08 09:39

Zgodnie z najnowszym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszeniach o pracę można wpisywać wymagany wiek kandydata – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

TSUE: Wymagany wiek w ogłoszeniu o pracę to nie dyskryminacja
TSUE: Wymagany wiek w ogłoszeniu o pracę to nie dyskryminacja
fot. evrymmnt / / Shutterstock

Jak precyzuje TSUE, wiek kandydata w ogłoszeniu o pracę może być wpisywany, szczególnie jeśli pracownika poszukuje osoba niepełnosprawna.

Konkretnym przypadkiem, który rozpatrywał TSUE, było ogłoszenie o pracę jednej z niemieckich spółek poszukujących asystentów osób niepełnosprawnych. Ogłoszenie było skierowane do osób pomiędzy 18. a 30. rokiem życia.

I właśnie ten zapis, który był życzeniem osoby niepełnosprawnej szukającej asystenta poprzez agencję, sprawił, że dyskryminowana ze względu na wiek poczuła się 50-latka, która chciała aplikować na to stanowisko.

Jak informuje „Gazeta Prawna”, kobieta pozwała firmę i domagała się odszkodowania. Niemiecki sąd pierwszej instancji orzekł na korzyść kobiety. Sąd drugiej instancji zmienił jednak orzeczenie i przyznał rację agencji pracy, która wystawiła ogłoszenie ze wskazanym wiekiem.

W opinii TSUE uniemożliwienie wpisania do ogłoszenia o pracę wymaganego wieku kandydata godziłoby w prawa osób niepełnosprawnych do samostanowienia.

Jak przypomina „Gazeta Prawna”, polskie przepisy nie przewidują wymogu spełniania tak precyzyjnych życzeń osób niepełnosprawnych przez agencje poszukujące asystentów, choć sam kodeks pracy pozwala nie zatrudnić pracownika ze względu na wiek, jeśli rodzaj i warunki pracy sprawiają, że wiek może być przeszkodą w jej właściwym wykonywaniu.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Takie pokolenie rodziło się najpóźniej w roku 1925 i dziś już nie żyje., albo resztki są bliskie śmierci.
Tylko w Polsce bandytami, tfu powstańcami były niemowlaki w 1944, bo matka w wózku wiozła pistolet czy granat.
ZBOWiD jeszcze nie wymarł przyjmując bandytów lat 80 tych XXw i zmieniając nazwę

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki