REKLAMA

Szwedzi tną stopy i przyspieszają drukarki

2015-03-18 13:55
publikacja
2015-03-18 13:55
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Riksbank – bank centralny Szwecji –zaskoczył rynki obniżką stóp procentowych i zwiększeniem programu skupu obligacji (QE) do 30 miliardów koron. Celem tych działań ma być pobudzenie inflacji.

Stopa dla transakcji repo została obniżona z -0,10% do -0,25%. Skala QE została potrojona z poprzednich 10 mld do 30 mld koron szwedzkich. Riksbank będzie kupował szwedzkie obligacje rządowe, płacąc za nie nowo wykreowanymi pieniędzmi.


Skup ma się rozpocząć 26. marca i zakończyć w maju 2015 roku. To rozszerzenie programu, w ramach którego Riksbank „drukował” pieniądze w lutym i marcu.

Według deklaracji szwedzkiego banku centralnego celem tej skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej jest „wsparcie dla wzrostu inflacji” oraz przełamanie trendu aprecjacji korony wobec euro. Co ciekawe, w lutym Szwecja miała najwyższą inflację HICP wśród wszystkich krajów UE.

Jest to zatem reakcja na działania Europejskiego Banku Centralnego, który 9. marca skupuje obligacje skarbowe państw euronaldu, „drukując” na ten cel 60 mld euro miesięcznie.


Kurs euro wobec korony szwedzkiej wsytrzelił w górę po decyzji Riksbanku (Bankier.pl)

W reakcji na dzisiejszą decyzję Riksbanku cena euro podskoczyła z 9,1680 do 9,3340 koron. To silne odreagowanie ruchu, jaki kurs EUR/SEK wykonał przez ostatni miesiąc, gdy euro potaniało z 9,68 do 9,05 SEK.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~abba
w takim np Malmo nie spotkasz Szweda z calą stopą...kazda obcięta w du...ę węża.no moze na Rosengord.. ale tam to tylko Czarne Stopy spotkasz ( idz tam w dzien)
~qaz
w czwartek snb tnie stopy 50pb
~roger45
Oczywiscie nie tyle drukarki ile klikniecia mysza w odpowiednim wierszu.
Bo papier tu malo potrzebny
~jasnowidz
„Szwedzi tną stopy i przyspieszają drukarki” Hahaha. Ile razy mam pisać że innego wyjścia świat nie posiada. Czeka nas po prostu Republika Weimarska o globalnym zasięgu, i nieprzyjemne związane z tym skutki. Nasze „elity of click money” jedynie co, to w ostatnich latach zaprawiły się w boju o globalne przewodzenie „Szwedzi tną stopy i przyspieszają drukarki” Hahaha. Ile razy mam pisać że innego wyjścia świat nie posiada. Czeka nas po prostu Republika Weimarska o globalnym zasięgu, i nieprzyjemne związane z tym skutki. Nasze „elity of click money” jedynie co, to w ostatnich latach zaprawiły się w boju o globalne przewodzenie światem, i doskonale zdają sobie sprawą że są w posiadaniu ogromnej siły. Oraz że zrobią wszystko aby zatopione zostały ostatnie. Należy także dodać że w zanadrzu trzymają jeszcze dwa fronty (bliski wschód i Ukrainę) Jak trzeba będzie tym światem jeszcze bardziej zabujać, to oni to zrobią bez zmrużenia oka. Powiem wam że obecne rządy poszczególnych krajów można by w ramach oszczędności zlikwidować, bo one tak dla nas tak faktycznie nie są potrzebne, jedynie co one robią to są ogromną tubą propagandową „elity of click money”
~nik
Daje sobie rękę uciąć, że chociażby każdy w domu miał piwnice euro czy dolarów to i tak nie zobaczysz hiperinflacji.
Co najwyżej może być zmiana waluty.
~jasnowidz odpowiada ~nik
Moje współczucie. W ramach pomocy podaję adres http://www.niepelnosprawni.pl/
~aq odpowiada ~jasnowidz
Jesteś naiwny i tak krótkowzroczny. Nie nadałbyś się na brokera czy inwestora bo patrzysz tak jak patrzą inni czyli normalnie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki